Udany debiut Krzysztofa Szubargi

20 lutego 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarze AZS Koszalin niesamowicie weszli w mecz z mistrzami Polski. Akademicy rozpoczęli grę od pięciu celnych rzutów za trzy punkty! Jednak czym dłużej trwało spotkanie, tym Asseco Prokom coraz bardziej udowadniał swoją przewagę, a spuściło z tonu jedynie w czwartej kwarcie, gdy sukces był zapewniony. Ostatecznie gdynianie wygrali na wyjeździe 93:83 (29:20, 22:20, 27:16, 15:27), a Tomas Pacesas utrzymał miano najlepszego... asystenta w PLK

.

AZS: Frazier 22 (6x3), Reynolds 15 (1), Reese 13 (2), Arabas 8 (2), Milicić 6 oraz Śnieg 12, Bogavac 7 (1), Łopatka.

ASSECO PROKOM: Ewing 15 (1), Szczotka 13 (1), Witka 10 (1), Varda 6, Eldridge 5 (1) oraz Widenow 15 (3), Hrycaniuk 14, Szubarga 7 (2), Burrell 6, Adams 2, Łapeta.

Mistrzowie Polski zagrali w Koszalinie ponownie bez Qyntela Woodsa, ale po raz pierwszy w tym sezonie z Krzysztofem Szubargą. Jako pamiętamy reprezentacyjny rozgrywający w sierpniu ubiegłego roku nabawił się kontuzji kolana w meczu z Portugalią, która wymagała zabiegu operacyjnego. Dlatego debiut 27-latka w Asseco Prokomie nastąpił dopiero dzisiaj.

Zapewne ani koszykarz, ani trener Pacesas nie przypuszczali, że tak szybko wejdzie on do gry. Gdynianie potrzebowali nowego impulsu już w 3. minucie, gdyż przegrywali wówczas już 8:15. Gospodarzy nastawili się na rzuty za trzy i aż pięć pierwszych prób było udanych. Czterokrotnie zza łuku trafił Winsome Frazier, a raz ta sztuka udała się Grzegorzowi Arabasowi.

Jednak gra na tak fenomenalnej skuteczności nie jest możliwa przez dłuższy czas. Z kolejnych pięciu "trójek" drogę do gdyńskiego kosza znalazła tylko ta George'a Reese'a. Ponadto gospodarze przestrzelili trzykrotnie spod kosza. To wystarczyło, aby mistrzowie wrócili do gry.

Wówczas na parkiecie koszykarzami Asseco Prokomu kierował Szubarga. Szybko zaliczył on po dwie zbiórki i asysty, a w 7. minucie zdobył pierwszy punkt w nowych barwach, trafiając jednego z dwóch wolnych. Od 14:18 do 24:18 punkty zdobywali tylko gdynianie. O swojej snajperskiej umiejętności przypomniał Filip Widenow, pod koszem zaś punktowali Adam Hrycaniuk i Ratko Varda. Dlatego już pierwsza kwarta zakończyła się pewnym zwycięstwem naszej drużyny 29:20.

Na początku drugiej kwarty AZS udało się zmniejszyć przewagę Asseco Prokomu na deskach, punktować zaczął Tomasz Śnieg, przymierzany przed sezonem do sopockiego Trefla. Dzięki temu po kwadransie od rozpoczęcia spotkania koszalińskiemu zespołowi udało się zbliżyć na 30:33.

Na więcej nie pozwolili gdyńscy gracze obwodowi. Szubarga trafił "trójką", a Daniel Ewing po dwóch kolejnych udanych akcjach poprawił rezultat na 40:32.

W końcówce kwarty miejscowym udało się zaś zbliżyć na 37:42, ale wówczas znów zaczął trafić Widenow. Warto podkreślić, że bułgarski skrzydłowy przed przerwą nie pomylił się ani razu, trafiając 2 z 2 rzutów za dwa oraz 3 z 3 rzutów za trzy punkty!. Wynik pierwszej połowy na 51:40 dla Asseco Prokomu ustalił Hrycaniuk.

Po zmianie stron pięć punktów z rzędu dla gdynian zdobył Piotr Szczotka, poprawiając wynik na 56:42. On też trafił na 65:45 w 24. minucie. Asseco Prokom grał bardzo zespołowo. Już wówczas mistrzowie mieli na koncie 18 asyst.

Na ten element wyjątkowo dzisiaj zwracaliśmy uwagę. Strona oficjalna rozgrywek PLK wyliczyła, że w prowadzonym od 1998 roku rankingu najwięcej asyst w historii polskiej ligi ma na koncie Tomas Pacesas. Podania obecnego trenera Asseco Prokomu drogę do kosza jego boiskowym kolegom otwierały aż 891 razy!

W niedzielę ochotę na objęcia prowadzenia w tej klasyfikacji miał zresztą były gracz mistrzów, Igor Milicić. Ostatecznie koszaliński rozgrywający będzie musiał poczekać z detronizacją Pacesasa, bo po dzisiejszym meczu ma na koncie 884 asysty.

Po trzeciej kwarcie Asseco Prokom prowadził 78:56, a wynik po 30 minutach gry ustaliła "trójka" Szubargi. Mistrzowie Polski znów uzyskali przewagę na tablicach (23:17 w zbiórkach), co miało znaczenie, gdyż skuteczność akademików z gry spadła poniżej 50 procent. Rywale nie mogli sobie poradzić także z dobrą defensywą gdynian, która wymusiła na nich aż 17 strat.

Czwartą kwartę otworzył Tommy Adams, trafiając na 80:56. Pięć minut później gospodarzom udało się zniwelować straty do 72:84. Dziesiątą tego dnia "trójkę" dla gospodarzy zaliczył Slavisa Bogavac, a po chwili po raz szósty zza łuku trafił Frazier!

Ten pościg akademików przynajmniej na chwilę powstrzymał w 37. minucie Robert Witka, który pokazał, że również nie obca mu sztuka zdobywania trzech punktów. na 96 sekund przed końcem po pięciu punktów Arabasa AZS zbliżył się na 81:89.

W ostatniej minucie na wysokości zadania stanął Ewing, który wykończył akcję Asseco Prokomu. następnie Amerykanin przewinił, a oba wolne wykorzystał Milicić. Końcowy rezultat ustalił Witka.

Trefl Sopot - PBG Basket Poznań 89:74 (25:20, 18:24, 22:12, 26:18),
Energa Czarni Słupsk - Siarka Tarnobrzeg 96:66 (25:15, 27:15, 18:17, 26:19), Polonia Warszawa - Polpharma Starogard Gdański 68:62 (19:16, 18:10, 17:21, 14:15), Anwil Włocławek - Zastal Zielona Góra 85:63 (24:18, 15:12, 20:16, 26:17), PGE Turów Zgorzelec - Kotwica Kołobrzeg 89:80 (30:20, 21:18, 20:18, 18:24).