Udany początek roku gdynian

Asseco Arka Gdynia

W pierwszym meczu w nowym roku koszykarze Asseco Prokomu wysoko pokonali na własnym parkiecie Zastal Zielona Góra 83:60 (20:18, 17:17, 23:12, 23:13). Tym samym zrewanżowali gdynianie się beniaminkowi TBL za sensacyjna porażkę na inaugurację sezonu. Nie do zatrzymania w ekipie mistrzów Polski był Ratko Varda, który do 23 punktów dołożył 12 zbiórek.

10 typowań

ASSECO PROKOM: Varda 23, Ewing 8, Kostrzewski 8, Burrell 6, Szczotka 3 - Widenow 12, Wilks 8, Witka 8, Łapeta 3, Frasunkiewicz 2, Hrycaniuk 2.

ZASTAL: Burgess 18, Hodge 14, Dłoniak 10, Comagić 5, Raczyński 2 - Flieger 5, Chodkieiwcz 3, Marshall 2, Kukiełka 1, Kalinowski 0.

10 typowań

Tym razem, w przeciwieństwie do meczu z pierwszej kolejki rozgrywek ligowych, gdynianie wywiązali się należycie z roli faworyta spotkania z beniaminkiem. Trzeba jednak przyznać, że Zastal nie poddał się bez walki i przynajmniej, przez 20 pierwszych minut meczu, starał się nawiązać w miarę wyrównaną walkę. Działo się tak dopóki dwaj podstawowi gracze z Zielonej Góry, czyli Chris Burgess i Walter Hodge mieli siły aby przeciwstawić się gospodarzom.

Kibiców Asseco Prokomu zapewne interesowało bardzo w jakim zestawieniu rozpocznie mecz trener Tomas Pacesas, w świetle ostatnich zwolnień w drużynie. Mecz rozpoczęli w drużynie gdyńskiej: Daniel Ewing, Piotr Szczotka, Mateusz Kostrzewski, Ronnie Burrell i Ratko Varda.

Otwarcie było niekorzystne dla gospodarzy, którzy po dwóch minutach przegrywali 0:5. Po kolejnych 3 minutach było już jednak 6:5 dla gdynian. W pierwszej fazie meczu dla Asseco Prokomu punkty zdobywali jedynie Varda i Kostrzewski.

Asseco Prokom wyszło na prowadzenie 8:5, jednak goście po trójce Jakuba Dłoniaka w 7 minucie doprowadzili do remisu 10:10. Gospodarze zagrali jednak skuteczniej w kolejnych akcjach a w defensywie stawiali skuteczną strefę i dość szybko odzyskali prowadzenie (20:15). Niestety w końcówce kwarty Zastalowi udało się skrócić nieco dystans i po 10 minutach było 20:18.

W drugiej odsłonie, scenariusz w pewnej mierze się powtórzył, z tym, że nie było mowy o wyjściu na prowadzenie ekipy Zastalu. Gdynianie po trzech minutach gry i "trójce" Vardy wyszli na prowadzenie 29:22, później było 37:28 ale w końcówce znów skuteczniejsi byli gracze trenera Tomasza Herkta i przed przerwą było jedynie 37:35 dla gospodarzy. W zespole Zastalu w tym czasie szczególne dał się we znaki gdynianom Hodge.

Wystarczyło jednak, ze dwaj podstawowi gracze zielonogórzan, czyli Hodge i Burgess zdobyli w 3 kwarcie razem jedynie 2 punkty i gospodarze zaczęli uciekać rywalom.

Na początku trzeciej kwarty Zastal wyrównał na 37:37, za chwilę jednak Varda zdobył swoje kolejne punkty dając sygnał kolegom do skuteczniejszej gry. Później przewaga mistrzów Polski rosła niemal po każdej akcji i po 30 minutach gdynianie wygrywali już różnicą 13 punktów 60:47.

Ostatnią odsłonę "trójką" otworzył Filip Widenow i festiwal skutecznej gry gospodarzy trwał nadal. Niewiadomą już tylko było jaką różnicą punktową gdynianie wygrają ten mecz. Jak to często w przypadku Asseco Prokomu bywa w końcówce trener Pacesas, widząc pewną wygraną, grał w większości polskim składem.

W 35 minucie Robert Witka zdobył punkty na 72:51. Ostatecznie gdynianie wygrali mecz 83:60 po tym jak, już po czasie gry, dwa wolne wykorzystał Ewing.

Pozostałe wyniki spotkań 12 kolejki TBL:
AZS Koszalin - Trefl Sopot 83:81 (17:24, 16:18, 24:14, 26:25)
, Polonia Warszawa - Anwil Włocławek 77:75 (17:23, 23:19, 24:21, 13:12), Polpharma Starogard Gdański - Siarka Tarnobrzeg 84:75 (23:20, 18:19, 19:15, 24:21), Kotwica Kołobrzeg - PBG Basket Poznań 82:84 (23:16, 22:20, 22:15, 15:33), PGE Turów Zgorzelec - Energa Czarni Słupsk 95:78 (25:18, 24:24, 24:9, 22:27).

Opinie (32) 5 zablokowanych

• brawo!

Mistrz jest tylko jeden!

• 32 14

• AAAAAAAAAAAAAPPPPPPPPPPPPPPGGGGGGGGGGGGG!!!!!

Brawo Apg pierwsza połowa wyrównana dalej pogrom najlepiej Varda i Wilks i Videnov i Ewing

• 25 8

• świetny mecz

widać, że jeśli zawodnicy APG grają bez stresu potrafi to być naprawdę ładne i interesujące widowisko. Tak Trzymać!

• 22 7

• Mistrz jest tylko jeden. To fakt:)

Varda nie ma w PLK przeciwnika.
    I trochę późno ale teraz to jest zespół a nie zlepek indywidualistów. Brawa dla wszystkich zawodników, którzy grali!!!

• 24 10

• Tak jak przewidywałem - bezproblemowa wygrana APG po meczu właściwie bez historii.Varda-najlepszy środkowy w Polsce pokazał różnicę (za przeciwnika miał hołubionego w ZG Burgessa),Ewing po przestrzeleniu chyba 10 rzutów w końcu się odblokował (10 asyst !!!),Widenow normalnie (czyli ok).
    Prawdziwą klasę będziemy mogli sprawdzić w meczach pózniejszych(Turów,Anwil)
    W VTB w środę też będzie + 20. A jak tam Treflik :)) ?

• 24 5

• dobry znak na początek roku:)

świetne widowisko, oby tak dalej, dobrze oglądać grę zespołową, na to czekaliśmy

• 18 4

• ochrona??? (7)

co to za banda debili? przejść normalnie na miejsce nie można bo cie obskakuje trzech po kolei i żąda okazania biletu... i ta akcja z wynoszeniem pana i szarpaniem jego towarzyszki? Ż E N A D A

• 17 17

• ten człowiek był pijany (5)

i dla takich nie powinno być miejsca na hali

• 9 4

• (4)

Skoro był pijany, to ochrona nie powinna go wpuścić na mecz. Ja obserwowałem całe zajście z sektora KK: gościu był kibicem Zastalu i kibicował swoim, ale nikomu krzywdy nie robił. Stał i dopingował, czasem krzyczał, więc ochrona zwracała mu uwagę, że ma się uspokoić i siedzieć (w sumie upominali go chyba z 3 razy). Od tyłu podszedł do niego taki gruby gość około 50 (nie z ochrony) i zaczął go szarpać i wtedy zaczęła się cała awantura. Przybiegło 4 koksów z ochrony i zastalowca wyszarpali z miejsca i siłą wynieśli z sali. Taka reakcja była zdecydowanie nieadekwatna do sytuacji i strasznie brutalna. Szkoda mi tego gościa z zastalu, bo chyba zabrała go policja, a moim zdaniem winny był ten gruby koleś koło 50-tki, co rozpoczął awanturę.

• 7 5

• (2)

To nie był kibic Zastalu. Szalik miał chyba CSKA

• 2 5

• (1)

No fakt. Biało - zielony ten szalik nie był, tylko jakiś taki czarno-niebiesko-czerwony.

• 6 0

• TPS Rumia zdaje się, czy coś takiego

• 4 2

• Prosili go o spokój pare razy , siedziiałem tuz obok , facet który podszedł siedział za nim z zoną ( chuba ) i synem , prosili pana aby siadł , atez odpowiedział do tej pani SPIER....J i slowo na K. co mozna bylo wiecej zrobic ??? Ochrona i tak byla mega spokojna. ale popieram tez przedmówce oni byli zamroczeni alkiem wrecz i niepowinni wcale wejsc na hale....

POZDRO

• 9 1

• Siedziałem dwa rzędy obok i całą sytuację obserwowałem od początku - ochrona kilka razy podchodzila do tego gościa i zwracała uwage - w odopowiedzi pijak i jego pani rzucała k..rwami w jego strone.
      Wyprowadzili pijaka w drugiej kwarcie jak rzucil sie z pieściami..nota bene na innego kibica siedzącego obok. Reakcja prawidłowa - brawo.

• 8 2

• ochrona (4)

ten kibic tak kibicował za wszystkich na hali że ochrona interweniowała ale co za łosie że od razu muszą człowieka wynosić , nawet na meczach Arki nie widziałem tak gorliwej ochrony i tak brutalnego zachowania panów z ochronki

• 11 18

• (1)

jakie brutalne? Kilka razy wczesniej podchodzila do niego ochrona, ale widocznie upomnienia nic nie daly, wiec dobrze ze go wyniesli. Dziwie sie ze go w ogole wpuscili .

• 11 1

• No i właśnie tutaj widzę największy błąd ochrony. Macają, zaglądają do toreb i plecaków, nie pozwalają wejść z butelka wody większą niż 0,5 l, a takiego nagrzanego gościa wpuszczają. Powinni dostać reprymendę i nie czepiać się normalnych ludzi, a pilnować, żeby takie zgony nie wchodziły na salę.

• 9 0

• tu niema miejsca dla kopaczy

• 7 1

• Gdyby siedział za tobą to byś się wkurzał bo by śmierdział wóda i bluzgał. Niestety, ale jak ktoś się nie potrafi zachować to jego problem. Bardzo dobrze zrobili.

• 5 1

• reakcja ochrony była prawidłowa

pijakom mówimy zdecydowane NIE!

• 20 6

• brak słów. normalni, nie odpowiadajcie zawistnym .............

• 7 4

1

03.12 (czw) godz.12:30 ASSECO ARKA Gdynia typuj bez publiczności MKS Dąbrowa Górnicza
07.12 (pon) godz.19:30 ASSECO ARKA Gdynia typuj bez publiczności HydroTruck Radom
14.12 (pon) Polpharma Starogard Gdański ASSECO ARKA Gdynia
20.12 (nd) Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. ASSECO ARKA Gdynia
27.12 (nd) Pszczółka Start Lublin ASSECO ARKA Gdynia
21.11 (sob) godz.19:30 Anwil Włocławek 86:78 bez publiczności ASSECO ARKA Gdynia
13.11 (pt) godz.17:35 ASSECO ARKA Gdynia 82:92 bez publiczności PGE Spójnia Stargard
04.11 (śr) godz.20:30 Zastal Enea BC Zielona Góra 104:58 bez publiczności ASSECO ARKA Gdynia LIVE!
30.10 (pt) godz.19:30 ASSECO ARKA Gdynia 75:78 bez publiczności Enea Astoria Bydgoszcz
22.10 (czw) godz.17:35 ASSECO ARKA Gdynia 92:90 bez publiczności Polpharma Starogard Gdański

Wyniki 14 kolejki:

• Anwil Włocławek - ASSECO ARKA GDYNIA 86:78 (17:23, 24:19, 19:16, 26:20)
  • TREFL SOPOT - Polski Cukier Toruń 96:67 (24:12, 23:16, 28:23, 21:16)
  • HydroTruck Radom - King Szczecin 83:73 (17:23, 15:15, 19:25, 32:10)
  • Legia Warszawa - GTK Gliwice 95:85 (19:18, 20:22, 34:25, 22:20)
  • Zastal Enea BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 105:85 (29:18, 31:35, 21:12, 24:20)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Śląsk Wrocław 82:88 (15:16, 18:21, 17:27, 32:24)
  • PGE Spójnia Stargard - Polpharma Starogard Gd. 71:60 (26:15, 17:10, 15:20, 13:15)
  • Pszczółka Start Lublin - Enea Astoria Bydgoszcz (przełożony na 6.12)