Udany początek roku gdynian

Krzysztof Klinkosz
2 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

W pierwszym meczu w nowym roku koszykarze Asseco Prokomu wysoko pokonali na własnym parkiecie Zastal Zielona Góra 83:60 (20:18, 17:17, 23:12, 23:13). Tym samym zrewanżowali gdynianie się beniaminkowi TBL za sensacyjna porażkę na inaugurację sezonu. Nie do zatrzymania w ekipie mistrzów Polski był Ratko Varda, który do 23 punktów dołożył 12 zbiórek.

ASSECO PROKOM: Varda 23, Ewing 8, Kostrzewski 8, Burrell 6, Szczotka 3 - Widenow 12, Wilks 8, Witka 8, Łapeta 3, Frasunkiewicz 2, Hrycaniuk 2.

ZASTAL: Burgess 18, Hodge 14, Dłoniak 10, Comagić 5, Raczyński 2 - Flieger 5, Chodkieiwcz 3, Marshall 2, Kukiełka 1, Kalinowski 0.

Tym razem, w przeciwieństwie do meczu z pierwszej kolejki rozgrywek ligowych, gdynianie wywiązali się należycie z roli faworyta spotkania z beniaminkiem. Trzeba jednak przyznać, że Zastal nie poddał się bez walki i przynajmniej, przez 20 pierwszych minut meczu, starał się nawiązać w miarę wyrównaną walkę. Działo się tak dopóki dwaj podstawowi gracze z Zielonej Góry, czyli Chris Burgess i Walter Hodge mieli siły aby przeciwstawić się gospodarzom.

Kibiców Asseco Prokomu zapewne interesowało bardzo w jakim zestawieniu rozpocznie mecz trener Tomas Pacesas, w świetle ostatnich zwolnień w drużynie. Mecz rozpoczęli w drużynie gdyńskiej: Daniel Ewing, Piotr Szczotka, Mateusz Kostrzewski, Ronnie Burrell i Ratko Varda.

Otwarcie było niekorzystne dla gospodarzy, którzy po dwóch minutach przegrywali 0:5. Po kolejnych 3 minutach było już jednak 6:5 dla gdynian. W pierwszej fazie meczu dla Asseco Prokomu punkty zdobywali jedynie Varda i Kostrzewski.

Asseco Prokom wyszło na prowadzenie 8:5, jednak goście po trójce Jakuba Dłoniaka w 7 minucie doprowadzili do remisu 10:10. Gospodarze zagrali jednak skuteczniej w kolejnych akcjach a w defensywie stawiali skuteczną strefę i dość szybko odzyskali prowadzenie (20:15). Niestety w końcówce kwarty Zastalowi udało się skrócić nieco dystans i po 10 minutach było 20:18.

W drugiej odsłonie, scenariusz w pewnej mierze się powtórzył, z tym, że nie było mowy o wyjściu na prowadzenie ekipy Zastalu. Gdynianie po trzech minutach gry i "trójce" Vardy wyszli na prowadzenie 29:22, później było 37:28 ale w końcówce znów skuteczniejsi byli gracze trenera Tomasza Herkta i przed przerwą było jedynie 37:35 dla gospodarzy. W zespole Zastalu w tym czasie szczególne dał się we znaki gdynianom Hodge.

Wystarczyło jednak, ze dwaj podstawowi gracze zielonogórzan, czyli Hodge i Burgess zdobyli w 3 kwarcie razem jedynie 2 punkty i gospodarze zaczęli uciekać rywalom.

Na początku trzeciej kwarty Zastal wyrównał na 37:37, za chwilę jednak Varda zdobył swoje kolejne punkty dając sygnał kolegom do skuteczniejszej gry. Później przewaga mistrzów Polski rosła niemal po każdej akcji i po 30 minutach gdynianie wygrywali już różnicą 13 punktów 60:47.

Ostatnią odsłonę "trójką" otworzył Filip Widenow i festiwal skutecznej gry gospodarzy trwał nadal. Niewiadomą już tylko było jaką różnicą punktową gdynianie wygrają ten mecz. Jak to często w przypadku Asseco Prokomu bywa w końcówce trener Pacesas, widząc pewną wygraną, grał w większości polskim składem.

W 35 minucie Robert Witka zdobył punkty na 72:51. Ostatecznie gdynianie wygrali mecz 83:60 po tym jak, już po czasie gry, dwa wolne wykorzystał Ewing.

Pozostałe wyniki spotkań 12 kolejki TBL:
AZS Koszalin - Trefl Sopot 83:81 (17:24, 16:18, 24:14, 26:25)
, Polonia Warszawa - Anwil Włocławek 77:75 (17:23, 23:19, 24:21, 13:12), Polpharma Starogard Gdański - Siarka Tarnobrzeg 84:75 (23:20, 18:19, 19:15, 24:21), Kotwica Kołobrzeg - PBG Basket Poznań 82:84 (23:16, 22:20, 22:15, 15:33), PGE Turów Zgorzelec - Energa Czarni Słupsk 95:78 (25:18, 24:24, 24:9, 22:27).

Opinie (32) 5 zablokowanych

• brawo!

Mistrz jest tylko jeden!

• 32 14

• AAAAAAAAAAAAAPPPPPPPPPPPPPPGGGGGGGGGGGGG!!!!!

Brawo Apg pierwsza połowa wyrównana dalej pogrom najlepiej Varda i Wilks i Videnov i Ewing

• 25 8

• świetny mecz

widać, że jeśli zawodnicy APG grają bez stresu potrafi to być naprawdę ładne i interesujące widowisko. Tak Trzymać!

• 22 7

• Mistrz jest tylko jeden. To fakt:)

Varda nie ma w PLK przeciwnika.
    I trochę późno ale teraz to jest zespół a nie zlepek indywidualistów. Brawa dla wszystkich zawodników, którzy grali!!!

• 24 10

• Tak jak przewidywałem - bezproblemowa wygrana APG po meczu właściwie bez historii.Varda-najlepszy środkowy w Polsce pokazał różnicę (za przeciwnika miał hołubionego w ZG Burgessa),Ewing po przestrzeleniu chyba 10 rzutów w końcu się odblokował (10 asyst !!!),Widenow normalnie (czyli ok).
    Prawdziwą klasę będziemy mogli sprawdzić w meczach pózniejszych(Turów,Anwil)
    W VTB w środę też będzie + 20. A jak tam Treflik :)) ?

• 24 5

• dobry znak na początek roku:)

świetne widowisko, oby tak dalej, dobrze oglądać grę zespołową, na to czekaliśmy

• 18 4

• ochrona??? (7)

co to za banda debili? przejść normalnie na miejsce nie można bo cie obskakuje trzech po kolei i żąda okazania biletu... i ta akcja z wynoszeniem pana i szarpaniem jego towarzyszki? Ż E N A D A

• 17 17

• ten człowiek był pijany (5)

i dla takich nie powinno być miejsca na hali

• 9 4

• (4)

Skoro był pijany, to ochrona nie powinna go wpuścić na mecz. Ja obserwowałem całe zajście z sektora KK: gościu był kibicem Zastalu i kibicował swoim, ale nikomu krzywdy nie robił. Stał i dopingował, czasem krzyczał, więc ochrona zwracała mu uwagę, że ma się uspokoić i siedzieć (w sumie upominali go chyba z 3 razy). Od tyłu podszedł do niego taki gruby gość około 50 (nie z ochrony) i zaczął go szarpać i wtedy zaczęła się cała awantura. Przybiegło 4 koksów z ochrony i zastalowca wyszarpali z miejsca i siłą wynieśli z sali. Taka reakcja była zdecydowanie nieadekwatna do sytuacji i strasznie brutalna. Szkoda mi tego gościa z zastalu, bo chyba zabrała go policja, a moim zdaniem winny był ten gruby koleś koło 50-tki, co rozpoczął awanturę.

• 7 5

• (2)

To nie był kibic Zastalu. Szalik miał chyba CSKA

• 2 5

• (1)

No fakt. Biało - zielony ten szalik nie był, tylko jakiś taki czarno-niebiesko-czerwony.

• 6 0

• TPS Rumia zdaje się, czy coś takiego

• 4 2

• Prosili go o spokój pare razy , siedziiałem tuz obok , facet który podszedł siedział za nim z zoną ( chuba ) i synem , prosili pana aby siadł , atez odpowiedział do tej pani SPIER....J i slowo na K. co mozna bylo wiecej zrobic ??? Ochrona i tak byla mega spokojna. ale popieram tez przedmówce oni byli zamroczeni alkiem wrecz i niepowinni wcale wejsc na hale....

POZDRO

• 9 1

• Siedziałem dwa rzędy obok i całą sytuację obserwowałem od początku - ochrona kilka razy podchodzila do tego gościa i zwracała uwage - w odopowiedzi pijak i jego pani rzucała k..rwami w jego strone.
      Wyprowadzili pijaka w drugiej kwarcie jak rzucil sie z pieściami..nota bene na innego kibica siedzącego obok. Reakcja prawidłowa - brawo.

• 8 2

• ochrona (4)

ten kibic tak kibicował za wszystkich na hali że ochrona interweniowała ale co za łosie że od razu muszą człowieka wynosić , nawet na meczach Arki nie widziałem tak gorliwej ochrony i tak brutalnego zachowania panów z ochronki

• 11 18

• (1)

jakie brutalne? Kilka razy wczesniej podchodzila do niego ochrona, ale widocznie upomnienia nic nie daly, wiec dobrze ze go wyniesli. Dziwie sie ze go w ogole wpuscili .

• 11 1

• No i właśnie tutaj widzę największy błąd ochrony. Macają, zaglądają do toreb i plecaków, nie pozwalają wejść z butelka wody większą niż 0,5 l, a takiego nagrzanego gościa wpuszczają. Powinni dostać reprymendę i nie czepiać się normalnych ludzi, a pilnować, żeby takie zgony nie wchodziły na salę.