Udany rewanż na gorzowiankach

Krzysztof Klinkosz
18 lutego 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

6 punktów z rzędu Geraldine Robert w połowie drugiej kwarty dało sygnał gdyniankom do punktowej "ucieczki" od zespołu z Gorzowa Wlkp. 6 punktów z rzędu Geraldine Robert w połowie drugiej kwarty dało sygnał gdyniankom do punktowej "ucieczki" od zespołu z Gorzowa Wlkp.

Koszykarki Lotosu odniosły ósme z rzędu ligowe zwycięstwo. Tym razem w rewanżu za "mały finał" ubiegłego sezonu gdynianki pokonały we własnej hali KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 81:61 (30:23, 19:13, 16:13, 16:12). Rywalki jedynie w pierwszych minutach spotkania mogły myśleć o wywiezieniu znad morza kompletu punktów.

LOTOS: Henry 22, Robert 19, Anderson 16, Ziętara 12, Jinks 4 - Knezević 6, Plumbi 0, Marciniak 0, Bandyk 0.

KSSSE AZS PWSZ: Weaver 17, Johnson 15, Kaczmarczyk 12, Skobel 11, Smaley 3 - Trębicka 3, Chaliburda 0.

Wynik otworzyła Aneika Henry ale w pierwszych minutach spotkania skuteczniejsze były gorzowianki. Skutecznie odcinały one gdynianki od podań i dzięki temu częściej były w posiadaniu piłki. W 2 minucie meczu po "trójce" Allison Smalley było 5:2 dla gorzwianek. Aktualne brązowe medalistki ligowych rozgrywek po kolejnych trafieniach m.in. Agnieszki Kaczmarczyk wyszły nawet na prowadzenie 9:4 w  4 minucie gry.

W tym momencie jednak gospodynie przebudziły się, najpierw z półdystansu trafiła Jolene Anderson, później z wolnych Magdalena Ziętara i swoje punkty dołożyła Constance Jinks i gdynianki odzyskały prowadzenie (10:9).

To jednak nie zadowoliło ich w pełni, kolejne szybkie akcje przyniosły im dalsze budowanie przewagi. W 5 minucie było 15:9 zaś w 7 po dwóch trafieniach z rzędu Ziętary już 22:12 a po "trójce" Anderson 29:17. W końcówce pierwszej kwarty znów jednak gospodynie straciły koncentrację i dały się dojść rywalkom na odległość 5 punktów (29:23). Celny wolny Henry ustalił wynik pierwszej odsłony na 30:23 dla gdynianek.

Skuteczną passę gorzowianki kontynuowały również na początku drugiej odsłony, otwarcie tej części meczu wygrały 5:2, zrobiło się tylko 32:28 dla Lotosu i trener Javier Fort Puente poprosił o czas.

Uwagi przekazane w czasie przerwy na żądanie poskutkowały, gdynianki znów zaczęły agresywniej bronić. To dało więcej okazji na skonstruowanie akcji ofensywnych a ponieważ poprawiła się też skuteczność rzutów, gospodynie odzyskały inicjatywę.

W 15 minucie meczu było 38:30 dla Lotosu po trafieniu Ziętary, później prawdziwy popis gry dała Geraldine Robert. Najpierw ani razu nie zadrżała jej ręka przy wykonywaniu aż 4 rzutów wolnych a później po własnym przechwycie i kontrze zdobyła punkty z gry. Gdynianki w kilkanaście sekund zdobyły 6 punktów nie tracąc żadnego i objęły prowadzenie 44:30.

Po czasie na żądanie dla ekipy z Gorzowa Wlkp. zrobiło się wprawdzie 44:34 ale zapędy zespołu przyjezdnego szybko ostudziła Anderson trafiając zza łuku (47:34). Ostatecznie po pierwszej połowie meczu było 49:36. Najwięcej punktów dla gdynianek zdobyły Anderson 16 oraz Henry i Ziętara po 10, w ekipie z Gorzowa najskuteczniejsza była Paris Johnoson 10 punktów.

W trzeciej kwarcie obraz gry niewiele się zmienił. Gdynianki "pilnowały" kilkunastopunktowej przewagi, grając przede wszystkim lepiej na tablicach i skuteczniej z półdystansu i spod kosza. Tylko na chwilę straciły koncentrację i w 27 minucie ze stanu 59:42 bardzo szybko zrobiło się 59:46 po 4 punktach z rzędu Lyndry Weaver. Szkoleniowiec gospodyń zareagował jednak bardzo szybko, prosząc o czas a po powrocie do gry gdynianki punktami Adrijany Knezević zaakcentowały, że wcale nie zamierzają odpuszczać gorzowiankom.

Ostatecznie po 30 minutach gospodynie minimalnie powiększyły jeszcze swoją przewagę i przed ostatnią kwartą prowadziły 65:49.

Pod pełną kontrolą koszykarek Lotosu przebiegała również ostatnia kwarta meczu. W jej połowie, po punktach Henry było 71:56 dla gdynianek. Festiwal rzutowy trwał nadal, na niemal 4 minuty przed końcem gry gdynianki przekroczyły przewagę 20 punktów. Po trafieniu Ziętary było 77:56.

Niejako już tradycyjnie przy ustalonej kwestii zwycięstwa w spotkaniu, hiszpański trener gdynianek desygnował do gry swoje najmłodsze koszykarki. Młodsze koleżanki wcale jednak nie zagrały gorzej od tych z podstawowego składu i ostatecznie gospodynie wygrały ten mecz 81:61.

Tabela wprowadzona: 2012-03-07
W pozostałych spotkaniach 22 kolejki FGE: MUKS Poznań - Artego Bydgoszcz 51:58 (16:13, 4:18, 17:14, 14:13), Wisła Can Pack Kraków - MKS Tęcza Leszno 90:62 (28:18, 23:15, 24:16, 15:13), Energa Toruń - Matizol Lider Pruszków 79:84 (21:22, 17:19, 17:19, 24:24), ŁKS Siemens AGD Łódź - Odra Brzeg 61:50 (15:8, 18:20, 15:12, 13:9), INEA AZS Poznań - KK ROW Rybnik 63:56 (11:15, 17:18, 16:14, 19:9), Widzew Łódź - CCC Polkowice 58:79 (16:21, 19:22, 12:15, 11:21).

Opinie (13) 2 zablokowane

• beata1969

brawo!

• 15 4

• Tak jak przewidywałem ,AZS był bez szans.Henry jest najlepszą środkową w Polsce!

• 15 4

• teraz czas pokazać niedowiarkom że Lotos potrafi grać i wygrywać na naszpikowanym kasą CCC

• 14 4

• (2)

a ile osob bylo..?

• 5 12

• a co kłopoty z liczeniem czy jak zwykle totalne ignoranctwo i nie byłeś(aś) na meczu?

• 9 5

• Nie pastw się!

Sporty żeńskie, jak koszykówka czy piłka ręczna, zawsze będą niszowe i zawsze będą przyciągały mniej kibiców niż np. żużel czy piłka nożna. Za każdym razem część z Was przeżywa to jak mrówka okres;) Wyluzować Panowie!

• 13 4

• okolo 1000

• 14 3

• Widzów: 89!
    Czuwaj

• 2 16

• piękny mecz. Ziętara wyrasta nam na gwiazdę. Oby tak dalej!!Go Lotos!

• 13 2

• Pytanie tradycyjne (3)

Ile sprzedano biletów i jakie są z tego tytułu wpływy do kasy hali ? Ile zapłacił klub za wynajem hali ? Czy pieniądze z wynajmu pokryły koszty własne hali ? Jeśli wpływy z biletów nie pokryły kosztów hali plus amortyzacja to kto dotuje działalność zawodowego klubu ? Miasto ? Sponsor ? Więcej jawności !