Eurocup: Basket 90 przegrał nieznacznie

14 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Kahleah Copper ponownie wywiązała się z zadania liderowania Basketowi 90. Zdobyła ostatnie 3 punkty w meczu, dzięki czemu przewaga Udominate zmalała do 4 punktów. A to daje realne szanse na awans do 1/16 finału Eurocup. Kahleah Copper ponownie wywiązała się z zadania liderowania Basketowi 90. Zdobyła ostatnie 3 punkty w meczu, dzięki czemu przewaga Udominate zmalała do 4 punktów. A to daje realne szanse na awans do 1/16 finału Eurocup.

W pierwszym z dwóch meczów o awans do 1/16 finału Eurocup koszykarki Basketu 90 uległy w Szwecji Umea Udominate 67:71 (19:14, 16:25, 20:13, 12:19). Świetny mecz rozegrała Kahleah Copper, która zdobyła 25 punktów. W rewanżu, który odbędzie się w środę w Gdynia Arenie, miejscowe będą musiały wygrać co najmniej różnicą 5 punktów, aby zagrać w kolejnej rundzie. W innym wypadku odpadną z rozgrywek.

Udominate: Mazionyte 19 (4x3, 8 zb.), Kiesel 17 (1x3, 7 zb.), Koop 3, Elvbo 0, Kvederaviciute 0 (5 zb.) oraz Begić 14 (10 zb.), Brown 13 (1x3, 6 as., 5 st.), Edholm 5 (1x3)

BASKET 90: Copper 25 (1x3, 6 st.), Vitola 18 (6 zb., 5 as.), Aleksandravicius 14 (6 zb.), Skerović 8 (1x3, 6 zb., 9 as.), Morawiec 0 oraz Rembiszewska 2, Jankoska 0, Ossowska 0, Jakubiuk 0

O awans do fazy 1/16 finału Eurocup Basket 90 gra z teoretycznie słabszą drużyną, która zajęła 3. miejsce w grupie C. Gdyńskie koszykarki były drugie w grupie E. Udominate było jednak jednym zespołem, który pokonał Artego Bydgoszcz - i to dwukrotnie. A przecież z tym rywalem, w Basket Lidze Kobiet drużynie z nad morza nie wiedzie się w ostatnich sezonach. Do tego musiała radzić sobie bez koszykarki podstawowego składu, Anny Makurat. Problem z plecami sprawił, że została w Polsce. W jej miejsce do składu wskoczyła Jowita Ossowska, która miała jednak minimalne szanse na grę - ale zagrała niemal 2 minuty.

Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Choć najpierw 6 punktów zdobyła Kahleah Copper, 4 dołożyła Kristine Vitola, a 2 Sophia Aleksandravicius i zespół Gundarsa Vetry prowadził 12:0. Rywalki odpowiedziały jednak serią 11:0, którą przerwała trafieniem w 8. minucie Copper (11:14). O utrzymanie prowadzenia w pierwszej kwarcie zadbała w końcówce Jelena Skerović, zdobywając 5 pkt (14:19).

W drugiej gdynianki miały spore problemy z obroną. Do tego nie mogły trafić aż do 14. min. Wtedy kosz Szwedek odblokowała Amalia Rembiszewska (27:21). Rywalki były jednak na tyle rozpędzone, że do przerwy dorzuciły jeszcze 12 punktów. Na szczęście przyjezdne miały już na to odpowiedź. 14 pkt rozłożyły pomiędzy siebie Vitola i Copper. Basketowi udało się nawet doprowadzić do remisu 35:35, ale ostatnie dwa trafienia - za trzy punkty i z rzutu wolnego należały do Gintare Mazionyte (39:35).

Copper i Vitola nie zwalniały tempa także po zmianie stron. W 22. min. dały swojej drużynie kolejny remis (41:41). Później wydawało się nawet, że gdynianki przejęły kontrolę nad meczem. Do wspomnianej dwójki ze skutecznym atakiem przyłączyła się Aleksandravicius. Środkowa zdobyła 8 pkt z rzędu co dało Basketowi 90 prowadzenie 55:44. Ale w ostatnich trzech minutach tej części gry przyjezdne nie trafiły już do kosza, więc na czwartą kwartę wychodziły przy znacznie mniejszym prowadzeniu - 55:52.

Aleksandravicius zaczęła odpowiadać na trafienia Tiffany Brown oraz Mazionyte na początku ostatniej części gry. W 36. min. po punktach Lissy Koop oraz Brianny Kiesel Szwedki objęły jednak prowadzenie (63:60). Druga z nich skutecznie rzuciła za trzy punkty także na początku 39. min. i zrobiło się 69:62 dla Udominate. Ta sama zawodniczka utrzymała 7-punktowe prowadzenie minutę później (71:64). Pod koniec spotkania zmniejszyła je Copper. Dostała się pod kosz, trafiła i była faulowana. Dołożyła celny rzut wolny i na tablicy wyników pojawiło się 71:67. Rywalki miały jeszcze okazję do zdobycia punktów, ale z niej nie skorzystały.

W rewanżu, który odbędzie się w środę w Gdynia Arenie o godz. 18 Basket 90 będzie miał do odrobienia 4 pkt. Jeśli wygra większą różnicą punktów wówczas awansuje do 1/16 finału Eurocup i zmierzy się z włoskim Virtus Eirene Ragusa. Jeżeli wygra równo 4 pkt, wtedy będzie dogrywka. Każdy inny wynik da awans Udominate.

14 grudnia 2017, godz. 18:00
Umea Udominate
BASKET 90 Gdynia

91% 261 typowań Umea Udominate
9% 25 typowań BASKET 90 Gdynia

Pozostałe wyniki meczów pierwszej rundy pucharowej Eurocup
CMB Cargo Uni Gyor - KSC Szekszard 67:76 (19:21, 13:18, 17:17. 18:20)
Saint-Amand - TSV 1880 80:47 (23:16, 23:11, 22:15, 12:5)
Enisey - Namur 69:58 (21:18, 15:12, 22:14, 11:14)
MBA Moskwa - Mersin 66:81 (22:20, 22:22, 11:22, 11:17)
DVTK - Artego Bydgoszcz 68:86 (18:32, 14:25, 20:15, 16:14)
ACS Sepsi - Olympiacos 59:55 (10:18, 23:13, 8:16, 18:8)
Elfic Fribourg - Basket Landes 64:71 (19:16, 22:17, 12:25, 11:13)

Opinie (17)

• damy radę

• 14 2

• Tylko Gdynia i Jelena !!

• 9 2

• Ale!? (2)

Polkii niech wreszcie coś dorzucą.Bez Ani M może być problem.Mają okazję się wykazać.Niech udowodnią,że są lepsze od Ani!Ileż można grać ciągle 1 piątką.

• 14 3

• Gra w kratkę (1)

Jankoska odpali w środę.Gra super co drugi mecz!?

• 7 3

• EVAL i wszystko jasne

Janoska gra super ale ze słabeuszami, trzeba jednak postawić sprawę jasno na tle innych spoza Europy to jest słaba.