Unia Swarzędz - Gedania 1922 1:3. Pomocnik zastąpił kontuzjowanego bramkarza

mip.
24 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Gedania 1922 Gdańsk

Filip Sosnowski (na zdjęciu) w Swarzędzu strzelił wyrównującą bramkę, która dała impuls Gedanii do walki o komplet punktów. Filip Sosnowski (na zdjęciu) w Swarzędzu strzelił wyrównującą bramkę, która dała impuls Gedanii do walki o komplet punktów.

Gedania 1922 Gdańsk wygrała na wyjeździe z Unią Swarzędz 3:1 (0:1) w meczu 9. kolejki III ligi grupy drugiej. Podopieczni Krystiana Ryczkowskiego byli nieskuteczni w pierwszej połowie, ale po przerwie nastawili celowniki, zdominowali gospodarzy, strzelając trzy gole i wywalczyli szósty w tym sezonie komplet punktów, który do czasu zakończenia meczu Pogoń II Szczecin - Cartusia Kartuzy dał awans na fotel wicelidera. Dublet dla Gedanii ustrzelił Adam Duda. W końcówce kontuzji doznał za to Mateusz Machola i bramkarzem został... pomocnik Wojciech Zyska.

Bramki dla Gedanii:
Sosnowski 59, Duda 73, 78

GEDANIA: Machola - Molga, Bąk (82 Szymański), Flis - Sumiński (60 Gorwa), Zyska - Kankowski (79 Michalewski), Gajewski (60 Pogorzalski) - Zalewski, Sosnowski - Duda (82 Apostołowicz)

Podopieczni Krystiana Ryczkowskiego dwa dni po towarzyskim meczu z Lechią Gdańsk udali się do Swarzędza na mecz z innym beniaminkiem III ligi grupy drugiej. Gdańszczanie chcieli podtrzymać doskonałą serię meczów bez porażki i utrzymać miejsce w czubie tabeli.

Szkoleniowiec Gedanii do boju posłał identyczną "11" w porównaniu do poprzedniego starcia ligowego z Pogonią Nowe Skalmierzyce. To mogło dać efekt już na samym początku, gdy główkował Filip Sosnowski, ale jego uderzenie z najwyższym trudem odbił bramkarz Unii. Kilka minut później doszło za to do kontrowersyjnej sytuacji, gdy Kamil Kankowski upadł w polu karnym po wejściu wślizgiem obrońcy gospodarzy, ale sędzia nie podyktował rzutu karnego.

Przeczytaj relację z ostatniego meczu Gedanii

Pomimo, że optyczną przewagę mieli gdańszczanie to gospodarze otworzyli wynik. Mateusz Machola nie miał szans po uderzeniu z pierwszej piłki z pola karnego. Chwilę później bramkarz Gedanii musiał wyciągać piłkę z siatki po raz drugi, ale trafienie ostatecznie nie zostało uznane, gdyż sędzia odgwizdał spalonego.

Jeszcze przed przerwą wyrównać mógł Adam Duda, ale po dograniu Kankowskiego minimalnie się pomylił i w drugiej połowie gdańszczanie musieli odrabiać straty.

Sprawdź, kto znalazł się w drużynie i "11" 100-lecia Gedanii

Udało się to w 59. minucie, gdy po rzucie rożnym do siatki trafił Sosnowski. Gedania dominowała i gra toczona była tylko na połowie Unii. Optyczną przewagę udało się wykorzystać w 73. minucie, kiedy po sytuacji sam na sam Gedanię na prowadzenie wyprowadził Adam Duda.

Napastnik gdańskiego klubu nie pomylił się także 5 minut później, kiedy to z najbliższej odległości podwyższył prowadzenie i było już niemal pewne, że gdańszczanie z Wielkopolski wrócą do domu z kompletem punktów.

Miejscowi próbowali jeszcze dalekimi zagraniami przenieść ciężar gry pod bramkę Macholi, ale ta taktyka nie przyniosła rezultatu i gdańszczanie zwyciężyli 3:1. W końcówce doszło jeszcze do ciekawej sytuacji, bo pomiędzy słupkami Gedanii stanął Wojciech Zyska. Wszystko przez to, że
kontuzji doznał Machola, a trener Ryczkowski wcześniej wykorzystał już wszystkie zmiany.

Trzy punkty zdobyte w Swarzędzu oznaczają, że do czasu zakończenia meczu Pogoń II Szczecin - Cartusia Kartuzy, Gedania awansowała na 2. miejsce w tabeli.

18 Bałtyk Gdynia 9 0 2 7 6:21 2
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Najlepsza drużyna awansuje do II ligi. Trzy ostatnie drużyny zostaną zdegradowane do IV ligi. Liczba spadkowiczów będzie powiększona o tyle drużyn z województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego, ile spadnie z II ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-09-24