Unia Tarnów - Torus Wybrzeże Gdańsk 22:23. Zwycięstwo po nerwowej końcówce

dak.
4 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Energa Wybrzeże Gdańsk - Gwardia Opole 31:29. Nie będzie bezpośredniego spadku
Torus Wybrzeże Gdańsk wygrał drugi mecz z rzędu. Torus Wybrzeże Gdańsk wygrał drugi mecz z rzędu.

Torus Wybrzeże Gdańsk pokonał na wyjeździe Grupę Azoty Unia Tarnów 23:22 (11:9) w 12. kolejce PGNiG Superligi. Emocje były do samego końca. Gdańscy piłkarze ręczni musieli bić się o zwycięstwo do ostatnich sekund, choć w drugiej połowie prowadzili już różnicą 5 bramek. To druga wygrana z rzędu podopiecznych Mariusz Jurkiewicza. W sezonie 2021/22 nie odnotowali jeszcze takiej serii.

UNIA: Liljestrand, Małecki - Minockij 4, Buszkow 4, Sikora 3, Wojdan 2, Tokuda 2, Wojdan 2, Yoshida 2, Sanek 1, Pinda 1, Kniaziew 1, Kaźmierczak 1, Mrozowicz 1, Kużdeba 1, Matsuura

WYBRZEŻE: Wałach, Chmieliński - Kosmala 7, Wróbel 4, Stojek 3, Gądek 2, Jachlewski 2, Papaj 2, Janikowski 1, Pieczonka 1, Tomczak 1, Leśniak, Doroszczuk, Sulej, Mosquera Mayo

Spotkanie od pierwszych minut toczyło się pod dyktando gospodarzy. Co prawda po bramkach Mateusza KosmaliPiotra Papaja prowadził Torus Wybrzeże Gdańsk, ale po 10 minutach gry to Grupa Azoty Unia Tarnów wygrywała 4:2. Przewaga mogła być jeszcze większa, ale Kiryl Kniazeu nie wykorzystał rzutu karnego. Chwilę później różnica wynosiła już 3 bramki, dlatego Mariusz Jurkiewicz poprosił o czas.

Nieprzespane noce kapitana Torus Wybrzeże Gdańsk. Przeczytaj wywiad z Piotrem Papajem

Gra gości się poprawiła. Dotrzymywali kroku rywalom, ale ci odpowiadali na ich trafienia. Jednak jeszcze przed końcem pierwszej połowy zdołali dopiąć swego. Najpierw wyrównał Wiktor Tomczak, a w ostatnich minutach prowadzenie dał Jeremi Stojek i podwyższył Mateusz Wróbel (11:9). Swoją okazję miał jeszcze Albert Sanek, ale on również zmarnował rzut z 7. metra.

Po zmianie stron oba zespoły wymieniły się ciosami. Do przejęcia inicjatywy doszło w 35. minucie. Kosmala rzucił 2 bramki, więc o czas poprosił Patrik Liljestrand. Jednak szybko trafił Krzysztof Gądek, a przewaga urosła do 5 goli.

Gospodarze się nie poddali i dążyli do odrabiania strat. Gdy doszli do stanu 17:19, przerwy znów zażądał Jurkiewicz. Reakcja była błyskawiczna, bo Kosmala odpowiedział 2 trafieniami. Jednak on i jego koledzy się zacięli i pozwolili tarnowianom rzucić 3 bramki. W efekcie złapali kontakt na 20:21, więc końcówka zapowiadała się nerwowo.

Torus Wybrzeże Gdańsk - Stal Mielec 32:23. Przeczytaj relację z poprzedniego meczu

Z rzutu karnego trafił Kosmala, ale przez kolejne 2 minuty żadna z drużyn nie potrafiła pokonać bramkarzy. To zmieniło się w ciągu ostatnich 60 sekund. Bramkę zdobył Jakub Sikora i o czas poprosił jeszcze trener gości, który chciał uniknąć straty punktów. Jego zespół prowadził 1 golem, ale podwyższyć zdołał Mateusz Jachlewski. Ostatnia akcja należała do gospodarzy, ale już brakło im czasu, by chociażby wyrównać.

Godny pochwały mecz rozegrał Artur Chmieliński. W 12. minucie zmienił Miłosza Wałacha i zakończył spotkanie z 38-proc. skutecznością obrony rzutów.

14 Sandra Spa Pogoń Szczecin 12 1 0 1 10 299:368 4
Każdy zespół rozegra po 26 meczów, na zasadzie mecz i rewanż, bez fazy play-off. Najlepsza drużyna zostanie mistrzem Polski, a ostatnia spadnie do ligi centralnej. Przedostatni zespół PGNiG Superligi rozegra dwumecz barażowy z drugim uprawnionym do awansu zespołem z zaplecza ekstraklasy.
Tabela wprowadzona: 2021-12-09