Uskrzydlony Trefl Sopot rozgromił AZS Koszalin. Nowy sponsor strategiczny koszykarzy

19 lutego 2018 (artykuł sprzed 6 lat)

Steve Zack był w poniedziałek najskuteczniejszym koszykarzem Trefla. Zdobył 20 punktów, do których dołożył 11 zbiórek i 5 asyst. Steve Zack był w poniedziałek najskuteczniejszym koszykarzem Trefla. Zdobył 20 punktów, do których dołożył 11 zbiórek i 5 asyst.

Trefl Sopot pokazał swoje najbardziej ofensywne oblicze w tym sezonie i rozgromił AZS Koszalin 100:73 (26:24, 26:22, 26:14, 22:13). Żółto-czarnych najwidoczniej uskrzydliła podpisana przez klub, nowa umowa z Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy, który stał się sponsorem strategicznym. Przez całe spotkanie grali świetnie w ataku, ale w drugiej połowie udało się im wzmocnić obronę. Po raz pierwszy w tych rozgrywkach rzucili 100 punktów. Teraz czeka ich niemal dwutygodniowa przerwa związana z meczami reprezentacji Polski.

TREFL: Zack 20 (11 zb., 5 as.), Śmigielski 12 (1x3), Trotter 12 (2x3), Love 11 (1x3, 5 as.), Mielczarek 10 (2x3) oraz Dylewicz 10, Karolak 10 (2x3), M. Kolenda 8, Stefański 5 (6 zb.), Ł. Kolenda 2, Motylewski 0

AZS: Marelja 18 (1x3, 5 zb.), Dłoniak 15 (3x3), Kumpys 11 (1x3, 5 st.), Baldwin 10, Młynarski 7 (1x3, 5 zb.) oraz Woods 7, Leńczuk 3 (1x3), Jeszke 1, Wadowski 1, Kiwilsza 0

Trefl musi zdobywać komplety punktów, zwłaszcza z zespołami, znajdującymi się niżej w tabeli. Inaczej straci szanse na fazę play-off. Od tej zasady odstąpił jednak w poprzedniej kolejce, dlatego w poniedziałek nie mógł już pozwolić sobie na wpadkę. W końcu do Ergo Areny przyjechał AZS Koszalin.

W zaległe spotkanie 19. kolejki żółto-czarni weszli z ofensywnym nastawieniem. Co jednak najważniejsze, nie czekali tylko na to, co zrobi Obie Trotter. Z drugiej strony, ofensywna gra sprawiała, że czasami zapominali o obronie, a to skrupulatnie wykorzystywali przyjezdni.

Wynik otworzył sopocianom celnym rzutem spod kosza Artur Mielczarek, który przychodząc dwa lata temu do Trefla był po czterech sezonach spędzonych właśnie w AZS. Kolejnych 6 pkt dołożył Steve Zack, ale po tym gospodarze pozwolili rywalom na serię 6:0, dzięki czemu prowadzili oni 14:8. Większej przewagi AZS nie udało się zbudować. A gdy kolejne 4 pkt dołożył Zack, to Trefl prowadził 24:20.

Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 26:24. W drugiej gospodarzom udało się podwoić dorobek punktowy. Pomiędzy tymi częściami meczu doszło do podpisania nowej umowy sponsorskiej pomiędzy Treflem a Portem Lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy. Na jej mocy wieloletni partner sopockiej koszykówki został sponsorem strategicznym klubu.

Uskrzydleni żółto-czarni zaczęli szybko odskakiwać rywalom. Przy remisie 31:31 jedyne punkty w pierwszej połowie, rzutem za trzy zdobył Trotter. Za chwilę po tyle samo punktów dołożyli Mielczarek oraz Filip Dylewicz i było już 40:31. Bardziej pokaźnej przewagi nie udało się jednak zbudować. Sopocianie szybko zapomnieli o defensywie i choć wciąż byli aktywni w ataku, to AZS zaczął ich doganiać. Dlatego też kwarta skończyła się wynikiem 52:46.

Po powrocie z szatni na boisko sopocianie natychmiast wzmocnili obronę. Do tego trzecią kwartę trójką rozpoczął Trotter. Tym samym otworzył serię żółto-czarnych, którą w 24. min. zamknął Mielczarek. Wówczas na tablicy wyników było 65:46 dla Trefla. Spokojne prowadzenie gospodarzy zmącił nieco w 26. min. Qytnel Woods, który jak za dawnych czasów, zaczął latać nad koszami i zdobywać punkty. Kiedy jednak odpowiednio w obronie ustawił się przeciwko niemu Marcin Stefański, wymuszając faul Amerykanina, jego zapał szybko zgasł. W końcówce kwarty przewagi 18 punktów dopilnowali Piotr Śmigielski, Jakub Karolak, Stefański oraz Trotter.

Trójki Karolaka oraz Trottera podwyższyły prowadzenie Trefla do 24 punktów więc w 33. min. nie było już wątpliwości, która drużyna zgarnie komplet punktów przed przerwą na mecze reprezentacyjną. W kadrze Polski nie mamy jednak żadnego z koszykarzy żółto-czarnych. Mało tego, już w 38. min, po trójce Mielczarka Trefl doszedł do bariery 100 punktów.

17 Czarni Słupsk 32 5 27 1463:1907 24 0.156
Ze względu na różną liczbę meczów rozegranych przez poszczególne drużyny, kolejność w tabeli w trakcie rozgrywek ustalana na podstawie współczynnika zwycięstw do odbytych spotkań.
W rundzie zasadniczej każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje osiem najlepszych drużyn. 26 stycznia 2018 roku Czarni Słupsk wycofali się z rozgrywek ze względu na problemy finansowe. Mecze rozegrane przez tę drużynę zostały zaliczone do tabeli, a nieodbyte zweryfikowane jako walkowery i od 19. kolejki dodane do tabeli.
Tabela wprowadzona: 2018-02-19

Wyniki 20 kolejki

• Miasto Szkła Krosno - TREFL SOPOT 85:81 (25:17, 23:16, 18:27, 19:21)
  • ASSECO GDYNIA - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 78:79 (17:17, 7:16, 30:18, 17:20 d. 7:8)
  • PGE Turów Zgorzelec - Polski Cukier Toruń 97:88 (24:23, 23:20, 33:22, 17:23)
  • Rosa Radom - King Szczecin 90:77 (15:19, 26:24, 18:23, 31:11)
  • AZS Koszalin - Stelmet BC Zielona Góra 82:80 (29:20, 21:23, 22:23, 10:14)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Polpharma Starogard Gdański 71:75 (19:23, 20:17, 21:16, 11:19)
  • GTK Gliwice - Legia Warszawa 94:101 (23:16, 22:25, 18:19, 20:23, d: 11:18)
  • Czarni Słupsk - Anwil Włocławek 0:20 walkower
  • Zaległy mecz 19. kolejki:
  • TREFL SOPOT - AZS Koszalin 100:73 (26:24, 26:22, 26:14, 22:13)