VBW Arka Gdynia - Fenerbahce Stambuł 70:87. Turczynki rzuciły 17 trójek

sez
24 listopada 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

VBW Arka Gdynia przegrała z Fenerbahce Stambuł. Na zdjęciu: Megan Gustafson w akcji. VBW Arka Gdynia przegrała z Fenerbahce Stambuł. Na zdjęciu: Megan Gustafson w akcji.

VBW Arka Gdynia przegrała na własnym parkiecie z Fenerbahce Stambuł 70:87 (23:23, 14:25,20:17, 13:22) w 6. kolejce grupy B Euroligi koszykarek. Kluczowa dla przebiegu spotkania była druga kwarta, którą zdecydowanie wygrała drużyna znad Bosforu. Turczynki znacznie lepiej wykonywały rzuty za 3 punkty trafiając aż 17 z 37 prób. Gdynianki bazowały głównie na skuteczności za dwa. To nie wystarczyło do nawiązania równorzędnej walki, więc zanotowały w europejskich zmaganiach kolejną porażkę.

ARKA: Bertsch 15 (1x3), Kastanek 15 (3x3), Gustafson 12 (11 zb.), Bernies 8 (4 as.), Lundquist 7 (1x3, 4 as.) oraz Begić 9, Podgórna 2, Borkowska 2, Dobrowolska 0

FENERBAHCE: Iagupova 28 (8x3, 9 as.), McBride 22 (5x3), Williams 15 (11 zb.), Zahui 15 (3x3, 8 zb.), Cakir 2 (11 as.) oraz Sabally 3 (1x3), Canitez 2, Kurtulmus 0, Omar 0

GTK Gdynia - VBW Arka Gdynia 60:91 w trójmiejskich derbach koszykarek - przeczytaj relację

Początek meczu w Gdynia Arena był wyrównany, piłka wpadała zarówno do jednego, jak i drugiego kosza. Drużyny popisywały się dobrą skutecznością, jednak pierwsza kwarta zakończyła się remisem 23:23. Koszykarki z Turcji znacznie lepiej rzucali za trzy punkty - aż 5 z 11 takich rzutów wykonały skutecznie, gdynianki tylko 1 z 4. Zza łuku często trafiały Kayla McBride, Amanda Zahui oraz Alina Iagupova i podopieczne Gundarsa Vetry miały kłopot.

Druga odsłona zmagań to popisowy występ Fenerhabce, które przed przerwą wypracowało sobie 11 punktów zaliczki. VBW Arka od 11. do 14. minuty nie potrafiła zatrzymać rywalek, a w dodatku wkradły się problemy z ofensywie. Gdy znów zaczęły skutecznie rzucać, to zaliczka aktualnych mistrzyń Turcji była już wyraźna.

W szeregach żółto-niebieskich liderowała Megan Gustafson, choć dobrze punktowały także Romane BerniesMarissa Lee Kastanek. Miejscowe koszykarki częściej rzucały za dwa. Z dystansu szczęścia szukały tylko okazjonalnie. Na przerwę zespoły schodziły przy wyniku 48:37 dla ekipy ze Stambułu.

Koszykarki jedne grają, inne na urlopach dobrze się bawią. Zobacz zdjęcia

Trzecia kwarta miała dosyć podobny przebieg do pierwszej. A mianowicie polską drużynę cechowała niezła skuteczność. Minimalna część strat została odrobiona, ale na dobrej drodze do zwycięstwa były Turczynki (65:57). Koszykarki Arki za czwartą odsłonę wychodziły z 8 punktami straty. W drugiej połowie na liderkę gdynianek wysforowały się Kastanek i Bertsch. Nad Bosfor pojechało zwycięstwo, gdyż gdynianki w ostatnich 10 minutach nie odrobiły straty. Czwarta partia była wyrównana, zatem o porażce Arki zadecydowała słaba druga kwarta oraz rzuty za trzy, które świetnie wykonywały przyjezdne.

Wygrana 87:70 pozwoliła Turczynkom poprawić pozycję w tabeli grupy B Euroligi koszykarek. Po sześciu kolejkach mają na swoim koncie trzy zwycięstwa. Arka niestety mocno skomplikowała sobie sytuację - bilans 1-5 nie napawa optymizmem przed dalszą częścią fazy grupowej. Polski wciąż zamykają stawkę.