VBW Arka Gdynia - Basket 25 Bydgoszcz 73:58. Udana inauguracja play-off koszykarek

Mikołaj Pachniewski
12 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Koszykarki VBW Arki Gdynia wygrały w pierwszym meczu ćwierćfinału z Polskie Przetwory Basketem 25 Bydgoszcz 73:58. Koszykarki VBW Arki Gdynia wygrały w pierwszym meczu ćwierćfinału z Polskie Przetwory Basketem 25 Bydgoszcz 73:58.

VBW Arka Gdynia pokonała Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 73:58 (28:15, 12:8, 15:14, 18:21) w pierwszym meczu ćwierćfinału Energa Basket Ligi Kobiet. Żółto-niebieskie od samego początku objęły prowadzenie i nie oddały go rywalkom ani na chwilę. Aż 37 punktów zdobyły rezerwowe. Rywalizacja toczy się do trzech zwycięstw. Drugi mecz w niedzielę, 13 marca, o godz. 17 w hali XVII LO w Wiczlinie. Dla kibiców wstęp wolny.

VBW ARKA: Gustafson 10 pkt (12 zb.), Kastanek 8 (2x3), Bertsch 7 (1x3), Szymkiewicz 6 (1x3), Pavlopoulou 5 (1x3) oraz Podgórna 12, Kunek 7 (1x3, 6 zb.), Begić 6, Bazan 5, Dobrowolska 5 (1x3), Borkowska 2 (6 zb.), Rudzka 0

Basket: Michałek 15 (3x3), Fontaine 9 (2x3), Miskiniene 9 (9 zb.), Sobiech 8, Alleyne 3 (10 zb.) oraz Eivery 9, Poboży 3, Stankiewicz 2, Zasada 0, Zmierczak 0

Na pierwszy celny rzut musieliśmy czekać prawie dwie minuty. Wtedy zza łuku trafiła Marissa Kastanek. Chwilę później dwa rzuty osobiste wykorzystała Morgan Bertsch i gdynianki prowadziły 5:0. Podopieczne Jeleny Skerović w pierwszej kwarcie wypracowały sobie 13-punktową zaliczkę, co było skutkiem aż sześciu celnych "trójek".

Znakomita passa rzutów zza łuku nie była kontynuowana w drugiej kwarcie, bo wtedy żółto-niebieskie nie trafiły ani jednego takiego rzutu. Mimo wszystko potrafiły zwiększyć przewagę, do 17 "oczek" i to pomimo faktu, że na parkiecie zameldowały się zawodniczki rezerwowe. Łącznie rzuciły one do przerwy 16 punktów przy zaledwie 2 ze strony przyjezdnych. Dobrze funkcjonowała także obrona VBW Arki, bo bydgoszczanki w drugiej partii zdobyły zaledwie 8 punktów.

Dlaczego koszykarki VBW Arki zmieniły halę na play-off?

Do przerwy gdynianki prowadziły 40:23 i miały dobrą pozycję wyjściową do gry w drugiej części spotkania. Gdy rzut z wyskoku trafiła Megan Gustafson, Arka miała 19 punktów przewagi i wydawało się, że śmiało podąży po wygraną. Wtedy jednak serię 10:1 zanotował Basket Bydgoszcz i o czas poprosiła trener Skerović.

Efekt był natychmiastowy, bo potem to żółto-niebieskie zanotowały serię 7:0 i ponownie miały 17 punktów przewagi. W grze sporo było jednak niedokładności i chaosu. W tym zamieszaniu lepiej odnalazły się gdynianki, które po 30 minutach gry prowadziły 55:37.

VBW Arka Gdynia - Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz

• mecz nr 1: 12 marca, Gdynia 73:58 (28:15, 12:8, 15:14, 18:21)
  • mecz nr 2: 13 marca, Gdynia, 17
  • mecz nr 3: 19 marca, Bydgoszcz
  • ew. mecz nr 4: 20 marca, Bydgoszcz
  • ew. mecz nr 5: 23 marca, Gdynia

Czwartą kwartę od dwóch celnych rzutów zza łuku rozpoczęły gospodynie. Trafiały Kamila Podgórna oraz Agata Dobrowolska. To pozwoliło VBW Arce na powiększenie prowadzenia i spokojną końcówkę. Ostatecznie mistrzynie Polski zwyciężyły 73:58 i udanie rozpoczęły zmagania w ćwierćfinale. Co ciekawe, w meczu wystąpiło aż 12 koszykarek VBW Arki. Rezerwowe żółto-niebieskich w całym spotkaniu zdobyły aż 37 punktów.

VBW ARKA Gdynia
Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz

99% 193 typowania VBW ARKA Gdynia
1% 1 typowanie Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz

Pozostałe wyniki pierwszych meczów play-off:
BC Polkowice - CTL Zagłębie Sosnowiec 93:69 (26:16, 24:23, 22:10, 21:20)
Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Polonia Warszawa 85:51 (17:18, 23:6, 21:16, 24:11)
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów - Ślęza Wrocław 83:60 (17:17, 21:18, 20:14, 25:11)