VBW Arka Gdynia - Basket 25 Bydgoszcz 86:78. Udana pogoń i zwycięstwo w EuroCup

mip.
26 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Koszykarki VBW Arki Gdynia przygodę z EuroCup rozpoczęły od zwycięstwa po dogrywce nad Polskimi Przetworami Basket 25 Bydgoszcz. Koszykarki VBW Arki Gdynia przygodę z EuroCup rozpoczęły od zwycięstwa po dogrywce nad Polskimi Przetworami Basket 25 Bydgoszcz.

VBW Arka Gdynia wygrała z Polskimi Przetworami Basket 25 Bydgoszcz 86:78 (14:20, 25:24, 21:16, 14:14, 12:4) w pierwszym meczu rozgrywek międzynarodowych EuroCup. Podopieczne Jeleny Skerović przez cztery kwarty goniły wynik, by ostatecznie wygrać po dogrywce. Najskuteczniejsza okazała się Kristina Higgins, która rzuciła 25 punktów. Kolejny mecz, tym razem w EBLK, gdynianki rozegrają w niedzielę, 30 października o godz. 15, gdy na wyjeździe zmierzą się z Energą Krajowa Grupa Spożywcza Toruń.

VBW ARKA: Higgins 25 pkt, Thomas 7 (8 zb., 7 as.), Fontaine 4, Kastanek 3 (1x3), Szymkiewicz 3 (1x3) oraz Górecki 22 (1x3, 5 as.), Jurkievicius 8 (1x3, 12 zb.), Żytkowska 8 (2x3), Borkowska 6 (6 zb.), Niemojewska 0, Podgórna 0

Basket 25: Taylor 27 (2x3, 11 zb.), Kostowicz 16 (9 zb.), Marginean 7 (1x3), Michałek 4 (1x3), Miljković 4 (6 as.) oraz Evans 14 (7 zb.), Pyka 6, Sobiech 0

Przygodę w europejskich rozgrywkach EuroCup koszykarki VBW Arki Gdynia rozpoczęły od meczu z ligowym rywalem - Basket 25 Bydgoszcz. Obie ekipy w EBLK mierzyły się tydzień wcześniej w Bydgoszczy, a spotkanie padło łupem VBW Arki, która zwyciężyła 89:74. Natomiast środowe spotkanie podopiecznym Jeleny Skerović od początku nie układało się po myśli. Seria niecelnych rzutów sprawiła, że bydgoszczanki odskoczyły na 0:6.

Impas rzutowy przełamała Magdalena Szymkiewicz i to od razu zza linii 6,75 metra. Po trafieniu Kristiny Higgins żółto-niebieskie po raz pierwszy objęły prowadzenie i było 8:6. Gdynianki nie poszły jednak za ciosem, utrzymały je zaledwie przez 27 sekund. Pierwszą kwartę wynikiem 20:14 wygrały przyjezdne.

Przeczytaj, w co w EuroCup celują koszykarki VBW Arki?

Zacięta walka trwała w drugiej partii. Miejscowe raz po raz doskakiwały z wynikiem, ale przyjezdne nie pozostawały dłużne i również odpowiadały celnymi rzutami. Przy stanie 23:28 o czas poprosiła trener Skerović. Jej podopieczne nastawione były na rzuty z dystansu, a rywalki skutecznie penetrowały gdyńską obronę i wjeżdżały pod kosz. Liczne błędy i chaotyczna gra w ataku skutkowały tym, że bydgoszczanki wypunktowały VBW i do przerwy żółto-niebieskie przegrywały 39:44.

W drugiej połowie Basket rzucił pierwszą trójkę w tym spotkaniu, a dzięki serii 9:0 uciekł na 41:53. Gdynianki konsekwentnie odrabiały jednak straty i w 28. minucie po rzutach osobistych Jasmine Thomas zrównały się z bydgoszczankami (57:57). Miejscowe miały kilka okazji, by objąć prowadzenie, ale w ostatnie 10 minut obie ekipy wchodziły ze zdobytymi 60 punktami.

VBW Arka Gdynia - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 70:72. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Decydującą partię serią 5:0 otworzyły przyjezdne. Gdynianki pudłowały za to na potęgę, a pierwszy rzut z gry w tej kwarcie trafiły w 35. minucie. Wtedy po "trójce" Tatiany Jurkievichus było 65:65. Zażarta walka kosz za kosz toczyła się do ostatnich sekund. Rzuty osobiste trafiła Haley Górecki, co dawało remis po 74. Kolejną akcję zmarnowały przyjezdne i szansę na zwycięstwo miała VBW Arka. Nie wykorzystała jej Marissa Kastanek, która odważną akcją weszła pod kosz.

W dogrywce 6 punktów przewagi wypracowały sobie miejscowe. Jak się później okazało, nie oddały już tej zaliczki do końca. Wygrały ją 12:4, a cały mecz 86:78, co pozwoliło im objąć pozycję lidera grupy D. Najwięcej, bo aż 25 punktów rzuciła Higgins, a 22 wchodząca z ławki Górecki. Po stronie gości double-double, czyli dwucyfrowy wynik w liczbie punktów i zbiórek zaliczyła Sparkle Taylor.

Basket Bydgoszcz - VBW Arka Gdynia 74:89. Przeczytaj relację z ostatniego meczu obu drużyn

Kolejny mecz o stawkę gdynianki rozegrają już w niedzielę, 30 października, gdy na wyjeździe zmierzą się z Energą Krajowa Grupa Spożywcza Toruń. VBW Arka Gdynia bronić będzie fotelu lidera EBLK. Początek tego starcia o godz. 15.