VBW Arka Gdynia - CCC Polkowice. Co zdecyduje o mistrzostwie Polski koszykarek?

Damian Konwent
17 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Mistrzynie Polski w koszykówce poznamy 18 kwietnia w hali Gdyńskiego Centrum Sportu. Na początku finałów w tym obiekcie dwukrotnie wygrała drużyna VBW Arki Gdynia. Mistrzynie Polski w koszykówce poznamy 18 kwietnia w hali Gdyńskiego Centrum Sportu. Na początku finałów w tym obiekcie dwukrotnie wygrała drużyna VBW Arki Gdynia.

VBW Arka Gdynia zagra z CCC Polkowice piąty, decydujący mecz o tytule mistrzyń Polski na rok 2021. Zwycięzca spotkania odbierze złote, a pokonany srebrne medale. Początek gry w hali GCS przy ul. Olimpijskiej w niedzielę, 18 kwietnia o godz. 18. Poniżej prezentujemy kilka aspektów, które mogą przesądzić o tym, która drużyna będzie świętować, a która się smucić.

Kontuzje

W decydującej fazie sezonu VBW Arka Gdynia została osłabiona. Jeszcze przed finałami z gry wypadła Kamila Podgórna, która nabawiła się kontuzji stawu skokowego. Natomiast na treningu przed rewanżami w Polkowicach urazu kolana doznała Angelika Slamova. Obie pełniły ważne funkcje zmienniczek obwodowych od początku rozgrywek.

Reprezentantka Słowacji zagrała dotąd w 27 meczach. Przy średnio ponad 22 minutach zdobywała 8,1 punktu, do których dopisywała 4,1 asysty. Natomiast Polka rozegrała o 1 spotkanie mniej. Na parkiecie spędzała średnio niespełna 16 minut. W tym czasie punktowała na poziomie 5 "oczek".

CCC Polkowice - Arka Gdynia 79:74. Relacja z meczu nr 4 i możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

Ze swoimi problemami borykały się także rywalki. Jeszcze przed finałami niepewne udziału były: Weronika TelengaAmanda Kantzy. Jednak obie zdążyły wykurować się na tyle, by wspomóc swoją drużynę.

Ławka rezerwowych

Taki obrót sytuacji sprawił, że w kadrze żółto-niebieskich w obu spotkaniach w Polkowicach znalazło się zaledwie 9 koszykarek. Jeszcze o ile Sonja Greinacher czy Amalia Rembiszewska w czasie sezonu grały regularnie jako zmienniczki, tak Aldona MorawiecKamila Borkowska dotychczas spędzały po średnio około 11 minut na parkiecie i to w meczach o mniejszą stawkę.

Gundars Vetra w meczach nr 3 i 4 miał właściwie zatem 7 zawodniczek, które od początku sezonu uczestniczyły w podstawowej rotacji. To trochę zbyt mała liczba, jeśli chcesz walczyć o mistrzostwo Polski.

CCC Polkowice - VBW Arka Gdynia 74:59. Relacja z meczu nr 4 i możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

Dla porównania - Karol Kowalewski w obu tych spotkaniach posłał w bój 9 koszykarek CCC. Tylko dwie z nich - Alicja Grabska i Kantzy - spędziły mniej niż 10 minut na parkiecie. Ta pierwsza grała przez nieco ponad minutę, a druga - dwie.

Lata, w których gdyński klub koszykarek zdobywał mistrzostwa Polski pod różnymi szyldami:
1996, 1998, 1999, 2000, 2001, 2002, 2003, 2004, 2005, 2009, 2010, 2020

Sezony, w których koszykarki z Gdyni toczyły rywalizację do ostatniego finałowego meczu:
2006/07 Lotos Gdynia - Wisła Kraków 3:4
2007/08 Lotos Gdynia - Wisła Kraków 3:4

Zmęczenie

O ile w trzecim spotkaniu szkoleniowiec posłał w bój rezerwowe, gdy w czwartej kwarcie różnica była już zbyt duża, tak w czwartym starciu zagrało jedynie sześć koszykarek. Nawet na sekundę nie weszły: Rembiszewska, Morawiec i Borkowska.

W czwartym meczu w pełnym wymiarze zagrały: Alice Kunek, Barbora Balintova oraz Marissa Kastanek. Taki plan dobrze funkcjonował do 35. minuty, gdy żółto-niebieskie miały grę pod kontrolą. Jednak zmęczenie w aspekcie intensywnej gry wcześniej czy później musiało się pojawić. Polkowiczanki doprowadziły do dogrywki, w której zagrały zdecydowanie lepiej.

VBW Arka Gdynia - CCC Polkowice 71:65. Relacja z meczu nr 2 i możliwość wystawienia ocen koszykarkom i trenerowi

Ale i trener gospodyń nie oszczędzał swoich podopiecznych. W starciu nr 1, ponad 30 minut na boisku spędziły: Aaryn Ellenberg-Wiley (34 min), Klaudia Gertchen (33), Weronika Gajda (30), a bliskie tego dorobku były ponadto: Keisha Hampton i Telenga (po 27). Z kolei w pojedynku nr 2, Ellenberg-Wiley rozegrała ponad 42 min, Dragana Stanković - 41, Gajda - prawie 39, a Kamile Nacickaite - 36.

Faule

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty, nie można pominąć fauli. To właśnie one pozbawiły VBW Arkę szans na wygraną w dogrywce. Limit 5 przewinień wykorzystały: Laura Miskiniene oraz Sonja Greinacher. To jeszcze bardziej ograniczyło pole manewru łotewskiemu szkoleniowcowi.

Jednak właśnie w tym starciu żółto-niebieskie miały mieć przewagę, gdyż jeszcze przed przerwą 4 faule na koncie miała liderka CCC Hampton. W sumie rozegrała 21 min w tym meczu.

Ostatni mecz sezonu - wszystkie ręce na pokład

Nie należy oczekiwać cudów, że w ciągu dwóch dni przerwy pomiędzy czwartym a piątym spotkaniem wydarzy się coś nie spodziewanego. Zespoły muszą skupić się na regeneracji, a żółto-niebieskie jeszcze raz muszą zmierzyć się ze swoimi problemami i zagrać ten ostatni mecz w sezonie. W końcu od niego będzie zależał tytuł mistrzyń Polski.

A przecież w czwartym spotkaniu pokazały, że przez niemal cały mecz potrafią wygrywać z CCC Polkowice. Tylko od początku rozgrywek dokonały tego w sumie pięciokrotnie (dwa razy w sezonie zasadniczym, raz w finale Pucharu Polski i dwa razy w fazie play-off). Jeszcze raz muszą zebrać się na tyle, by powrócić do swojej najlepszej gry, którą prezentowały w ostatnich miesiącach. Dla części zespołu będzie to pożegnanie z Gdynią, więc koszykarki z pewnością będą chciały postawić stempel w pewnym etapie swojego życia.

Alice Kunek: Zostaję na kolejny sezon w VBW Arce Gdynia