VBW Arka Gdynia - Dynamo Kursk 64:67. Koszykarki nie zdążyły wyrównać

sez
8 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Koszykarki VBW Arki Gdynia znów nie poradziły sobie w Eurolidze. Tym razem przegrały z Dynamem Kursk 64:67. Koszykarki VBW Arki Gdynia znów nie poradziły sobie w Eurolidze. Tym razem przegrały z Dynamem Kursk 64:67.

VBW Arka Gdynia przegrała na własnym boisku z rosyjskim zespołem Dynamo Kursk 64:67 (16:14, 16:25, 15:15, 17:13) w meczu 8. kolejki fazy grupowej Euroligi kobiet. Kluczowa dla przebiegu spotkania okazała się druga kwarta, którą wyraźnie wygrała drużyna z Rosji. To już siódma porażka podopiecznych Gundarsa Vetry w grupie. Na nic zdała się pogoń w ostatnich minutach. Żółto-niebieskie nie zdążyły oddać rzutu w ostatniej sekundzie. Gdyby trafiły za trzy, wtedy doprowadziłyby do dogrywki.

VBW ARKA: Gustafson 22 (9 zb.), Kastanek 13 (1x3), Bertsch 9, Lundquist 7 (1x3, 7 as.), Kunek 4 oraz Begić 9 (1x3, 5 as., 7 zb.), Bernies 0 (5 as.), Podgórna 0

DYNAMO Ogunbowale 16, Howard 13 (12 zb.), Lisec 13 (6 as., 7 zb.), Frolkina 3, Barić 0 oraz Kozik 15, Levchenko 3, Prince 3 (6 as.), Shabanova 1

Fatalne hotele, jedzenie i podróże na pieszo. Koszykówka w europejskich pucharach

VBW Arka Gdynia nie mogła sobie wymarzyć lepszego rywala do przełamania w Eurolidze kobiet niż Dynamo Kursk. O ile koszykarki znad morza na krajowych parkietach wróciły na właściwe tory i w trzech ostatnich spotkaniach rozgromiły swoje rywalki, to w Europie sobie nie radziły i dalej nie radzą. W Gdynia Arena zmierzyły się dwa najsłabsze zespoły grupy B. Zespół z Rosji na początku miał gigantyczne problemy ze skutecznością. Piłka pierwszy raz wpadła do kosza po rzucie koszykarki Dynama dopiero przed upływem czwartej minuty (przy stanie 6:0 dla gdynianek). Kwarta zakończyła się na korzyść żółto-niebieskich 16:14.

Co ciekawe, podopieczne Gundarsa Vetry praktycznie nie próbowały rzucać za trzy (tylko jeden niecelny rzut Morgan Bertsch). Próby z dystansu natomiast były największą bronią ich rywalek (aż 4 celne rzuty). Bertsch w niedzielę w Toruniu wystąpiła raptem przez 5 minut. Było to spowodowane odpoczynkiem. W starciu z Dynamem 24-letnia Amerykanka spędziła na parkiecie znacznie więcej czasu. Kluczowa dla przebiegu rywalizacji okazała się druga odsłona, którą wyraźnie wygrały koszykarki z Rosji. Na przerwę zespoły udały się przy wyniku 39:32 dla gości.

Energa Toruń - VBW Arka Gdynia 63:100 - przeczytaj relację

Do VBW Arki wróciły stare koszmary. Pod koniec listopada, również w zmaganiach europejskich, koszykarki z Gdyni zostały "zasypane" trójkami przez Fenerbahce Stambuł. Turczynki wtedy trafiły 17 rzutów z dystansu. Dynamo po 20 minutach było na dobrej drodze, by zbliżyć się do tego wyczynu. Piłka wylądowała w koszu po 9 z 19 rzutów zza łuku (47 proc). Żółto-niebieskie odpowiedziały zaledwie jednym. Trudno o wygrane w tak mocnej grupie, jeśli bazuje się tylko na próbach spod kosza.

Skoro w trzeciej kwarcie padł remis, wtedy stało się jasne, że gdynianki w ostatniej kwarcie muszą odrobić aż 7 punktów straty. Ten cel się nie powiódł, gdyż nie były w stanie zbudować punktowej serii. Dynamo kontrolowało wydarzenia na boisku. To przyjezdna drużyna miała więcej skutecznych zawodniczek. Najwięcej punktów dla mistrzyń Polski uzbierały: Megan GustafsonMarissa Kastanek. Ta pierwsza brylowała także pod koszem, bo zanotowała najwięcej zbiórek w zespole. Wśród przyjezdnych nieco lepszym wynikiem pochwalić się mogła jednak Natasha Howard.

Ostatecznie mecz zakończył się porażką miejscowej ekipy 64:67. VBW Arka została z zaledwie jednym wygranym spotkaniem, a za żółto-niebieskimi już osiem starć w Europie. Gdynianki przegrywają, gdyż tracą sporo punktów po rzutach z dystansu. Dynamo trafiło 14 trójek.

Spar Girona - VBW Arka Gdynia 80:70 - przeczytaj relację