VBW Arka Gdynia - GTK Gdynia 88:38. Jednostronne derby koszykarek

sez
5 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
Dobry występ w derbach zanotowała Agata Dobrowolska (VBW Arka Gdynia). Dobry występ w derbach zanotowała Agata Dobrowolska (VBW Arka Gdynia).

VBW Arka Gdynia pokonała w Gdynia Arena GTK Gdynia 88:38 (17:13, 26:6, 21:11, 24:8) w 18. kolejce Energa Basket Ligi kobiet. Podopieczne Karoliny Szlachty nawiązały walkę tylko w pierwszej kwarcie. O wygranej żółto-niebieskich przesądziła już druga, w której mistrzynie Polski zdobyły 20 punktów więcej i powiększyły zaliczkę do 24. To w zasadzie zamknęło emocje w tym spotkaniu. Po zmianie stron przewaga żółto-niebieskich wzrosła do gigantycznych rozmiarów.

VBW ARKA: Kastanek 15 (3x3, 6 as.), Gustafson 12, Szymkiewicz 11, Bertsch 7 (1x3, 6 zb.), Pavlopoulou 2 (10 as.) oraz Begić 13 (8 zb.), Rudzka 11 (1x3), Dobrowolska 9 (1x3), Borkowska 5 (6 zb.), Bazan 3 (1x3)

GTK: Parzeńska 9 (1x3), Ossowska 5, Marcinkowska 5 (1x3), Wińkowska 4, Niemojewska 2 (4 as., 4 zb.) oraz Kobylińska 6 (2x3), Wińkowska 4, Szulc 4, Piestrzyńska 3 (1x3)

Atrakcyjna sobota z koszykówką

VBW Arka Gdynia nie miała problemów z pokonaniem GTK Gdynia. Nawet trenerka GTK - Karolina Szlachta przed meczem przyznała, że jej podopieczne za wiele nie zwojują w starciu z mistrzyniami kraju. Młode gdynianki mają bardziej skoncentrować się na walce o zwycięstwo z drużynami z Warszawy oraz Torunia. Nawiązanie równorzędnej rywalizacji z żółto-niebieskimi mogły jedynie traktować w kategoriach marzeń, choć dały z siebie wszystko.

Jako pierwsza do kosza za dwa punkty trafiła Aleksandra Parzeńska, ale od początku spotkania kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie przejęły koszykarki VBW Arki (GTK prowadziło tylko przez minutę). Dobrze wykonanymi pięcioma rzutami wolnymi podopieczne Jeleny Skerović na prowadzenie wyprowadziła Magdalena Szymkiewicz (5:2). To właśnie ta zawodniczka była najskuteczniejsza w pierwszej kwarcie (9 punktów). Po 10 minutach wynik z perspektywy GTK nie wyglądał najgorzej. VBW Arka prowadziła 17:13. Dwie sekundy przed końcową syreną punkty z dystansu zdobyła Joanna Kobylińska.

VBW Arka Gdynia - Spar Girona 65:78 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Druga odsłona to już całkowita dominacja żółto-niebieskich, które w mgnieniu oka uciekły rywalkom w derbach Trójmiasta na bezpieczną odległość. Spod kosza akcje kończyła Ana-Marija Begić, a rezultat na korzyść VBW Arki rzutami zza łuku poprawiły: Agata Dobrowolska oraz Marissa Kastanek. Długo w tej kwarcie zespół przyjezdny nie potrafił celnie rzucić do kosza. Zawodniczki Skerović zdobyły 16 punktów z rzędu (33:13). Po ponad sześciu minutach złą serię zakończyła rzutem za trzy Marta Marcinkowska. Druga kwarta to rzeź niewiniątek (26:6) i praktycznie przesądzenie o bezproblemowej wygranej miejscowej drużyny (43:19).

Po zmianie stron mistrzynie Polski do poprawy miały przede wszystkim rzuty z dystansu. W pierwszej części gry skutecznie wykonały tylko 2 rzuty z 10 (20 proc.). Co ciekawe, GTK mogło pochwalić się 40 proc. za trzy (2 celne z 5). Znacznie gorzej temu zespołowi wiodło się pod koszem, gdzie była już przepaść w porównaniu z VBW Arką. W trzeciej kwarcie skuteczniej rzucała Megan Gustafson. Amerykanka z 12 punktami miała najwięcej w całym zespole. Po 30 minutach gry miejscowe zawodniczki miały ponad dwa razy więcej punktów od GTK (64:30).

BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 78:70 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Sporo piłek zbierała Morgan Bertsch, natomiast w asystach nie miała sobie równych Pinelopi Pavlopoulou. Greczynka jednak tego dnia nie miała najlepiej ustawionego celownika. Jeleny Skerović mając na uwadze rozstrzygnięcie losów meczu skorzystała z każdej dostępnej tego dnia podopiecznej. Rewelacyjne wejście zaliczyła Justyna Rudzka.

Ostatnia kwarta rozpoczęła się jeszcze gorzej jak druga - żółto-niebieskie wywalczyły aż 21 punktów z rzędu (85:30). Kompletnie zablokowane koszykarki GTK w tej odsłonie zdobyły raptem 8 punktów. Mecz zakończył się wynikiem 88:38. Aż pięć zawodniczek VBW Arki dobrnęło do dwucyfrowych wyników.

Wyniki 18 kolejki

• BW ARKA GDYNIA - GTK GDYNIA 88:38 (17:13, 26:6, 21:11, 24:8)
  • Polonia Warszawa - Ślęza Wrocław 77:75 (24:21, 18:28, 26:6, 9:20)
  • BC Polkowice - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 79:68 (29:21, 23:11, 14:21, 13:15)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - Energa Toruń 76:74 (15:17, 20:26, 24:17, 17:14)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 71:65 (21:17, 25:15, 10:19, 15:14)
  • pauza: CTL Zagłębie Sosnowiec