VBW Arka Gdynia - Galatasaray Stambuł 76:75. Koszykarki jak Feniks z popiołów

dak.
21 grudnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

VBW Arka Gdynia ma powody do radości. Po dwóch słabych występach pokonały turecki Galatasaray Stambuł w Eurolidze koszykrek. VBW Arka Gdynia ma powody do radości. Po dwóch słabych występach pokonały turecki Galatasaray Stambuł w Eurolidze koszykrek.

VBW Arka Gdynia pokonała u siebie Galatasaray Stambuł 76:75 (13:15, 22:20, 28:20, 13:20) w 10. kolejce fazy grupowej Euroligi kobiet. To ich drugie zwycięstwo w tych rozgrywkach. Szanse na awans do kolejnej fazy są praktycznie niemożliwe. Jednak żółto-niebieskie wciąż mogą zająć 5. lub 6. miejsce, które dają możliwość gry na dalszym etapie w EuroCup.

VBW ARKA: Gustafson 19 (2x3, 9 zb.), Lundquist 14 (1x3, 8 as.), Bertsch 12, Kastanek 7 (1x3), Podgórna 6 (2x3) oraz Kunek 15 (3x3), Bernies 2, Begić 1, Borkowska 0

GALATASARAY: Krajisnik 22 (1x3, 9 zb.), Bilgic 13 (3x3, 10 as.), Davis 9 (1x3), Turan 4, Sahin 0 oraz Gulcan 12, Yilmaz 9 (3x3), Aydin 6 (2x3)

Spotkanie z Galatasaray Stambuł było dla koszykarek VBW Arki Gdynia trzecim w ciągu sześciu dni. Po meczach w Sopronie (40:67) i Polkowicach (59:71) ten mały maraton zakończyły we własnej hali, odradzając się jak Feniks z popiołów.

BC Polkowice - VBW Arka Gdynia 71:59. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi

Mimo intensywnego czasu, w pierwszych minutach nie było widać zmęczenia u żółto-niebieskich. Dobrze zaczęły bo wygrywały 8:3. Ostatecznie kończyły premierową kwartę ze stratą 2 punktów, choć należy przyznać, że nie była wybitna pod względem skuteczności. I to z obu stron.

Widocznie to była tylko rozgrzewa, bo w drugiej partii koszykarki włączyły wyższy bieg. I choć podopieczne Gundarsa Vetry potrzebowały blisko 3 minut na "wstrzelenie" się, to jednak potrafiły nadrobić wynik, przegrywając 15:24. Po "trójce" zapisały: Megan GustafsonKlara Lundquist, ale gdy kolejną dołożyła Alice Kunek, gdynianki objęły przewagę 33:32. W przerwie jednak mieliśmy remis 35:35.

Po 20 minutach najważniejszym pytaniem było to, czy zachowując bezpieczny wynik, żółto-niebieskie powtórzą słabe drugie połowy, jak to miało miejsce w ostatnich dniach. Nic z tego. Wyciągnęły wnioski i po zmianie stron mocno zaatakowały.

Gundars Vetra nie zostanie zwolniony z VBW Arki Gdynia

Po niespełna 6 minutach dobiły do prowadzenia 53:43. Rywalki zbliżyły się co prawda na 6 punktów, ale wtedy żółto-niebieskie znów odpowiedziały. I mogły wyjść z większy spokojem na ostatnią kwartę, ale w końcówce zza łuku trafiła Sude Yilmaz (63:55).

Turczynki dogoniły miejscowe w 35. minucie. Ówczesne akcja pokazały, że zwycięzcą zostanie ta drużyna, która bardziej wykorzysta błędy rywalek. Lundquist popełniła dwie łatwe straty, ale drużyna ze Stambułu nie potrafiła tego zamienić na punkty. Ważna była "trójka" Marissy Kastanek, która ustaliła wynik spotkania 45 sekund przed końcem.

Sopron Basket - VBW Arka Gdynia 67:40. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerowi

Spotkanie pokazało, że łotewski trener postawił wszystko na jedną kartę. Gustafson zagrała 38 minut, Kunek, Lunquist i Morgan Bertsch ok. 31-32, a Kastanek - blisko 30. Taki wariant pozwolił zachować skuteczność całego zespołu na poziomie 55 proc. (29/53 z gry), a także zanotować tylko 14 strat. To "tylko" to wciąż dużo, ale o wiele mniej niż w dwóch poprzednich meczach (łącznie 50).