VBW Arka Gdynia - LDLC ASVEL Lyon 76:79. Bez szans na ćwierćfinał Euroligi

19 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

VBW Arka Gdynia zaprezentowała się przeciwko LDL ASVEL Lyon zdecydowanie lepiej niż w grudniowym pojedynku, ale to nie wystarczyło do wygranej. Na zdjęciu Barbora Balintova, zdobywczyni 21 pkt. VBW Arka Gdynia zaprezentowała się przeciwko LDL ASVEL Lyon zdecydowanie lepiej niż w grudniowym pojedynku, ale to nie wystarczyło do wygranej. Na zdjęciu Barbora Balintova, zdobywczyni 21 pkt.

VBW Arka Gdynia przegrała w Pradze z LDL ASVEL Lyon 76:79 (24:18, 18:28, 13:16, 17:21). Choć mistrzynie Polski w odróżnieniu od grudniowego starcia, tym razem postawiły się Francuzkom, to straciły szans na awans do ćwierćfinału Euroligi na dwa mecze przed końcem fazy grupowej. W czwartek o godz. 16 zagrają z Fenerbahce Stambuł.

LDL ASVEL: Clark 11 pkt (2x3), Plouffe 8, Johannes 6 (8 as.), Ciak 2 (7 as.), Fauthoux 0 oraz Crvendakic 16 (1x3), Raincock-Ekunwe 15 (7 zb.), Tanqueray 14 (2x3), Chevaugeon 7

ARKA: Balintova 21 (3x3), Kunek 21 (3x3), Spanou 9 (1x3), Miskiniene 9 (1x3, 8 zb., 4 as.), Kastanek 7 (1x3) oraz Slamova 9 (2x3), Greinacher 0, Rembiszewska 0

Na rewanżowy turniej fazy grupowej Euroligi VBW Arka Gdynia pojechała mając na koncie komplet porażek w trzech rozgrywkach. Podopieczne Gundarsa Vetry w pierwszym z trzech spotkań zaplanowanych w praskiej "bańce" zmierzyły się z liderem grupy LDLC ASVEL Lyon, od którego w grudniu dostały "lanie" 89:57.

VBW Arka Gdynia w Eurolidze koszykarek. Vadim Czeczuro: Wszystko na jedną kartę

Mistrzynie Polski zaczęły znakomicie, bo od prowadzenia 9:0, w tym 5 pkt Barbory Balintovej. Francuzki na pierwsze punkty czekały 3,5 minuty, ale gdy się przełamały, szybko odrobiły straty. Na 14:14 rzuciła Nayo Raincock-Ekunwe.

Gdynianki nie oddały jednak prowadzenia i wygrały pierwszą kwartę. W drugiej rywalki oddały jednak z nawiązką. Na 28:26 trafiła zza łuku Aleksandra Crvendakic i drużyna z Lyonu przejęła inicjatywę.

Choć Arka zdecydowanie lepiej radziła sobie z rzutami z dystansu, nie zdołała zatrzymać przeciwniczek, które po punktach Michelle Plouffe odskoczyły na 40:33. Tuż przed przerwą po rzutach Balintovej gdynianki zdołały jednak zbliżyć się na 42:46.

9. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2020 - lista nominowanych i zasady głosowania

To właśnie Barbota otworzyła drugą połowę trafiając zza łuku, dzięki czemu Arka traciła już tylko punkt. Francuzki ponownie odskoczyły jednak na 7 pkt a gdynianki zaczęły seryjnie pudłować z dystansu. Przełamanie przyszło na początku ostatniej partii. Celowniki skutecznie przestawiły Laura MiskinieneMarissa Kastanek a trzecią "tróję" na 64:64 dołożyła Alice Kunek.

Rywalki odpłaciły się serią 5 pkt, której autorką była Alysha Clark (71:66). Rzuty wolne Balintovej i trafienie Kunek pozwoliły odbić prowadzenie 72:71. Następnie po dwa rzuty spudłowały jednak Artemis Spanou i Balintova i na 2 minuty przed końcem gry było już 76:74 dla LDL ASVEL. Seria fauli i rzutów wolnych pozwoliła utrzymać Francuzkom prowadzenie, choć w pewnym momencie wynosiło już tylko punkt.

Barbora Balintova: Lubię bić rekordy - wywiad

Po rzucie Raincock-Ekunwe na 79:76, czas wziął trener Vetra. Szkoleniowiec VBW Arki miał jeszcze 24 sekundy gry. Dwukrotnie w tym czasie za 3 pkt rzucała Balintova, ale niecelnie i nie zdołała doprowadzić do dogrywki.

Po ambitnej walce i zdecydowanie lepszej grze niż w grudniowym pojedynku, gdynianki tym razem nieznacznie musiały uznać wyższość drużyny z Lyonu. Czwarta porażka oznacza jednak, że gdynianki straciły szanse na wyjście z grupy. Do ćwierćfinałów awansują bowiem tylko po dwie najlepsze drużyny.

19 stycznia 2021, godz. 16:00