VBW Arka Gdynia - MB Zagłębie Sosnowiec 76:70. Koszykarki nie wypuściły zwycięstwa

dak.
15 lutego 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (12)

Kristina Higgins poprowadziła VBW Arkę Gdynia do zwycięstwa z MB Zagłębiem Sosnowiec. Zdobyła 22 punkty i zebrała 10 piłek, notując jednocześnie double-double. Kristina Higgins poprowadziła VBW Arkę Gdynia do zwycięstwa z MB Zagłębiem Sosnowiec. Zdobyła 22 punkty i zebrała 10 piłek, notując jednocześnie double-double.

VBW Arka Gdynia pokonała w hali GCS Zagłębie Sosnowiec 76:70 (23:17, 19:17, 16:17, 18:19) w 19. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Nieco w mniejszym wymiarze czasowym zagrały reprezentantki Polski, które dopiero co wróciły ze zgrupowania, ale mimo to zespół przełamał się po ostatnich niepowodzeniach i nawet na chwilę nie oddały prowadzenia. Choć rywalki napierały przez długi czas. Kolejny mecz żółto-niebieskie zagrają w sobotę, 18 lutego, o godz. 18. W Poznaniu zmierzą się z miejscową Eneą AZS Politechnika.

VBW ARKA: Higgins 22 (10 zb.), Fontaine 17 (3x3, 6 as.), Zivaljević 13 (1x3), Górecki 6, Szymkiewicz 5 (1x3) oraz Kastanek 5 (1x3), Podgórna 2, Borkowska 2, Vucković 2, Żytkowska 2, Niemojewska

Zagłębie: Zempare 24 (11 zb.), Urbaniak-Dornstauder 19 (13 zb.), Mistinova 12 (3x3), Wnorowska 7, Jarząb 2 oraz Wojtylas 6, Grzenkowicz

VBW Arka Gdynia wróciła po przerwie reprezentacyjnej i zaliczyła udany powrót do rozgrywek, gdyż pokonała u siebie MB Zagłębie Sosnowiec 76:70.

Młodzieżowe mistrzostwa Polski koszykarek do lat 19: złoto i brąz. Bez awansu na EuroBasket. Przeczytaj, co ostatnio działo się u koszykarek

Trenerka Jelena Skerović miała świadomość, że 3 kadrowiczki: Marissa Kastanek, Julia NiemojewskaKamila Borkowska wróciły świeżo ze zgrupowania reprezentacji Polski, dlatego zagrały w mniejszym wymiarze czasowym. Najwięcej czasu na parkiecie spędziła ta pierwsza - ponad 13 minut. To przełożyło się na dłuższe występy m.in. Nathalie FontaineSofiji Zivaljević, które rozegrały po ok. 30 minut.

Żółto-niebieskie miały ostatnio problemy, ale w środkowym starciu dobrze rozpoczęły już od samego początku. Dobrze radziły sobie pod koszem rywalem, w efekcie czego już po 7 minutach miały 11 punktów przewagi. Ofensywa tuszowała niekiedy grę w obronie, bo rywalki również miały swoje momenty, ale w pierwszej połowie dobiły co najwyżej na -4.

Na tym etapie spotkania kluczowym ogniwem żółto-niebieskich była Kristina Higgins, która miała 16 punktów na koncie po 20 minutach gry. To również ona zaczęła punktowanie po przerwie. Jednak rywalki znów postraszyły, tym razem doskakując na 1 "oczko". To jednak było wszystko, na co było je stać, bo w czwartej kwarcie przewaga ponownie sięgnęła dwucyfrowego pułapu.

Przeczytaj, co prezes Bogusław Witkowski mówił nt. przyszłości Jeleny Skerović w VBW Arce

Żółto-niebieskie zakończyły spotkanie z 45-proc. skutecznością z gry (31/68) oraz 25-proc. z dystansu (6/24). Rywalki trafiały odpowiednio: 24/56 (42 proc.) i 3/13 (23 proc.). Podopieczne trenerki Skerović przegrały jedynie walkę pod tablicami (34 do 38 w zbiórkach)

11 Polskie Przetwory Basket Bydgoszcz 17 2 15 1113:1460 19
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2023-02-16

Wyniki 19 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - MB Zagłębie Sosnowiec 76:70 (23:17, 19:17, 16:17, 18:19)
  • MKS Pruszków - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 82:66 (19:15, 29:16, 20:23, 14:12)
  • BC Polkowice - Polonia Warszawa 88:71 (22:23, 20:10, 25:19, 21:19)
  • Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz - Energa Krajowa Grupa Spożywcza Toruń 75:72 (14:25, 22:16, 25:16, 14:15)
  • Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Ślęza Wrocław (przełożony na 22 lutego)
  • pauza: Enea AZS Politechnika Poznań