VBW Arka Gdynia - MKS Pruszków 86:57. Udana inauguracja koszykarek

dak.
8 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

VBW Arka Gdynia rozpoczęła ligowy sezon zgodnie z planem. VBW Arka Gdynia rozpoczęła ligowy sezon zgodnie z planem.

VBW Arka Gdynia pokonała MKS Pruszków 86:57 (26:11, 16:20, 23:20, 21:6) w hali GCS na inaugurację Energa Basket Ligi Kobiet. W pierwszym meczu sezonu w zespole żółto-niebieskich wystąpiły wszystkie koszykarki z kadry, z czego 9 z nich rozegrały od 16 do 28 minut. Najlepiej wypadła Nathalie Fontaine, zdobywczyni 16 punktów.

Bogusław Witkowski: Mamy 4-5. budżet w lidze. Chcemy grać w meczu o złoto. Przeczytaj wywiad z prezesem VBW Arki Gdynia

VBW ARKA: Fontaine 16 (3x3, 6 zb.), Kastanek 12 (1x3), Higgins 12 (7 zb.), Thomas 11 (8 zb.), Szymkiewicz 3 (5 as.) oraz Żytkowska 10 (2x3), Borkowska 9 (10 zb.), Niemojewska 6, Jurkevicius 5 (9 zb.), Podgórna 2

MKS: Berezowska 10 (1x3), Parysek-Bochniak 10 (7 zb.), Papiernik 7, Marciniak 7 (1x3), Stawicka 2 oraz Masłowska 9 (1x3), Dmochewicz 4, Frojdenfal 4, Zaborska 2, Świeżak 2, Iwaniuk

VBW Arka Gdynia do pierwszego meczu Energa Basket Ligi Kobiet w sezonie 2022/23 przystąpiła już z Jeleną Skerović u steru. Przypomnijmy, że ze względu na chorobę trenerka nie mogła być obecna w starciu o Superpuchar Polski z BC Polkowice (66:80), ale w czasie jego trwania była w kontakcie z asystentem Tomaszem Cielbąkiem.

BW Arka Gdynia - BC Polkowice 66:80. Przeczytaj relację z meczu o Superpuchar Polski

Żółto-niebieskie zaczęły spotkanie w tym samym składzie (w kadrze zabrakło tylko Halley Górecki z powodów osobistych, a Agata Dobrowolska leczy kontuzję). I to się sprawdzało, bo choć od prowadzenia ruszył MKS Pruszków, to jeszcze przed końcem pierwszej kwarty gospodynie wypracowały sobie 15-punktową przewagę, kończąc na serii 12:0. Natomiast beniaminek rozkręcił się w drugiej kwarcie, dzięki czemu do szatni schodził już z mniejszą stratą (42:31).

Warto podkreślić, że przed przerwą wszystkie koszykarki z Gdyni odgrywały znaczące role w zespole. Skerović mądrze zarządzała siłami swoich podopiecznych, o czym najlepiej świadczy fakt, że najmniej czasu, ale wciąż sporo, otrzymała Alicja Żytkowska - nieco ponad 7 minut.

Gospodynie swoich szans upatrywały w rzutach z dystansu, gdyż w pierwszej połowie oddały aż 19 takich prób. Jednak tylko 3 z nich znalazły drogę do kosza. W sumie ich skuteczność z gry na tym etapie wynosiła 37 proc. (15/40).

Po zmianie stron koszykarki z Pruszkowa nieco postraszyły. Zdążyły doskoczyć nawet na 1 punkt (48:47), ale miejscowe w porę zareagowały. Szybko wróciły na właściwy tor i na ostatnia partię wychodziły z 14-punktową zaliczką (65:51). Natomiast w niej doszło już do deklasacji, gdyż przyjezdne zdobyły jedynie 6 "oczek". Cały mecz zakończył się wysokim zwycięstwem 86:57.

Zobacz, co przed startem sezonu mówiła Jelena Skerović, trenerka VBW Arki Gdynia

Po przerwie poprawiła się skuteczność Arki, gdyż ostatecznie wzrosła do 42 proc. (34/80). Ważna była wygrana walka pod koszem, gdyż żółto-niebieskie zebrały aż 53 piłki, przy 36 rywalek.

5 MB Zagłębie Sosnowiec 0 0 0 0:0 0
Drużyny grają systemem każdy z każdym w dwóch rundach (mecz i rewanż). Następnie osiem najlepszych zespołów przystąpi do fazy play-off. Drużyny z miejsc 9-10 zakończą sezon z pozycjami z sezonu zasadniczego. Ostatni zespół zostanie zdegradowany. Jego miejsce zajmie mistrz I Ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-10-09

Wyniki 1 kolejki

• VBW Arka Gdynia - MKS Pruszków 86:57 (26:11, 16:20, 23:20, 21:6)
  • Polski Cukier AZS UMCS Lublin - Basket 25 Bydgoszcz 72:68 (16:22, 7:19, 32:16, 17:11)