VBW Arka Gdynia - OGM Ormanspor 60:66. Porażka, ale jest awans do play-off

dak.
7 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (18)

VBW Arka Gdynia po dobrej pierwszej połowie zdobyła tylko 6 punktów w trzeciej kwarcie. Mimo to udało się awansować do fazy play-off. VBW Arka Gdynia po dobrej pierwszej połowie zdobyła tylko 6 punktów w trzeciej kwarcie. Mimo to udało się awansować do fazy play-off.

VBW Arka Gdynia przegrała w Polsat Plus Arenie Gdynia z tureckim OGM Ormanspor 60:66 (19:16, 24:11, 6:25, 11:14) w piątym meczu fazy grupowej EuroCup. Koszykarki rozegrały fatalną drugą połowę, ale mimo to awansowały do fazy play-off. Jednak w takim przypadku było to tylko możliwe dzięki porażce Basketu Bydgoszcz z rumuńskim FCC UAV Arad w równolegle rozgrywanym spotkaniu. W sobotę powrót do ligowych zmagań. O godz. 18, w hali GCS, gdynianki podejmą Pszczółkę Polski Cukier Lublin. Wstęp wolny.

VBW ARKA: Higgins 22 (8 zb.), Kastanek 11 (3x3), Fontaine 8 (7 zb.), Thomas 3, Szymkiewicz 3 (1x3) oraz Górecki 6 (7 zb.), Niemojewska 5 (1x3), Borkowska 2, Żytkowska, Podgórna

OGM: Williams 14 (1x3, 10 zb., 6 as.), Gezgin 14 (4x3), Simsek 10 (2x3), Gray 10, Karakas 4 oraz Erat 10 (2x3), Gokdemir 4, Ozelci

Awans mimo porażki

VBW Arka Gdynia zapewniła sobie awans do fazy play-off w EuroCup. Aby spokojnie osiągnąć ten cel na 1 kolejkę przed końcem fazy grupowej, żółto-niebieskie musiały wygrać z OGM Ormanspor różnicą przynajmniej 9 punktów. I po pierwszej połowie wiele wskazywało, że tak się właśnie stanie, ale ostatecznie zakończyło się porażką.

Co musiało się stać, aby VBW Arka Gdynia awnasowała? Poznaj warianty i zasady EuroCup

Na szczęście gdynianek w równolegle rozgrywanym meczu Basket Bydgoszcz przegrał z FCC UAV Arad 50:87. Taki wynik sprawił, że bez względu na rezultaty ostatniej kolejki, żółto-niebieskie będą miały 2. miejsce w grupie. Nawet jeśli przegrają, a bydgoszczanki wygrają, to zrównają się bilansem, ale w bezpośrednich meczach lepsze były podopieczne Jeleny Skerović.

Przypomnijmy, że awans uzyskują dwie najlepsze drużyny z grupy. Jednak trzeba się liczyć z faktem, że zajmując 2. pozycję, w kolejnym etapie prawdopodobnie trafi się teoretycznie trudniejszy rywal.

Inny zespół po przerwie

Żółto-niebieskie zaczęły grać intensywnie już od samego początku. Nie minęły 4 minuty, a prowadziły 11:2. Jednak jeszcze przed końcem pierwszej kwarty straciły wysoką przewagę, bo Turczynki zdołały doskoczyć na 1 punkt.

Natomiast to była chwilowa utrata kontroli nad grą, bo w drugiej partii wszyscy wróciło do normy. Co prawda były momenty wyrównanej gry, ale przyjezdne nie potrafiły oddać celnego rzutu od 16. minuty. W efekcie gdynianki zaliczyły 13-punktową serię i na przerwie schodziły przy stanie 43:27.

Ślęza Wrocław - VBW Arka Gdynia 72:76. Przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Jednak trudno wytłumaczyć to, co się stało po przerwie. Żółto-niebieskie zdobyły tylko 6 punktów w trzeciej kwarcie. Za to rywalki 25, dzięki czemu prowadziły 52:49 po 30 minutach gry.

Gdynianki próbowały odzyskać rytm w czwartej kwarcie, ale trudno im było po słabym wejściu w drugą połowę. Do końca meczu rezultat kręcił się wokół remisu, ale ostatecznie to Turczynki wygrały 66:60.