VBW Arka Gdynia - Pszczółka Lublin 96:102. Koszykarki nie obronią tytułu mistrzyń

mip.
2 kwietnia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Rzut za trzy punkty Marissy Kastanek na 6 sekund przed końcem doprowadził do dogrywki. W niej lepsze były jednak koszykarki z Lublina. Rzut za trzy punkty Marissy Kastanek na 6 sekund przed końcem doprowadził do dogrywki. W niej lepsze były jednak koszykarki z Lublina.

VBW Arka Gdynia przegrała po dwóch dogrywkach z Pszczółką Polski Cukier AZS UMCS Lublin 96:102 (16:24, 24:24, 17:19, 21:11, d. 10:10, d. 8:14) w trzecim meczu półfinału Energa Basket Ligi Kobiet. Taki wynik oznacza, że żółto-niebieskie nie obronią mistrzowskiego tytułu. 9 kwietnia zaczną zmagania do dwóch wygranych o brązowy medal z PolskąStrefąInwestycji Eneą Gorzów Wielkopolski.

VBW ARKA: Bertsch 26 pkt (2x3, 10 zb., 5 as.), Gustafson 23 (10 zb.), Kastanek 18 (4x3), Pavlopoulou 8 (2x3, 9. zb, 12 as.), Szymkiewicz 5 oraz Begić 7, Borkowska 4, Bazan 3 (1x3), Kunek 2, Podgórna 0

Pszczółka: Stanaćev 27 (2x3, 10 as.), Mack 26 (10 zb.), Fassina 19 (2x3, 5 as.), Smalls 17 (1x3, 10 zb., 5 as.), Trzeciak 6 (1x3) oraz Niedźwiedzka 4, Jakubcova 3, Kurach 0, Kuczyńska 0

Po dwóch meczach w Lublinie, rywalizacja przeniosła się do Gdyni. Gospodynie musiały ten mecz wygrać, bowiem Pszczółka w rywalizacji do trzech zwycięstw prowadziła 2:0 i była o krok od awansu do finału Energa Basket Ligi Kobiet.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS - VBW Arka Gdynia 65:56. Przeczytaj relację z drugiego meczu, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

Spotkanie, podobnie jak dwa poprzednie, nie miało wyraźnego faworyta i gra od samego początku była wyrównana. Żółto-niebieskie dwukrotnie wychodziły na trzypunktowe prowadzenie, ale później inicjatywę przejęły lublinianki, wykorzystując błędy mistrzyń Polski. Seria 7:0 pozwoliła na objęcie przyjezdnym prowadzenia 18:11.

Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 16:24 przy doskonałej skuteczności rzutowej przyjezdnych (66 proc.). Gdynianki wyraźnie ustępowały w tym elemencie (40 proc.). Przodownictwo Pszczółki utrzymywało się także w drugiej partii, kiedy to przewaga urosła do 12 "oczek". Arka potrafiła zmniejszyć stratę do 5 punktów, jednak po przerwie na żądanie trenera Krzysztofa Szewczyka, przyjezdne znów odskoczyły.

Do przerwy w szeregach Arki brylowała Morgan Bertsch, która miała na koncie już 16 punktów. Była to jednak jedyna zawodniczka miejscowych, która mogła pochwalić się dwucyfrową zdobyczą. Wśród Pszczółki taki wynik w pierwszej połowie osiągnęły aż trzy koszykarki, a na tablicy świetlnej było 40:48.

Sprawdź, co przed półfinałami mówiła Jelena Skerović

Podopieczne Jeleny Skerović były o 20 minut od porażki w półfinałowej rywalizacji. Ta presja nie pomogła im, bo po zmianie stron raz po raz traciły piłkę i oddawały niecelne rzuty. Już w połowie trzeciej kwarty Pszczółka miała 16 punktów przewagi.

Ostatecznie przed decydującą kwartą żółto-niebieskie przegrywały 57:67. Wydawało się, że gdynianki nie dogonią już lublinianek, ale na 43 sekundy po rzucie Bertsch przed końcem traciły do Pszczółki zaledwie punkt! Chwilę później odpowiedziała jednak Martina Fassina, ale na 6 sekund przed końcem "trójkę" trafiła Marissa Kastanek i był remis po 78:78.

Do wyłonienia zwycięzcy niezbędna była dogrywka. W niej prowadzenie najpierw objęły żółto-niebieskie, ale później czteropunktową zaliczkę miały lublinianki. W ostatniej minucie do remisu doprowadziła Magdalena Szymkiewicz i koszykarki musiały rozegrać drugą dogrywkę. Lepsze w niej okazały się przyjezdne, wygrywając całe spotkanie 102:96.

Gdynia, Wiczlińska 50A
VBW ARKA Gdynia
Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

83% 171 typowań VBW ARKA Gdynia
17% 36 typowań Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

Wynik 3. meczu drugiego półfinału
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wielkopolski - BC Polkowice 44:54 (14:13, 3:12, 17:18, 10:11).

Gdynianki nie obronią zatem mistrzowskiego tytułu i zagrają o brązowy medal z przegranymi drugiego półfinału, czyli PolskąStrefąInwestycji Eneą Gorzów Wielkopolski. Trzecie miejsce zajmie zwycięzca dwóch meczów. Rywalizacja rozpocznie się, a jak będzie potrzebne trzecie spotkanie to i zakończy w Gdyni.

Terminy meczów o 3. miejsce
9 kwietnia (sobota) - Gdynia
12 kwietnia (wtorek) - Gorzów Wielkopolski
ew. 16 kwietnia (sobota) - Gdynia

W finale lubelskie koszykarki w rywalizacji do trzech zwycięstw zmierzą się z BC Polkowice. Były to dwa najlepsze zespoły sezonu zasadniczego. O złoto grać będą od 9 kwietnia. Nowe mistrzynie poznamy 13, 14 bądź najpóźniej 18 kwietnia.