VBW Arka Gdynia wygrała turniej koszykarek. GTK Gdynia na trzecim miejscu

dak.
11 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat)
aktualizacja: godz. 16:03 (12 września 2021)
Towarzyski turniej koszykarek w Gdyni rozgrywany jest od 10 do 12 września. Towarzyski turniej koszykarek w Gdyni rozgrywany jest od 10 do 12 września.

VBW Arka Gdynia pokonała Eneę AZS Politechnika Poznań 81:76 (20:26, 25:21, 20:16, 16:13), a dzień wcześniej GTK Gdynia 84:36 (24:8, 23:8, 18:11, 19:9) i wygrała turniej towarzyski koszykarek w hali GCS. Na zakończenie zawodów podopieczne Jeleny Skerović przegrały z poznaniankami 66:78 (18:23, 12:17, 15:21, 21:17) i zajęły trzecie, ostatnie miejsce. To pierwsze oficjalne mecze kontrolne gdyńskich koszykarek przed sezonem 2021/22.

VBW Arka Gdynia i GTK Gdynia. Przeczytaj o zmianach w zespołach i pierwszych tygodniach przygotowań

Turniej o Puchar Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka:
VBW Arka Gdynia - GTK Gdynia 84:36 (24:8, 23:8, 18:11, 19:9)
VBW Arka Gdynia - Enea AZS Politechnika Poznań 81:76 (20:26, 25:21, 20:16, 16:13)
GTK Gdynia - Enea AZS Politechnika Poznań 66:78 (18:23, 12:17, 15:21, 21:17)

Tabela:
1. VBW Arka Gdynia               2 0 165:112
2. Enea AZS Politechnika Poznań 1 1 154:147
3. GTK Gdynia 0 2 102:162

Niedziela, 12.09.2021

GTK: Kobylińska 13 (3x3), Wińkowska 12 (8 zb.), Żytkowska 11 (1x3), Szulc 6, Niemojewska 2 (7 zb., 7 as.) oraz Parzeńska 11, Ossowska 9 (1x3), Bazan 2, Marcinkowska

ENEA AZS: Marciniak 25 (1x3, 10 zb.), Makurat 17 (2x3), Deczmur 10 (2x3), Popović 9, Rogozińska 8 (2x3) oraz Jarecka 7, Piechowiak 2, Piasecka, Jędrzejczak

Na zakończenie turnieju towarzyskiego w hali GCS GTK przegrało z Eneą AZS Politechnika Poznań 66:78. Podopieczne Jeleny Skerović od początku spotkania trzymały kontakt punktowy z rywalkami, ale te powiększały swoją przewagę niemalże po każdej kwarcie. Różnica zmniejszyła się co prawda w ciągu ostatnich 10 minut, ale ostatecznie zakończyło się zwycięstwem przyjezdnych 78:66.

W składzie gdynianek doszło do trzech zmian w stosunku do piątkowego starcia z VBW Arką (33:84). Na parkiecie od pierwszych minut pojawiły się: Joanna Kobylińska, Anna WińkowskaJulia Niemojewska. Pierwsza z nich zapisała najwyższą zdobycz punktową w swoim zespole - 13 oczek (5/11 z gry) w czasie aż ponad 34 minut. Co ciekawe, żadna z jej koleżanek nie zapisała nawet 25 minut gry.

Natomiast druga była najlepsza pod koszem z 8 zbiórkami, z czego 7 ofensywnymi. Z kolei trzecia może i zanotowała tylko 2 "oczka", ale dorzuciła do tego po 7 zebranych piłek i asyst.

W zespole Enei AZS zagrała dobrze znana w Gdyni Agata Makurat, która latem zmieniła barwy klubowe. 16-latka spędziła na parkiecie 33 minuty, w czasie których zdobyła 17 punktów (6/14 z gry) oraz zapisała na koncie 6 zbiórek, 3 asysty i 5 strat.

W całym spotkaniu gdynianki trafiły 24 z 56 rzutów z gry (43 proc.) oraz tylko 5 na 24 z dystansu (21 proc.). Rywalki w tym elementach odpowiedziały odpowiednio 26/66 (39 proc.) i 7/22 (32 proc.). Były niewiele lepsze pod koszem (37 do 34 w zbiórkach) i zanotowały o 2 straty mniej (12 do 14).

Tym samym turniej w Gdyni na drugim miejscu zakończyły koszykarki Enei AZS Politechnika Poznań. Z kolei na trzeciej pozycji znalazło się GTK Gdynia.

Sobota, 11.09.2021

VBW ARKA: Borkowska 18 (14 zb.), Begić 17 (13 zb.), Kunek 15 (2x3), Kastanek 10 (2x3), Lundqvist 7 (6 zb., 8 as.) oraz Podgórna 6 (2x3), Szymkiewcz 4, Dobrowolska 2, Barnies 2

ENEA AZS: Demczur 19 (2x3), Popović 15 (1x3), Makurat 14 (2x3, 6 zb.), Marciniak 13 (2x3), Rogozińska 7 (1x3) oraz Piechowiak 5 (6 zb.), Jarecka 3, Jędrzejczak 0, Piasecka 0

W drugim meczu turnieju towarzyskiego w hali GCS, VBW Arka Gdynia pokonała Eneę AZS Politechnikę Poznań 81:76, choć żółto-niebiskim zwycięstwo nie przyszło tak łatwo, jak dzień wcześniej. Podopieczne Gundarsa Vetry zaczęły od straty 26 punktów w trakcie pierwszej kwarcie. Z kolei w przerwie do rywalek traciły 2 "oczka".

Łotewski szkoleniowiec dokonał dwóch zmian w porównaniu do spotkania z GTK. W wyjściowej "5" znalazły się tym razem: Ana-Marija Begić oraz Klara Lundqvist. Pierwsza zapisała na koncie 17 punktów (8/12 z gry) przy 30 minutach gry. Z kolei rozgrywająca zdobyła 7 "oczek", do których dorzuciła 8 asysty i 6 zbiórek przy 27 minutach na parkiecie.

Najjaśniejszą postacią w zespole VBW Arki tego popołudnia była natomiast Kamila Borkowska, która po raz drugi pojawiła się w składzie od pierwszych minut. To przez absencję Morgan Bertsch, która kolejne spotkanie oglądała z ławki rezerwowych. 19-latka na boisku spędziła 29 minut, w trakcie których zanotowała double-double z 18 punktami (8/13) oraz 14 zbiórkami. Do tego miała 1 asystę i 2 straty.

W całym spotkaniu żółto-niebieskie wykorzystały 30 z 63 rzutów z gry (48 proc.) oraz 6 z 20 z dystansu (30 proc.). Rywalki w tych elementach trafiały odpowiednio: 23/62 (37 proc.) i 9/27 (33 proc.). Warto podkreślić, że gdynianki zdeklasowały poznanianki pod koszem, notując 50 zbiórek, przy jedynie 26 przeciwnika. Ponadto martwić może współczynnik strat, który wyniósł aż 18, przy 5 rywalek.

Piątek, 10.09.2021

VBW: Kunek 14 (8 zb.), Kastanek 12 (4x3), Bernies 12 (5 as.), Dobrowolska 6, Borkowska 6 (9 zb.) oraz Begić 14 (1x3, 7 zb.), Szymkiewicz 9 (1x3), Podgórna 7 (1x3), Lundqvist 4, Rudzka 0

GTK: Ossowska 7 (1x3), Bazan 3, Parzeńska 3, Żytkowska 1, Szulc 0 oraz Wińkowska 8, Kobylińska 6 (2x3), Marcinkowska 5 (5 zb.), Niemojewska 3 (6 as.)

VBW Arka Gdynia i GTK Gdynia mają za sobą pierwszy oficjalny sparing przed sezonem 2021/22. Derbowa potyczka koszykarek była otwierającą towarzyski turniej w hali Gdyńskiego Centrum Sportu. Żółto-niebieskie rozbiły w niej młodsze koleżanki aż 84:36.

Mecz kontrolny był okazją do zaprezentowania się zawodniczek, które latem dołączyły do nowych drużyn. W zespole VBW Arki zabrakło jedynie Megan Gustafson, która rywalizuje jeszcze w WNBA oraz Angeliki Slamovej, która przechodzi rehabilitację po zerwaniu więzadeł w kolanie. Z kolei Morgan Bertsch przesiedziała spotkanie na ławce rezerwowych.

Natomiast wyjściowej "5" pojawiła się rozgrywająca Romane Bernies, która przy nieco ponad 15 minutach zdobyła 12 punktów (3/5 z gry) oraz zanotowała 5 asyst i 2 zbiórki. Z kolei Agata Dobrowolska spędziła na parkiecie ponad 21 minut. W tym czasie rzuciła 6 "oczek" (2/5 z gry) oraz zapisała 5 zebranych piłek.

Ponadto zagrały Ana-Marija Begić, która obok Alice Kunek zanotowała największą zdobycz punktową - 14 "oczek". Reprezentantka Chorwacji miała 6/8 z gry przy 17,5 minutach. Do tego dorzuciła 7 zbiórek i 1 asystę. Najwięcej czasu otrzymała z kolei Klara Lundqvist. Szwedka rozegrała blisko 24 minuty, w których zdobyła 4 punkty (1/3 z gry) i zebrała 5 piłek.

Natomiast po drugiej stronie w barwach GTK ponownie wystąpiła Jowita Ossowska, która dołączyła po wycofaniu się DGT Politechniki Gdańskiej. "Osa" rzuciła 7 "oczek" (3/7 z gry) w 26,5 minuty. Ponadto zanotowała 2 zbiórki i 2 asysty. W wyjściowej "5" zagrała także Aleksandra Parzeńska. Skrzydłowa, która przybyła z Enei AZS Poznań, zdobyła 3 punkty (1/8 z gry) i zapisała 4 zbiórki przy ponad 20 minutach.

Sprawdź, z kim VBW Arka Gdynia zagra w Eurolidze

Dobrą wiadomością dla kibiców jest ponadto powrót Anny Wińkowskiej, która straciła poprzedni sezon przez kontuzję kolana. Środkowa rozegrała ponad 19 minut, w czasie których rzuciła 8 punktów (2/8 z gry) i zebrała 2 piłki. Szansy tego dnia nie otrzymały jedynie: Wiktoria Stasiak oraz Agata Gilmajster.

W całym meczu skuteczność VBW Arki wyniosła 52 proc. (26/50 z gry), a GTK - zaledwie 18 proc. (11/60). Żółto-niebieskie zdecydowanie lepiej radziły sobie także pod koszem, gdzie zebrały 44 piłek, a rywalki - 28.