W Eurolidze nadal bez sukcesu

Asseco Arka Gdynia

Daniel Ewing (z piłką) zdobył najwięcej punktów dla gdynian, a w Żalgirisie - Martynas Pocius (nr 7). fot. Kazimierz Kobiak / PMEDIA

Po kapitalnej trzeciej kwarcie koszykarze Asseco Prokomu odrobili straty sprzed przerwy, ale ostatecznie o wyniku musiała rozstrzygnąć dogrywka. W niej lepszy okazał się Żalgiris Kowno. Gdynianie przegrali na wyjeździe 68:74 (14:27, 16:14, 17:5, 14:15, dogrywka 7:13). Tym samym mistrzowie Polski są nadal jedyną drużyną bez zwycięstwa w grupie A Euroligi

61 typowań

ŻALGIRIS: Pocius 18, Delininkaitis 16, Begic 11, Jankunas 9, Milaknis 5, Collins 5, Kalnietis 3, Klimavicius 3, Salenga 2, Watson 2.

ASSECO PROKOM: Ewing 14, Varda 12, Giddens 11, Wilks 11, Brown 9, Jagla 6, Widenow 5, Łapeta, Szczotka, Hrycaniuk, Burrell.

Zły początek mistrzów Polski. Na pierwsze trzy celne rzuty gospodarzy tylko jednym wolnym odpowiedział Ratko Varda. W 3. minucie nasza drużyna przegrywała już 1:6. Dopiero wówczas "trójką" przebił się Justin Ray Giddens.

W 5. minucie dobrze w grze zameldował się Filip Widenow. Bułgar, który mecz rozpoczął na ławce rezerwowych przymierzył za trzy i Asseco Prokom po raz pierwszy osiągnął przewagę 7:6. Po chwili Mike Wils poprawił na 9:6. Po myśli gdynian gra toczyła się do 12:11.

W 7. minucie Tomas Pacesas musiał prosić o przerwę. Jego podopieczni stracili sześć punktów z rzędu! Nie do zatrzymania był Tomsa Delininkaitis, który zdobył pięć z nich.

Po powrocie do gry pudłowali Widenow i Varda. Żalgiris zaś nadal się nie mylił. W 9. minucie było już 22:12 dla gospodarzy po akcjach Martynasa Pociusa i Pauliusa Jankunasa. Natomiast inauguracyjna kwarta zakończyła się aż 13-punktową stratą Asseco Prokomu (27:14), gdyż w ostatniej sekundzie dali się zaskoczyć akcją 2+1 Jankunasowi.

Druga kwarta rozpoczęła się od udanego rzutu Daniela Ewinga. On też punktował na 18:29, gdyż w tym fragmencie gry Amerykanin w pojedynkę próbował powstrzymać dynamikę przyrostu wyniku na korzyść rywali. Ale trudno było walczyć skoro już w 14. minucie goście mieli na koncie aż 9 strat! Varda zaś złapał trzy przewinienia.

Bezkarnie nie można było faulować. Po wolnych Mirzy Begica i DeJuana Collinsa Żalgiris poprawił rezultat na 35:18. Dopiero wówczas, a była już 15. minuta w drugiej kwarcie po stronie Asseco Prokomu trafił ktoś inny niż Ewing. Przypomniał o sobie Bobby Brown, rzucając "trójkę".

W 18. minucie nastąpił na tyle dobry okres gry gdynian, że szkoleniowiec Żalgirisu zdecydował się wziąć czas, gdyż zrobiło się 38:26 po akcji Wilksa i "trójce" Giddensa. Nasza drużyna nie dała wybić się z uderzenia. Po powrocie do gry Wilks trafił na 38:28. Natomiast w ostatniej minucie Ewing zmniejszył straty do 9-punktów (39:30).

Nim koszykarze zeszli na przerwę Pocius wykorzystał oba wolne po faulu Adama Hrycaniuka, trener miejscowych Aco Petrović wykorzystał ostatni przysługujący mu czas, a Widenow spudłował rzut za dwa. Tym samym Żalgiris wygrał pierwszą połowę 41:30.

Po zmianie stron "trójką" trafił Ewing, a Pocius odpowiedział wolnymi. Po akcji Giddensa 2+1 mistrzowie Polski w 24. minucie zbliżyli się na 43:36. Chwilę później było jeszcze lepiej, bo Wilks doprowadził do 43:38.

W 27. minucie przełamał się Jan-Hendrik Jagla. Niemiecki skrzydłowy posłał piłkę do kosza przy szóstej próbie z gry. Tym samym było już tylko 43:40.

Gdynianie kapitalnie bronili. Rywale w ogóle nie mogli trafić z gry. Natomiast Brown zdobył kontaktowy punkt na 45:44 po efektownym wsadzie. W ostatniej minucie trzeciej kwarty Jagla trafił za trzy na 47:45 na korzyść Asseco Prokomu!

A mogło być jeszcze lepiej, gdyż punkty Vardy nie zostały uznane, bo były kroki, a w ostatniej akcji trzeciej kwarty poślizgnął się i przewrócił Ewing. W tej odsłonie Żalgiris zdobył zaledwie pięć punktów, wszystkie po wolnych! Asseco Prokom prowadził 47:46

W 31. minucie wyrównał Begic, oczywiście po wolnym. Także jednego trafił Delininkaitis, ale odzyskał przewagę dla gospodarzy (48:47). Dopiero w 33. minucie Żalgiris po raz pierwszy po przerwie zdobył się na celny rzut z gry! "Trójką" trafił Jankunas.

Teraz niemoc rzutowa przeniosła się na gdynian. Begic poprawił wynik na 52:47, Mantas Kalnietis dorzucił dwa punkty, a po "trójce" Pociusa było już 57:47 dla Żalgirisu w 35. minucie!

Dopiero wówczas po raz pierwszy w czwartej kwarcie dla Asseco Prokomu trafił Widenow. Gdynianie poszli za ciosem. Zdecydowanie pod koszem poczynał sobie Varda. Po jego punktach zbliżyliśmy się na 57:55. Szkoda, że po chwili Chorwat zaliczył też czwarty faul.

Tuż przed rozpoczęciem ostatniej minut Ewing "tróką" odzyskał prowadzenie dla Asseco Prokomu (59:58). Mecz był coraz brzydszy pod względem koszykarskim, dominowały nerwy, ale emocje jeszcze się potęgowały.

Varda trafił na 61:58. Petrović wziął czas. Ustawił akcje na Delininkaitisa, który "trójką" wyrównał! Rzucali jeszcze Ewing (za trzy) i kalnietis, ale wynik nie uległ zmianie. Przy rezultacie 61:61 trzeba było rozpocząć dogrywkę.

Dodatkowe pięć minut otworzyły punkty Vardy. Pocius odpowiedział wolnymi. Delininkaitis poprawił na 65:63, a po chwili na 67:64. W 43. minucie było już 68:64, bo 16. punkt w meczu zdobył Pocius. Na dobre zaczęła się walka na wolne. Sędziowie przyznawali je chętniej gospodarzom. Po przeciwnej stronie parkietu oba, na 68:66 wykorzystał Brown.

W ostatnią minutę dogrywki Żalgiris wszedł z czterema punktami w zapasie, bo przedarł się Begic. Spudłował Varda, a potem i Brown. Meczu nie można już było wygrać, gdyż Pocius i Jankunas poprawili na 74:66...

Pozostałe wyniki trzeciej kolejki:
Chimki Moskwa - Caja Laboral Vitoria 64:60 (11:17, 18:14, 24:16, 11:13), Partizan Belgrad - Maccabi Electra Tel Awiw 54:67 (10:23, 12:8, 15:20, 17:16).

• 25 32

• może idź na litewskie forum zamiast śmiecić tutaj.

• 0 0

• Oj cos nie idzie temu Gdynskiemu 15letniemu klubowi:) (1)

19.10 (pon) ASSECO ARKA Gdynia MKS Dąbrowa Górnicza
20.09 (nd) godz.17:35 TREFL Sopot 73:78 ASSECO ARKA Gdynia LIVE!
14.09 (pon) godz.17:35 ASSECO ARKA Gdynia 68:79 Pszczółka Start Lublin LIVE!
03.09 (czw) godz.17:35 ASSECO ARKA Gdynia 74:64 Arged BMSlam Stal Ostrów LIVE!
19.04 (nd) godz.18:00 Polpharma Starogard Gdański 0:0 mecz odwołany ASSECO ARKA Gdynia
11.04 (sob) godz.18:00 ASSECO ARKA Gdynia 0:0 mecz odwołany Anwil Włocławek

1 Stelmet Enea BC Zielona Góra 5 5 0 436:357 10
2 Legia Warszawa 5 4 1 437:370 9
3 Pszczółka Start Lublin 5 4 1 386:363 9
4 GTK Gliwice 5 3 2 418:425 8
5 King Szczecin 4 3 1 302:303 7
6 Anwil Włocławek 4 2 2 336:320 6
7 TREFL SOPOT 4 2 2 324:309 6