W Gdańsku i Gdyni emocje tylko do przerwy

Marta
23 października 2011 (artykuł sprzed 12 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Wraca ekstraliga rugby. Grają: Arka Gdynia i Ogniwo Sopot. Transfer do USA
Na zdjęciu pierwszy z lewej Stanisław Krieczun (Arka Gdynia) Na zdjęciu pierwszy z lewej Stanisław Krieczun (Arka Gdynia)

Tylko w pierwszych połowach w meczach w Gdańsku i Gdyni rugbiści gospodarzy mieli kłopoty, a Lechia nawet na przerwę schodziła z niekorzystnym wynikiem. Ostatecznie obie drużyny trójmiejskich rugbistów wygrały wysoko, za pięć punktów. Były to ich ostatnie występy w tym roku przed własną publicznością.

Lechia Gdańsk - Budowlani Lublin 38:8 (6:8)
Punkty dla Lechii:
Jurij Buchajło 18, Kryzsztof Krzewicki 10, Marek Płonka 10.
Punkty dla Budowlanych: Michał Pietrkiewicz 5, Wojciech Piotrowicz 3.

LECHIA: Witoszyński, Zieliński, Kaszuba, Wantoch - Rekowski, Doroszkiewicz, Majcher, Lademan, rzewicki, Piszczek, Buchajło, Kwiatkowski, Hedesz, Płonka, Kuźmiński, Jurkowski oraz Rokicki, Kochański, Gardziewicz.

Wydawało się, że gdańszczanie nie powinni mieć problemów z pokonaniem zespołu z Lublina, który jak do tej pory tylko dwa razy triumfował w lidze. Okazało się jednak, że w przypadku zespołu z Lublina tabela nie mówi do końca prawdy i goście, przynajmniej przez 40 minut byli równorzędnym przeciwnikiem dla faworyzowanych biało-zielonych.

Już jedna z pierwszych akcji meczu w wykonaniu zespołu przyjezdnego zakończyła się przyłożeniem. Budowlani dość długo rozgrywali piłkę w okolicach pola punktowego gdańszczan. "Jajo" zostało położone dość blisko linii bocznej, więc zdobycie dodatkowych dwóch punktów okazało się niemożliwe.

Zresztą lubelski kopacz dość długo "wstrzeliwał się" między słupy i dopiero za trzecim razem ta sztuka mu się udała. Po zdobyciu 3 punktów z karnego goście prowadzili już przy Traugutta 8:0 po niespełna 30 minutach gry.

Gdańszczanie ruszyli do ofensywy, chwilami mieli nawet optyczną przewagę, jednak defensywa Budowlanych utrzymywała akcje gospodarzy z dala od własnego pola punktowego. Gdańszczanie bardzo mozolnie zdobywali kolejne metry. Wreszcie w końcówce pierwszej połowy udało się im zniwelować nieco straty po dwóch kopach z rzutów karnych. Jurij Buchajło w 35 i 38 minucie kopał bardzo wysoko ale między słupami i po 40 minutach gdańszczanie tracili do rywali już tylko 2 punkty.

Po zmianie stron Lechia wreszcie zaczęła wykorzystywać swoją silną formację młyna, już w 4 minucie po wznowieniu gry gdańszczanie z łatwością przepchnęli gości i zdobyli 5 punktów a niemal niezawodny w niedzielę Jurij Buchajło dorzucił kolejne dwa "oczka".

Gdańszczanie w praktyce nie schodzili z połowy Budowlanych i już w 47 minucie po akcji podobnej do tej sprzed kilku minut przyłożyli, po raz drugi. Ofensywa gospodarzy nie ustawała ani na chwilę, kolejne dwa rzuty karne wykorzystał Buchajło i po godzinie gry gdańszczanie mieli już na koncie trzy razy więcej punktów niż rywale (24:8).

Kolejne przyłożenie Lechii stało się faktem za sprawą Marka Płonki, który wygrał pojedynek biegowy z zawodnikami Budowlanych. Goście zagrozili gdańskiej "piętnastce" w  praktyce tylko raz, kiedy w okolicach 70 minuty długo rozgrywali piłkę przed polem punktowym, próbując nawet, tak jak wcześniej gdańszczanie przepchnąć gospodarzy. Niebezpieczeństwo zostało jednak zażegnane tuż przed linią pola punktowego a jeszcze w ostatniej akcji meczu Lechia zdobyła czwarte przyłożenie, Buchajło dołożył trzecie podwyższenie i gdańszczanie pożegnali jesień na własnym boisku efektownym zwycięstwem.

Arka Gdynia - Posnania 44:8 (15:8)
Punkty Arka:
Beka Tsiklauri 22, Dawid Kałduński 5, Krzysztof Korbolewski 5, Craig Bachurzewski 5, Rafał Szrejber 5, Sergo Kvernadze 2
Punkty Posnania: Michał Stengert 5, Mateusz Adamski 3

ARKA: Bartkowiak, Kałduński, Wilczuk - Skindel, Nowak - Madajewski, Podolski, P.Dąbrowski - Szostek - Tsiklauri - Korbolewski, Szrejber, Chromiński, Simionkowski - Kvernadze oraz Bachurzewski, Bojke, Perzak, Zdunek, Krieczun, Plichta, M.Dąbrowski

Gospodarze objęli prowadzenie już po pięciu minutach. Inauguracyjne przyłożenie zdobył Beka Tsiklauri, który jak się okazało był najskuteczniejszym zawodnikiem tego spotkania. Posnanię stać było, aby wyrównać po akcji młyna i "piątce" Michała Stengerta po kwadransie gry, Ostatnie punkty goście zdobyli przy 10:5 dla gospodarzy po karnym.

Om dłużej trwał mecz, tym przewaga "Buldgogów" była coraz wyższa. Nawet gdy z powodu urazu barku zszedł z boiska Tsiklauri, który poza celnymi kopami popisał się także trzema przyłożeniami, punkty z podwyższenia wykopał inny Gruzin, Sergo Kvernadze.

Pozostałe wyniki 6. kolejki:
Budowlani Łódź - Orkan Sochaczew 54:10 (23:5), AZS AWF Warszawa - Juvenia Kraków 25:5 (5:5).
Marta

• BRAWO (5)

LECHIA GDAŃSK RZĄDZI W PIŁCE I RUGBY W TRÓJMIEŚCIE

• 28 33

• (2)

ale tylko w trójmieście.Mistrz będzie tylko jeden :)