W Gorzowie rozstrzygająca pierwsza połowa

Krzysztof Klinkosz
25 kwietnia 2010 (artykuł sprzed 14 lat)

Koszykarki Lotosu przegrały pierwszy mecz w walce o obronę mistrzowskiego tytułu. Gdynianki uległy w Gorzowie 74:78 (14:18, 13:22, 25:17, 22:21). Szkoda zwłaszcza pierwszej połowy, kiedy z rywalkami walczyły tylko Ivana Matović i Magdalena Leciejewska.Drugie spotkanie z serii do trzech zwycięstw odbędzie się w poniedziałek również na parkiecie KSSE AZS-PWSZ.

KSSSE: Anosike 15, Sapova 14, Spencer 9, Żurowska 5, Dźwigalska 1 - Richards 14, Piekarska 12, Dureika 5, Kaczmarczyk 3.

LOTOSL Phillips 21, Matović 19, Leciejewska 19, Wright 4, Tomiałowicz 0, Hodges 7, Halvarsson 2, Jujka 2, Sosnowska 0, Urbaniak 0.

Mecz rozpoczął się z kilkunastominutowym opóźnieniem, lepsze na początku były gospodynie, które po rzucie Nkoliki Anosike i wolnych Ludmiły Sapovej prowadziły 4:0. Pierwsze punkty dla Lotosu zdobyła w 2 min. meczu Magdalena Leciejewska.

Pierwsze minuty stały pod znakiem wyrównanej gry, gorzowianki w 7 minucie prowadziły 11:8, w chwilę później po trafieniu Julii Dureiki było 13:8, ale gdynianki nie pozwoliły nabrać gospodyniom dystansu i po ponownym trafieniu Leciejewskiej było 13:10 dla akademiczek.

W końcówce pierwszej kwarty gdynianki zbliżyły się do gospodyń na 2 punkty, po trafieniu najskuteczniejszej w pierwszych 10 minutach - Ivany Matović, jednak gorzowianki szybko odpowiedziały punktami Justyny Żurowskiej i po 10 minutach wicemistrzynie Polski prowadziły 18:14.

Niestety na początku drugiej odsłony gdynianki zagrały bardzo nieskutecznie a akcje rywalek przerywały faulami, właśnie po akcji 2+1 w wykonaniu Sapovej w 14 minucie zespół z Gorzowa wyszedł na prowadzenie 24:14.

W połowie drugiej kwarty było już 9:0 dla gospodyń licząc oczywiście od początku drugiej kwarty. Gdynianki kompletnie stanęły dopiero w 16 minucie przełamały swoją niemoc rzutową. Wówczas jednak gospodynie wyszły na wyraźniejsze prowadzenie. W 17 minucie było 29:19 a za moment po rzucie Sidney Spencer już 31:19 dla KSSSE AZS PWSZ.

Niestety, w kolejnych minutach koszykarki Jacka Winnickiego nie mogły powstrzymać budowania przewagi punktowej przez gospodynie. Defensywę Lotosu rozbijały Sapova i Spencer.

Dzięki punktom Matović w 20 minucie Lotos znów przegrywał tylko 10 punktami (27:37) ale ostatnie słowo w pierwszej połowie należało do gospodyń. Dureika trafiła z trzy punkty i po pierwszej połowie gdynianki przegrywały 27:40.

W zespole gdyńskim w pierwszej połowie trafiały praktycznie tylko Matović 13 punktów i Leciejewska 11 "oczek", siłą zespołu z Gorzowa jest to, że punktują tam niemal wszystkie koszykarki, które pojawiły sie na parkiecie a najwięcej punktów, po 7 zdobyły Sapova i Anosike.

Początek drugiej połowy tymczasem przyniósł kompletną zmianę obrazu gry. Gdynianki zaczęły częściej trafiać, choć nadal ciężar zdobywania punktów spoczywał głównie na Leciejewskiej i Matović. w 24 minucie było 44:37 dla gorzowianek, w 26, po "trójce" Erin Phillips gdynianki przegrywały tylko 44:48.

Mistrzynie Polski w pierwszej połowie miały kłopoty z rzutami z dystansu ale za to w trzeciej kwarcie dwa razy zza linii 6,25 trafiła Australijka i w 27 minucie było tylko 49:47 dla gorzowianek.

Podopieczne Jacka Winnickiego nie doprowadziły jednak do remisu, w kolejnych akcjach trafiały koszykarki z Gorzowa i w 28 minucie prowadziły 53:47. Ostatecznie trzecia kwarta zakończyła się przy stanie 57:52 dla gospodyń.

Czwarta kwarta rozpoczęła się od dwóch wykorzystanych rzutów wolnych Richards i gospodynie wyszły na prowadzenie 59:52, gdynianki jednak skontrowały i dzięku Roneece Hodges zniwelowały straty do 3 punktów (59:56 dla KSSSE AZS PWSZ).

Gorzowianki znów jednak uciekły mistrzyniom Polski, ale scenariusz powtórzył się. Ponownie w roli głównej wystąpiła Hodges, po jej akcji 2+1 w 36 minucie Lotos znów zminimalizował straty do 3 punktow 61:64 ale wówczas "trójkę" trafiła Spencer i ekipa z Gorzowa wyszła na prowadzenie 67:61.

Później było jeszcze 70:63 dla gospodyń, ale kolejną trójką popisała się Phillips i było 70:66 dla Gorzowa.

W ostatniej minucie meczu na parkiecie trwała istna wojna nerwów, najpierw Richards wykorzystała 2 rzuty wolne i było 73:66 dla gospodyń, później "trójkę" trafiła Phillips (73:69). Hodges nie tracąc czasu od razu sfaulowała Richards. Koszykarka z Gorzowa trafiła tylko jednego wolnego a wówczas znów Phillips trafiła za trzy (74:72 dla Gorzowa i 20 sekund do końca meczu).

Tym razem sfaulowała sama Australijka, niestety dla gdynianek Izabela Piekarska nie pomyliła się przy wolnych i gospodynie wyszły na prowadzenie 76:72. Piłka znów trafiła do Phillips ale tym razem nie trafiła ona za trzy, szybki faul gdynianek i znów na linii rzutów wolnych stanęła Piekarska. Ponownie nie zadrżała jej ręka i gorzowianki wyszły na prowadzenie 78:72. Ta strata, biorąc pod uwagę uciekający czas, była już za dużą, aby mistrzynie Polski mogły ją odrobić, na koniec trafiła jeszcze Marta Jujka ale i tak gdynianki przegrały pierwszy mecz w finałowej serii 74:78.

2:0 dla gorzowa i szampany strzelaja w gdyni w piatek lub sobote

a wam gdynioglowi radze pogodzic sie z faktem zew tym roku nici ze zlota dla lotosu

• 1 4

• ty gorzowiak (3)

To na wsi w Gorzowie maja szampany może pomyliłeś z szamponem ;)
        A od Gdyni to się wiesz co... zresztą od całego Trójmiasta...

• 1 2

• ty anonim (2)

hehe nic nie pomylilem ..a Gdynie to ja kocham kolezko..wiiele lat tam spedzilem
          a to ze lotos jest w tym sezonie cienki...to prawda...

do zobaczenia na hali w piatek ew. sobote...szampanem sie podziele

• 2 0

• A gorzowiak

Ogólnie nic nie mam do Gorzowa , faktem jest że nie mam o tych ludziach dobrego zdania moze się sparzyłem źle trafilem ... zdaża się ogólne jesteś najmilszą osobą jaka poznałem z gorzowa na forum ale hmm jestes ok i lubisz gdynie duzy plus pozdrawiam cie