Dramatyczna końcówka dla Asseco

9 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

25 punktów Filipa Matczaka zdobyte w Tarnobrzegu to jego rekord w sezonie 2015/2016. 25 punktów Filipa Matczaka zdobyte w Tarnobrzegu to jego rekord w sezonie 2015/2016.

W ciągu ostatnich ponad 5 minut meczu koszykarze Asseco niemal roztrwonili 21 punktów przewagi nad Siarką Tarnobrzeg. Zabrakło do tego dwóch "oczek", choć rywale mieli w końcówce dwa rzuty sam na sam z koszem, które niespodziewanie spudłowali. Dzięki temu gdyńscy koszykarze wygrali 80:78 (17:22, 24:19, 26:18, 13:19) po dwóch z rzędu porażkach. 25 punktów zdobył obrońca Filip Matczak, który będzie walczył o tytuł Ligowca Roku 2015, przyznawanego przez czytelników Trojmiasto.pl. W składzie zabrakło Przemysława Żołnierewicza.

MATCZAK KANDYDATEM KOSZYKÓWKI NA LIGOWCA ROKU 2015

Siarka: Bell 38 (5x3, 5 zb.), Robbins 14 (10 zb.), Patoka 11 (5 zb.), Młynarski 5 (1x3, 12 zb.), Miller 3 (1x3) oraz Strzelecki 10, Pandura 3 (1x3), Rycerz 3 (1x3)

ASSECO: Matczak 25 (2x3, 6 zb., 5 as.), Frasunkiewicz 15 (5x3, 13 zb.), Szczotka 12, Parzeński 8 (6 zb.), Hickey 7 (1x3) oraz Czerlonko 8 (2x3), Kowalczyk 3 (1x3), Kaplanović 2, Morozov 0

Porażka na zakończenie 2015 roku i na początku 2016 roku. Taki bilans Asseco miało po dwóch ostatnich meczach Tauron Basket Ligi. Trener Tane Spasev zaznaczał, że jest to pierwszy przypadek w tym sezonie, że jego drużyna schodzi z parkietu pokonana dwa razy z rzędu. Miał z nią poszukać formy, która pozwoliła gdynianom dołączyć do czołówki ligi.

To również sprawiło, że zakwalifikowała się do Pucharu Polski. Odbędzie się on w dniach 18-21 lutego w Dąbrowie Górniczej. Poza gospodarzami zagra w nim 7 najlepszych drużyn TBL kończącej się właśnie pierwszej rundy zmagań. Ze względu na nierównomierną liczbą rozegranych spotkań przez wszystkie drużyny w pierwszej kolejności brany jest stosunek zwycięstw do rozegranych meczów. Asseco miało pewny udział w Final Eight już przed tą kolejką.

W Tarnobrzegu, w składzie Asseco zabrakło zmagającego się z urazem Przemysława Żołnierewicza. Jeden z liderów ataku gdyńskiej drużyny został zastąpiony w pierwszej piątce przez kapitana, Piotra Szczotkę. Pomimo iż jest on specjalistą od obrony, to właśnie w tym elemencie gry Asseco nie imponowało w pierwszej połowie.

Punkty Filipa Matczaka, Szczotki i Anthony'ego Hickeya pozwoliły na to, że przyjezdni remisowali z gospodarzami 8:8. Po chwili po trzy punkt dołożyli Jakub Patoka oraz mierzący zaledwie 170 cm rozgrywający Siarki Josh Miller i to ich drużyna prowadziła 14:8. Kolejnych 8 pkt tarnobrzeżanie dołożyli w ostatniej minucie pierwszej kwarty. Zamknął ją dwoma punktami Hickey i dlatego Asseco przegrywało tylko 17:22.

Na początku drugiej gdynianie wreszcie pokazali grę, którą potrafią straszyć rywali. 4 pkt Matczaka, trójki Przemysława Frasunkiewicza oraz Sebastiana Kowalczyka dały im prowadzenie 27:22. Jeszcze lepiej było w 14. min. gdy trafienie trzypunktowe zaliczył Wojciech Czerlonko, a akcję spod kosza zakończył Hickey (23:32). I wtedy gdynianie zaczęli gubić się w ataku. Tracili w dziwny sposób piłkę, a Siarka zamieniała to na kontry. Dwa celne wolne Gary'ego Bella sprawiły, że w 18. min. gospodarze wrócili na prowadzenie (36:35). Połowa zamknęła się remisem dlatego, że Miller popełnił głupi faul na rzucającym za trzy Matczaku, a ten wykorzystał wszystkie wolne (41:41).

Obrońca miał po niej 12 punktów. 19 nazbierał jednak Bell, który w trzech rzutach za trzy nie pomylił się ani razu, a z gry miał skuteczność 6 na 8. Amerykanin zaczął celną trójką drugą połowę, ale trzema punktami odpowiedział Matczak, a następnie Frasunkiewicz (44:47). Gdy spod kosza trafił Jakub Parzeński gra Asseco wyglądała na poukładaną.

Gdynianie utrzymywali mniejszą lub większą przewagę przez całą trzecią kwartę. A tę trójkami zamknęli Frasunkiewcz i Czerlonko (59:67). Do tego kolejną trójką rozpoczął Matczak, który później trafił także za dwa, punkty dołożyli Szczotka i Czerlonko. To złożyło się na serię 13:0 dla Asseco i prowadzenie 80:59. Nagle atak gdynian przestał w ogóle funkcjonować. Przez ponad 5 min. przyjezdni nie potrafili rzucić celnie do kosza. A Siarka zdobyła aż 19 pkt! Dalej świetny mecz rozgrywał Bell. Jego punkty na nieco ponad 30 sekund przed końcem przyniosły wynik 78:80.

Asseco miało akcję po czasie dla Spaseva, ale Kowalczyk spudłował rzut z pola trzech sekund. Bell wyszedł z kontrą, minął Hickeya, następnie Parzeńskiego wszedł pod kosz i będąc z nim sam na sam... niespodziewanie spudłował. Jakby tego było mało piłkę zebrał Zach Robbins, dobił spod kosza, ale także chybił w prostej do zdobycia punktów sytuacji. I tak zakończył się mecz w Tarnobrzegu.

Wyniki 15 kolejki

• TREFL SOPOT - PGE Turów Zgorzelec 77:81 (19:13, 20:18, 17:27, 16:14, d. 5:9)
  • Siarka Tarnobrzeg - ASSECO GDYNIA 78:80 (22:17, 19:24, 18:26, 19:13)
  • Polpharma Starogard Gdański - King Wilki Morskie Szczecin 90:68 (23:17, 22:28, 20:8, 25:15)
  • Start Lublin - Anwil Włocławek 62:97 (13:22, 20:23, 9:24, 20:28)
  • Polfarmex Kutno - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 74:68 (19:15, 15:17, 12:9, 12:17, d. 16:10)
  • Stelmet BC Zielona Góra - MKS Dąbrowa Górnicza 93:77 (28:19, 25:21, 25:21, 15:16)
  • Polpharma Starogard Gdański - Śląsk Wrocław 78:63 (19:18, 18:15, 18:11, 23:19)
  • Polski Cukier Toruń - Rosa Radom 62:76 (16:20, 21:13, 15:19, 10:24)
  • Energa Czarni Słupsk - AZS Koszalin 81:62 (19:15, 21:19, 26:13, 15:15)
  • Zaległy mecz 7. kolejki
  • TREFL SOPOT - Siarka Tarnobrzeg 72:53 (16:19, 17:17, 16:5, 23:12)

Opinie (7)

• Dwa punkty są ale dla mnie to prawie porażka. Na poczatku 4-j kw mieć prawie 20 pkt przewagi i tak dać sobie nawrzucać? Dobrze że Filip miał coś do udowodnienia i wg mnie udowodnił

• 22 2

• Nie do wiary......

Dobrze,że skończyło się szczęśliwie.Jakże trzeba grać,aby z wyniku 80:59 doprowadzić do 80:78- to naprawdę jest sztuka.Nie ma to jakiegokolwiek wytłumaczenia.Nie do wiary.......co dobre- to tylko ze mamy zwycięstwo.

• 13 3

• Nie wiem co to za wirus znowu w Asseco Gdynia..

To jak powtórka z poprzednich lat... prawie przegrać wygrany mecz... psyche czy kasa??Ale wygrali-Gratulacje.

• 12 1

• Hrror

Asseco brawo brawo tak zniszczyc taka przewage to trzeba byc mistrzem brawo !!!Gratulacje za wygraną!!!