Basket wygrał na koniec sezonu zasadniczego

19 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

W sobotę Magda Bibrzycka zdobyła 5 punktów w ważnym dla losów meczu momencie. W sobotę Magda Bibrzycka zdobyła 5 punktów w ważnym dla losów meczu momencie.

Koszykarki Basketu 90 wygrały w hali Gdyńskiego Centrum Sportu z MKK Siedlce 88:83 (18:24, 28:12, 20:25, 22:22). Było to ostatnie spotkanie rundy zasadniczej, w której zespół Katarzyny Dydek zajął 5. miejsce. W ćwierćfinale play-off zagra więc z 4. zespołem tabeli, czyli MKS Polkowice. Pierwszą cześć sezonu wygrało Artego Bydgoszcz, które pokonało w meczu o lidera Wisłę Can-Pack Kraków 77:62.

BASKET: Shields 16 (2x3, 7 zb.), Skerović 12 (2x3, 6 as.), Malone 10, Kotnis 10, Jakubiuk 0 oraz Johnson 12 (7 zb.), Bibrzycka 8 (1x3), Troina 8, Suknarowska 4, Podgórna 4, Rembiszewska 4

MKK: Koperwas 22 (2x3, 9 zb., 6 as.), Parysek 19 (5 zb.), Morawiec 12 (6 zb.), Kisilowa 12, Trzeciak 8 oraz Olchowyk 8 (1x3), Jagodzińska 2

Koszykarki Katarzyny Dydek miały w sobotę ostatnią okazję, aby złapać formę przed play-off. Do tego pozostawało im czekać na ćwierćfinałowego rywala, którym jest drużyna z 4. pozycji. Nim mogły zostać zespoły MKS Polkowice (4. miejsce) lub Ślęzy Wrocław (3. miejsce), które miały przed weekendową kolejką tyle samo punktów. W takim przypadku wyżej była Ślęza posiadająca lepszy bilans małych punktów w bezpośrednich meczach z MKS - każda z drużyn wygrała po razie. A że w ostatniej kolejce Ślęza wygrała z Zagłębiem Sosnowiec 64:62, to ona pozostała na 3. a polkowiczanki na 4.

Wydawało się, że ostatni rywal Basketu 90 nie jest wymagający. MKK przed przyjazdem do hali Gdyńskiego Centrum Sportu wygrał tylko raz poza domem. Do tego problemy finansowe sprawiły, że zespół prowadzony przez trenera reprezentacji Polski Teodora Mollova stracił na rzecz Basketu 90 środkową Marie Malone.

Amerykanka w meczu przeciwko byłej drużynie znalazła się po raz pierwszy w wyjściowym składzie gdyńskiej drużyny - w MKK była w pierwszej piątce w każdym z 13 meczów. Do połowy inauguracyjnej kwarty miała już 6 pkt, a Basket 90 prowadził 14:12. Trafienie Tatiany Troiny sprawiło, że w 7. min. przewaga gdynianek wzrosła do 18:12. Od tego momentu, aż do syreny kończącej tę część gry nie zdobyły punktów, za to pozwoliły MKK rzucić 12 (18:24).

Riposta ze strony Basketu 90 przyszła na początku drugiej kwarty. Zapoczątkowała ją trafieniem Jelena Skerović, a zakończyła w 14. min. Ashley Shields. Ich punkty złożyły się na serię 13:1 i prowadzenie 31:25. Choć gdynianki dały się na chwilę odrodzić w ataku rywalkom, to pod koniec połowy, kierowane przez Shields wygrywały 46:34.

15. pkt w meczu Shields i Basket 90 powiększył przewagę do 48:34. Ponownie jednak gdynianki dały pole do popisu MKS w ataku. A ten nie omieszkał tego wykorzystać. I tak już w połowie trzeciej kwarty mecz był na styku po trafieniu Katarzyny Trzeciak (50:48). Jeszcze mniejszy dystans mieliśmy gdy punkty zdobyła była koszykarka Basketu 90 Magdalena Koperwas (58:57). W całej trzeciej kwarcie gdynianki straciły aż 25 pkt.

Nie po raz pierwszy w sezonie miały problem z defensywą. Postanowiły więc odpowiedzieć atakiem. Wymiana początkowo nie wyszła im na dobre. A gdy w 35. min. za trzy trafiła Anna Olchowyk na tablicy wyników pojawił się remis 72:72. Gdynianki odzyskały kontrolę po trafieniach Kamili Podgórnej, Magdy Bibrzyckiej, Paris Johson oraz ponownie, tyle że za trzy Bibrzyckiej (81:74). Na tym skończyły się emocje, choć MKS starał się jeszcze zerwać do pogoni w końcówce.

Wyniki 22 kolejki

• BASKET 90 GDYNIA - MKK Siedlce 88:83 (18:24, 28:12, 20:25, 22:22)
  • Wisła Can-Pack Kraków - Artego Bydgoszcz 62:77 (21:13, 9:17, 19:16, 13:31)
  • MKS Polkowice - Widzew Łódź 69:62 (24:19, 17:18, 15:11, 13:14)
  • JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec - Ślęza Wrocław 62:64 (16:22, 16:15, 13:20, 17:7)
  • Energa Toruń - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 71:79 (15:23, 15:18, 17:12, 24:26)
  • JTC Pomarańczarnia MUKS Poznań - Pszczółka AZS UMCS Lublin 68:90 (9:31, 16:16, 22:22, 21:21)

Opinie (10) 1 zablokowana

• klawo

No i klawo jak olera

• 5 0

• Plan minimum przekroczony o 1 miejsce, ale (1)

Chciałoby się więcej. Polkowice nie są nie do pokonania, a smak rewanżu za rundę zasadniczą byłby słodki.

• 10 0

• Dzięki Czeczurze poznaliśmy w tamtym roku smak spadku

Może teraz Polkowice z nim poznają smak spadku z podium

• 8 2

• Będziemy w półfinale bo mamy charakterne dziewczyny

• 8 2

• Śmiać mi się z takich bardzo optymistycznych prognoz w rundzie play-off. Wystarczy porównać polską rotację w obu drużynach - Polkowice mają w składzie zdecydowanie lepsze Polki niż Gdynia. Bez A. Bibrzyckiej Basket gra znacznie gorzej - będzie 2-0 dla Polkowic.

• 6 5

• Te lepsze Polki w składzie to przepraszam kto??? (2)

Gra się Basketowi na pewno trudniej bez tak wybitnej zawodniczki jak Aga Bibrzycka, ale teraz o sile zespołów i Gdyni i Polkowic decydują te obecnie grające zwłaszcza zagraniczne. Hura optymizmu nie ma, ale szansa jest koło 50,5%%.

• 2 2

• (1)

Skobel, Stankiewicz, Gala, Majewska, Schmidt, Nowacka. Do tego 4 dobre zawodniczki zagraniczne - Michael, Greene, Adams i Diaz. Mają wyrównany i silny skład. Ostatni mecz obu zespołów w Gdyni pokazał zresztą, kto jest faworytem w tej rywalizacji.

• 0 4

• Nazwiska tak dobre jak ich chęci do gry co pokazały mecze Polkowic w Gorzowie i Siedlcach

• 1 1

• Gdynia "rozgromiła" za to Sosnowiec i Siedlce. Przypomnij sobie też niedawne mecze Basketu w Lublinie czy Bydgoszczy. Polkowice są lepszą drużyną od Gdyni, co pokazały wyniki w rundzie zasadniczej.

• 4 3

• Basket przegrał wszystkie mecze wyjazdowe z czołówką tabeli i to w części z tych spotkań miał w składzie A. Bibrzycką. Z całym szacunkiem, ale zawodniczkami w rodzaju Malone niezwykle trudno będzie pokonać zespół z Polkowic.