• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

W jednym klubie przez 13 lat i chcą więcej. Portowiec Gdańsk liderem A klasy

Damian Konwent
23 września 2022, godz. 13:30 
Opinie (11)
aktualizacja: godz. 15:38 (24 września 2022)
Portowiec Gdańsk to aktualny lider grupy drugiej A klasy. Portowiec Gdańsk to aktualny lider grupy drugiej A klasy.

Portowiec Gdańsk istnieje od 13 lat. Co ciekawe, dziś w zespole są jeszcze ci sami piłkarze, którzy pamiętają początki z 2009 roku, gdy grali jeszcze na "kartoflisku" przy ul. Wyzwolenia. Dziś w tym miejscu jest już boisko ze sztuczną murawą, a drużyna jest obecnie liderem grupy drugiej A klasy. W sobotę umocnili się na tej pozycji po zwycięstwie z Potokiem Pszczółki 3:0 (1:0). Sprawdź, gdzie jeszcze można wybrać się na mecze niższych lig w Trójmieście.Aktualizacja, 24.09.2022, godz. 15:38

Portowiec Gdańsk - Potok Pszczółki 3:0 (1:0)
Tomasikiewicz 30, Ziomańczuk 65, Szymkiewicz 80


W sobotnich meczach Portowiec Gdańsk pokonał Potok Pszczółki 3:0. Natomiast w takim stosunku bramkowym Orzeł Straszyn przegrał z Czarnymi Przemysław. Dzięki temu portowcy wysunęli się na samodzielną pozycję lidera grupy drugiej A klasy.

Najniższe ligi piłkarskie. Sprawdź, o czym pisaliśmy we wcześniejszych artykułach


PORTOWIEC: Mateusz Kozłowski, Sebastian Przewodowski, Oskar Sobania, Kamil Drozdowski, Grzegorz Gąsior, Michał Tomasikiewicz, Maciej Szymkiewicz, Filip Duma, Filip Broda, Jasiu Wojda, Artur Klassen, Adrian Kaliszewski, Grzegorz Złomańczuk, Krystian Terepora, Kuba Marcinowski, Jakub Buchała, Wiktor Pajewski, Paweł Smoliński, Mateusz Goerke, Łukasz Warsiński, Krzysztof Puto, Piotr Muła, Łukasz Narloch, Paweł Jakubiak, Jacek Łanowski, Witold Lachowicz. Trener: Dariusz Głos


Portowiec Gdańsk to zespół założony w 2009 roku przez Dariusza GłosaJacka Malko. I choć ten pierwszy jest dziś trenerem drużyny seniorskiej, a drugi prowadzi grupy młodzieżowe, to wtedy obaj nie wyobrażali sobie, jak potoczą się losy klubu. A ten wciąż działa i ma się dobrze.

- Głównym założeniem było zebranie ludzi z dzielnicy, żeby wspólnie spędzić czas, pokopać w piłkę i zachęcić do gry młodszych. Raczej nie myśleliśmy o tym, gdzie to zaprowadzi nas za kilka lat. Graliśmy w tym samym miejscu, w którym gramy teraz, czyli przy ul. Wyzwolenia. Jednak wtedy to były zupełnie inne warunki, jak dziś. Pamiętam, że gdy zaczynaliśmy, to było totalne kartoflisko. Później to się zmieniło, bo wybudowano ładne boisko z naturalną nawierzchnią, z którego korzystamy nie tylko my, ale również inne zespoły oraz akademie. Pozmieniało się więcej rzeczy, bo zaczynaliśmy od składek indywidualnych, a dziś możemy liczyć na szczęście sponsorów i partnerów, w tym Portu Gdańsk i Voluticy, więc to spore ułatwienie - wspomina trener Głos.

6 drużyn z Trójmiasta awansowało w Pucharze Polski. Przeczytaj relacjęPortowiec od początku swojego istnienia najwyżej grał w V lidze, ale to jednak w A klasie grywał najczęściej. I choć od czasu założenia mija 13 lat, to są piłkarze dokładnie pamiętający wszystkie perturbacje, bo niektórzy z nich przez cały ten czas są częścią drużyny.

- To między innymi: Krzysztof Puto, Piotr Muła, Łukasz Narloch, Paweł Jakubiak czy Jacek Łanowski i chcą więcej. Część z nich jest w klubie przez cały czas. Część gra z małymi przerwami. Niektórzy mieli wtedy po kilkanaście lat, a dziś są już dorosłymi facetami. Nawet sam przerwałem swoją przygodę w pewnym momencie, ale postanowiłem powrócić za namową kolegą. Ponadto od 10 lat jest z nami kierownik Grzegorz Grodzki. Były wzloty i upadki, ale najważniejsze i to, co cieszy mnie najbardziej, że ta grupa trzyma się razem. Tak naprawdę najstarszy zawodnik w drużynie ma 42 lata, a najmłodszy - 20 i wcale nie ma podziałów na młodych czy starych. Czujemy się dobrze w swoim towarzystwie, niekiedy nawet spędzamy czas wspólnie poza treningami i myślę, że to jest jeden z kluczy do odnoszenia sukcesów - wyjaśnia szkoleniowiec Portowca.

Jaguar Gdańsk wytransferował 16-latka do Włoch. Przeczytaj o Danielu Mikołajewskim

Dziś w zespole regularnie trenuje około 20 zawodników. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu na boisku przy ul. Wyzwolenia. Jak to zazwyczaj w amatorskiej piłce każdy z nich musi łączyć pasję z pracą. Nagrodą mają być weekendowe mecze.

- Chcielibyśmy trenować częściej, ale to trudne do zrealizowania. Chłopaki pracują różnych miejscach, o różnych porach. Jeden jest kurierem, drugi sprzedawcą, trzeci robi jeszcze coś innego. I tak fajnie, że potrafimy spotkać się te dwa razy w tygodniu i trochę poćwiczyć. Dla nas to takie oderwanie od codzienności. Każdy mógłby wracać do domu po pracy i odpoczywać, a jednak wolą wyjść i się poruszać. To liczna grupa, więc treningi wyglądają porządnie, a na meczach nie ma problemu ze złożeniem "11" - uważa trener Głos.

Miała być ekstraklasa, są w B klasie. Przeczytaj o Sopockiej Akademii PiłkarskiejI jak na razie takie rozwiązanie przynoszą efekty. Po pięciu kolejkach Portowiec jest liderem grupy drugiej A klasy. Aktualnie tyle samo punktów ma również Orzeł Straszyn, bo wygrał w bezpośrednim starciu, ale ta sytuacja może jeszcze polepszyć się po weekendzie. Gdańszczanie umocnią się na pierwszym miejscu, jeśli w sobotę pokonają Potok Pszczółki (początek o godz. 13, wstęp wolny), a Orzeł zgubi punkty w starciu z Czarnymi Przemysław.

Pytanie, czy udany początek rozgrywek zaprowadzi portowców gdzieś wyżej? Po raz ostatni w V lidze grali w sezonie 2018/19. W klubie na razie nie zamierzają jednak aż tak wybiegać i nadal chcą cieszyć się grą.

- Potok to aktualnie przedostatnia drużyna w tabeli, ale do tego spotkania podejdziemy pełni respektu. Absolutnie nie lekceważymy rywala. Myślę, że dobry początek sezonu możemy zawdzięczać przede wszystkim tej grupie, która trzyma się razem. Zespół w dużej mierze tworzą zawodnicy, którzy grali tu również w poprzednim sezonie. Dokonaliśmy właściwie tylko 2-3 wzmocnień. Nie mieliśmy żadnych celów przed inauguracją, bo nie warto było nakładać presji. A co z tego wyjdzie? Zobaczymy. Jeśli nadal będzie szło nam tak dobrze, to czemu by nie powalczyć o ten awans? Na razie jednak sprawiajmy radość i sobie i wszystkim z dzielnicy Nowy Port - podsumowuje szkoleniowiec.
W ostatni weekend września w Trójmieście odbędzie się więcej spotkań w niższych ligach piłkarskich. Poniżej prezentujemy pełny harmonogram spotkań.

Przeczytaj o derbach Gdyni w A klasieNajbliższe mecze trójmiejskich zespołów niższych klas rozgrywkowych i Centralnej Ligi Juniorów:CENTRALNA LIGA JUNIORÓW
LECHIA GDAŃSK - Miedź Legnica, sobota godz. 12, ul. Traugutta 29
ARKA GDYNIA - Lech Poznań, przełożony na 5 października
TERMINARZ I TABELA CLJ

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW U-17
Chemik Bydgoszcz - ARKA GDYNIA, niedziela, godz. 12
Chrobry Głogów - LECHIA GDAŃSK, sobota, godz. 12
TERMINARZ I TABELA CLJ U-17

EKSTRALIGA KOBIET
AP ORLEN GDAŃSK - Pogoń Szczecin, przełożony na 12 listopada
TERMINARZ I TABELA EKSTRALIGI KOBIET

III LIGA
BAŁTYK GDYNIA - Olimpia Grudziądz, piątek, godz. 18, ul. Górskiego 10
Unia Swarzędz - GEDANIA 1922, sobota, godz. 13
TERMINARZ I TABELA III LIGI

IV liga
JAGUAR GDAŃSK - KTS-K Luzino, sobota, godz. 11, ul. Budowlanych 49
Pomezania Malbork - ARKA II GDYNIA, sobota, godz. 18
TERMINARZ I TABELA IV LIGI

V liga
STOCZNIOWIEC GDAŃSK - GKS Sierakowice, sobota, godz. 16, ul. Marynarki Polskiej 177
GEDANIA II - Orlęta Reda, niedziela, godz. 11, al. Hallera 201
Sokół Bożepole Wielkie - JAGUAR II GDAŃSK, sobota, godz. 13
GTS Mokry Dwór - BAŁTYK II GDYNIA, sobota, godz. 15
TERMINARZ I TABELA V LIGI

A Klasa
PORTOWIEC GDAŃSK - Potok Pszczółki, sobota, godz. 13, ul. Wyzwolenia 8
KP GDYNIA - Błyskawica Reda-Rekowo Dolne, sobota, godz. 15, ul. Olimpijska 5
OGNIWO SOPOT - OKS Janowo, sobota, godz. 16, ul. Jana z Kolna 18
POMORZANIN GDYNIA - Dragon Bojano, sobota, godz. 17, ul. Górskiego 10
Kaszuby Połchowo - AP KP GDYNIA, sobota, godz. 12
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA A KLASY, GRUPY II

B klasa
STOCZNIOWIEC II GDAŃSK - POMERANIA GDAŃSK, sobota, godz. 11, ul. Marynarki Polskiej 177
SOPOCKA AKADEMIA PIŁKARSKA - Zryw Grabiny Zameczek, sobota, godz. 11, ul. 23 Marca 95
AP KP II GDYNIA - UKS KLUKOWO, niedziela, godz. 19, ul. Olimpijska 5
Czarni II Pruszcz Gdański - MORENA GDAŃSK, niedziela, godz. 11
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPY I
TERMINARZ I TABELA B KLASY, GRUPY II

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (11)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane