W najbliższej kolejce Arka i Lechia zapraszają do siebie

8 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Radosny futbol na inaugurację rundy wiosennej w Młodej Ekstraklasie zaprezentowali trójmiejscy piłkarze. W wyjazdowych meczach z udziałem Arki i Lechii padło aż jedenaście goli. Mimo że zarówno gdynianie jak i gdańszczanie strzelili po dwie bramki to - odpowiednio - z Poznania i Bytomia wracali z porażkami. W najbliższej kolejce obie drużyny zaprezentują się przed własną publicznością

.

Młoda Ekstraklasa włączyła się do rywalizacji o tydzień później niż dorośli piłkarze, gdyż jesienią udało się jej rozegrać o jedną kolejkę więcej. Arka zimowała na siódmym, a Lechia na jedenastym miejscu. W pierwszej tegorocznej kolejce liczyliśmy na zdobycze punktowe, bo choć co prawda nasi piłkarze grali na wyjazdach, ale z niżej klasyfikowanymi zespołami.

Gdynianom i gdańszczanom w uzyskaniu korzystnych wyników nie pomogła nawet dobra dyspozycja strzelecka. Lechii po raz pierwszy w tym sezonie udało się strzelić dwa gole poza Gdańskiem, a Arce ta sztuka udała się dopiero po raz drugi (poprzednio w Łodzi z Widzewem 2:4).

Polonia Bytom - Lechia Gdańsk 4:2 (2:1)
Daniel Sroka 7, 18, Michał Płókarz 65, Sebastian Wiśniewski 87 - Adam Duda 14 (karny), 71

POLONIA: Maścibrzuch - Dzionsko, Harmata, Ślęzok, Wawrzyniak - Pietrycha (78 Jaskuła), Zaczyński, Wiśniewski (90 Niewiedział), Sroka - Świerczok (88 Przybyszewski), Pogoda (46 Płókarz).

LECHIA: Pawłowski - Żabko, Gawroński, Rosiński, Przybylski (70 Lutrzykowski) - Kostrzewa, Brzeski (82 Szamp), Wrzask (60 Gac), Wojciechowski (46 Kiełdanowicz) - Duda, Kwiatkowski (46 Kujtkowski).

Jako pierwsza z naszych drużyn wystąpiła Lechia. Gdańszczanie u siebie wygrali z Polonią 3:2. W Bytomiu już pierwsze minuty, gdyż w niewiele ponad kwadrans strzelono trzy gole, zapowiadały, że będą równie wielkie emocje.

Przed biało-zielonymi szansa na wygraną otworzyła się w 13. minucie. Wówczas z boiska wyrzucony został Tomasz Harmata, a Adam Duda wyrównał z karnego na 1:1. Niestety, pięć minut później nasza drużyna straciła drugiego gola, a w 65. minucie przegrywała już 1:3. Na listę strzelców wpisał się wówczas Michał Płókarz, wychowanek... Lechii. Niespełna 21-letni pomocnik w ME już w poprzednim sezonie rozegrał w gdańskich barwach pięć meczów, ale bez efektu bramkowego.

Straty zmniejszył Duda, który tym samym został współliderem klasyfikacji najlepszych snajperów Młodej Ekstraklasy. Napastnik Lechii otwiera tę klasyfikację z dorobkiem dziewięciu goli wspólnie z Łukaszem Teodorczykiem (Polonia Warszawa).

W końcówce Polonia strzeliła czwartą bramkę, ale wówczas siły liczebne na boisku były już wyrównane. W 85. minucie po drugiej żółtej kartce boisko opuścił gdański stoper, Paweł Rosiński.

W drużynie Waldemara Krajczyka zadebiutowało dwóch piłkarzy z rocznika 1993: Kacper Wrzask Kamil Wojciechowski.

Lech Poznań - Arka Gdynia
Radosław Barabasz 2, Bartosz Bereszyński 17, 71 - Bartosz Brodziński 21, Rafał Siemaszko 87

LECH: Kasprzik (46 Frąckowiak) - Kędziora, Barabasz, Cieślak, Kamiński - Golla (86 Chromiński), Kowalczuk (46 Kapsa), Drewniak - Jakóbowski (65 Filipiak), Jurga (65 Byszewski), Jakóbowski

ARKA: Chudzik - Mokwa, Płotka, Brodziński, Wojowski - Bębenek, Słowiński, Brzuzy (46 Dąbrowski), Ziętarski (46 Siemaszko), Rysiewski - Szwoch (73 Paprocki)

Arka nie może znaleźć recepty na "Kolejorza". Jesienią u siebie przegrała 1:2, teraz mecz przegrała praktycznie w pierwszych 17. minutach, gdy straciła dwa gole. Nie pomógł Michał Płotka, który z powodu nadmiaru kartek nie mógł grać w ekstraklasie, a aby utrzymać rytm meczowy został skierowany do gry z młodzieżą. Jednocześnie zmieniono mu pozycję, bo wrócił na środek obrony, gdy w zespole seniorskim występował ostatnio jako defensywny pomocnik.

Gdynianom trzeba oddać, że mimo niefortunnego początku do końca walczyli o jak najlepszy wynik. Żółto-niebieskim dwukrotnie udało się zdobyć kontaktową bramkę. Końcowy wynik ustalił Rafał Siemaszko, dla którego był to pierwszy mecz od stycznia. Napastnik przez ostatni miesiąc leczył kontuzję, której nabawił się na pierwszym tegorocznym zgrupowaniu w Hiszpanii.

Trener Dariusz Mierzejewski na inaugurację postawił wyłącznie na piłkarzy, którzy już jesienią grali w Młodej Ekstraklasie.

Pozostałe wyniki 17. kolejki:
Korona Kielce - Widzew Łódź 0:2 (0:0), Polonia Warszawa - Legia Warszawa 0:4 (0:2), Ruch Chorzów - Wisła Kraków 3:2 (1:1), Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 0:2 (0:0), Cracovia - Śląsk Wrocław (przełożony na 16 marca), Jagiellonia Białystok - GKS Bełchatów (przełożony na 14 kwietnia).

W najbliższej kolejce oba trójmiejskie kluby zaprezentują się w Młodej Ekstraklasie przed własną publicznością. Wstęp na ich mecze jest bezpłatny. Wyniki spotkań można obstawiać w naszym typerze. Oba zagrają w samo południe. Arka w niedzielę, Lechia w poniedziałek.