W niedzielę może być w Gdyni koronacja

12 maja 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
O takich meczach mówi się - powrót z dalekiej podróży. Gdyńskie szczypiornistki przegrały pierwszą połowę pięcioma bramkami, by wygrać drugą różnicą aż jedenastu trafień! O takich meczach mówi się - powrót z dalekiej podróży. Gdyńskie szczypiornistki przegrały pierwszą połowę pięcioma bramkami, by wygrać drugą różnicą aż jedenastu trafień!

Piłkarki ręczne Vistalu Łączpolu w ostatnim kwadransie nie tylko odrobiły straty, ale zdecydowanie pokonały KGHM Metraco Zagłębie Lubin 28:22 (10:15). Tym samym gdynianki objęły w finale prowadzenie 2-1. Jeśli ograją obrończynie tytułu również w niedzielę, medale zostaną rozdane w hali przy ul. Górskiego, a te z najcenniejszego kruszcu odbiorą podopieczne Thomasa Orneborga i Adriana Struzika. Początek gry i naszej bezpośredniej relacji od godziny 15.00.

Gapska - Sulżycka 4, Głowińska 3, Białek, Siódmiak 5, Kobzar 4, Szwed 5, Mateescu 2, Duran, Koniuszaniec 3, Kulwińska 2
Sędziowie: Brehmer (Mikołów), Skowronek (Ruda Śląska)
Widzów: 1500
Maliczkiewicz, Tsvirko, Czarna - Załęczna 1, Piekarz, Semeniuk-Olchawa 7, Obrusiewicz 4, Migała 3, Paluch, Jelić, Orzeszka, Bader, Byzdra 7, Jochymek

Pomeczowe komentarze
Małgorzata Gapska
(bramkarka Vistalu Łączpolu):
Dzisiaj powoli się rozkręcałyśmy. Dla niektórych zawodniczek są to pierwsze finały, stąd dużo nerwów, drżały ręce. W przerwie, gdy przegrywałyśmy pięcioma bramkami, to był dla nas taki kop, jeszcze bardziej się zmobilizowałyśmy. Na rzutniku obejrzałyśmy swoje błędy, zajrzałyśmy w statystyki i odetchnęłyśmy. Po zmianie stron zagrałyśmy bardziej agresywnie w obronie, gdyż wiedziałyśmy, że nie możemy łatwo sprzedać skóry.

Bożena Karkut (trener Zagłębia):
Nasze sytuacje rzutowe były pod presją gry na czas. To mi się od początku nie podobało. Nie powinno być tak, że jak nie kończymy od razu akcji, to od razu sygnalizowana jest gra pasywna. Przed przerwą mogłyśmy prowadzić wyżej. Myślę, że jak byłoby 8 bramek przewagi, to już trudno byłoby to stracić. W drugiej połowie były trochę za krótkie akcje. Zawsze tak jest, że ta drużyna, która odrabia straty, dostaje dodatkowych skrzydeł. Natomiast nasze ostatecznie podcięła kolejna dwuminutowa kara.

gdyńska drużyna ma do dyspozycji 17 zawodniczek, a miejsc w meczowym protokole jest tylko 16. Dlatego Własenko, Lipska i Królikowska są obecnie poza ławką rezerwowych. W trakcie gry, gdy zajedzie potrzeba szkoleniowiec będzie mógł wprowadzić dwie z nich na parkiet
na parkiecie dzisiaj będą same panie, bo również kobiety sędziować będą to spotkanie, jak zajdzie potrzeba na tym żeńskim towarzystwem spróbuje zapanować Zbigniew Tarczykowski, który jest delegatem z ramienia ZPRP
rozpoczęła się prezentacja, jako pierwsze pojedynczo na parkiet wybierały zawodniczki Zagłębia, teraz czas na Vistal Łączpol
na trybunach dzisiaj rekord frekwencji, już jest około 1,5 tysiąca kibiców, a pod kasą jeszcze spora kolejka
Vistal Łączpol dzisiaj w czerwonych koszulkach i czarnych spodenkach, Zagłębie czarne trykoty z białymi wypustkami
1'
od środka rozpoczął Vistal Łączpol, a konktretnie Siódmiak
1'
na trybunach również grupka sympatyków gości, jest dobrze widoczna, bo wymachuje pomarańczowymi flagami
1'
[0:1] Bramkę zdobywa Byzdra (ZAGŁĘBIE). Upomniana jeszcze Siódmiak, która faulem próbowała przerwać kontrę rywalki
2'
druga strata gdynianek w ataku, w ręce rywalek podawała Siódmiak, która w drugiej linii ma wsparcie Szwed i Mateescu
2'
w słupek rzuciła Byzdra, ale piłka wraca do gości
3'
Obrusiewicz posłała piłkę obok słupka bramki, w której stoi Gapska, wyjściową siódemkę gospodyń uzupełniają skrzydłowe Koniuszaniec i Sulżycka
3'
[0:2] Bramkę zdobywa Załęczna (ZAGŁĘBIE).
4'
[0:3] Bramkę po indywidualnej akcji zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE) po kolejnej stracie gdynianek w ataku
4'
Trener Orneborg już wziął zielony kartonik, którym sygnalizuje się prośbę o czas
4'
[1:3] Bramkę zdobywa Sulżycka (VISTAL ŁĄCZPOL).
5'
[2:3] Bramkę zdobywa Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL). To była nietypowa akcja. Rywalki wyrzuciły piłkę w aut, stąd ją natychmiast podał Orneborg i gdynianki wyszły z kontrą
6'
[2:4] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
6'
żółta kartka dla Jelić
7'
na parkiecie leży Kulwińska, potrzebna pomoc lekarska, na razie gospodynie nie oddały jeszcze celnego rzutu z drugiej linii
7'
Kulwińska może kontynuować grę
7'
strata najpierw Vistalu, a po chwili i Zagłębia, świadczy to o dużych nerwach po obu stronach
7'
[3:4] Bramkę zdobywa Sulżycka (VISTAL ŁĄCZPOL), która po raz drugi przebiła się z lewego skrzydła
8'
[3:5] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE).
9'
Vistal wygra mecz - skandują kibice, ale rzut Siódmiak tylko w słupek
9'
Gapska obroni rzut Obrusiewicz
9'
"Zagłębie, mistrz!" - odpowiadają przyjezdni
10'
[4:5] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL), wreszcie trafienie z drugiej linii gospodyń
10'
rzut Załęcznej w słupek
10'
Maliczkiewicz broni rzut Mateescu
11'
po faulu na Byzdrze karny dla Zagłębia
11'
Jelić długo się zastanawiała, machała ręką aż wreszcie posłała piłkę w poprzeczkę z karnego!
11'
rzut Siódmiak po poprzeczce opuścił boisko
12'
Gapska obroniła rzut Semeniuk-Olchawy
12'
niecelny rzut Szwed
12'
[4:6] Bramkę zdobywa Byzdra (ZAGŁĘBIE).
13'
Gapska obroniła rzut Semeniuk, która była jeszcze dobrze spychana przez Siódmiak
13'
żółta kartka dla Byzdry
13'
podanie Siódmiak zamiast do rąk Mateescu trafia w aut
14'
Gapska broni w pojedynku sam na sam z Jelić
14'
Siódmiak wywalczyła karnego
14'
rezerwowa bramkarka Zagłębia Tsvirko obroniła rzut z karnego Mateescu
15'
głośne skandowanie Łączpol Gdynia
15'
rozgrzewkę rozpoczęła Duran, może ona zacznie trafiać z drugiej linii, bo na razie atak pozycyjny to największa pięta achillesowa gdynianek
czas
15'
Przerwa na żądanie trenera Orneborga
15'
podczas przerw w grze dla publiczności tańczy formacja "Impuls"
15'
po minucie przerwy na parkiet wraca inny Vistal, do gry weszły Duran i Głowińska do drugiej linii oraz Białek na koło
16'
Białek wywalczyła karnego
16'
[5:6] Bramkę zdobywa Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL) z karnego, do bramki gości weszła już trzecia bramkarka, tym razem Czarna
16'
żółta kartka dla Szwed
17'
[6:6] Bramkę zdobywa Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL).
18'
przepadła szansa na pierwsze prowadzenie, gdyż Głowińska z szóstego metra, po indywidualnej akcji rzuciła obok słupka
19'
[6:7] Bramkę zdobywa Byzdra (ZAGŁĘBIE). To już trzecie trafienie tej rozgrywającej
wykluczenie
19'
Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL) ukarana dwuminutową karą, bo przy rzucie faulowała Byzdrę
19'
Byzdra może kontynuować grę, ale wymagała pomocy masażysty
19'
niecelny rzut Duran
19'
[6:8] Bramkę zdobywa Migała (ZAGŁĘBIE) w liczebnej przewadze
20'
błąd kroków Głowińskiej
20'
karny dla Zagłębia po faulu na Migale
20'
[6:9] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) z karnego
20'
Vistal Łączpol po raz trzeci stracił piłkę w osłabieniu
21'
obrona w kole gdynianek, kolejny karny dla Lubina
21'
[6:10] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) z karnego
21'
gdynianki w komplecie, ale niecelny rzut Kulwińskiej
wykluczenie
22'
Jelić (ZAGŁĘBIE) ukarana dwuminutową karą.
23'
[7:10] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL).
24'
[7:11] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE), mimo liczebnego osłabienia gości
24'
Sulżycka nie zdołała pokonać Maliczkiewicz
24'
gwizdy na trybunach, gdyż sędziowie przerwali akcję, mimo że Sulżycka biegła do kontry
24'
Zagłębie w komplecie
25'
[8:11] Bramkę zdobywa Głowińska (VISTAL ŁĄCZPOL).
czas
26'
Czas dla Zagłębia. Trener Karkut przerwała grę, gdy na zegarze do końca pierwszej połowy dokładnie 4 minuty i 27 sekund
26'
Jelić rzuciła w poprzeczkę
27'
strata piłki gdynianek w ataku, a po kontrze karny dla Zagłębia po faulu na Jelić
27'
[8:12] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE), po raz trzeci z karnego
27'
[9:12] Bramkę zdobywa Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL).
28'
[9:13] Bramkę zdobywa Migała (ZAGŁĘBIE).
28'
[9:14] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) po kontrze
29'
który to już dzisiaj faul w ataku gdynianek?
30'
rozpoczęła się ostatnia minuta, atakują przyjezdne
30'
niecelny rzut Załęcznej
30'
[10:14] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL), 30 sekund do przerwy
30'
upłynął czas, będzie jeszcze rzut wolny bezpośredni dla Zagłębia
30'
[10:15] Bramkę zdobywa Byzdra (ZAGŁĘBIE) po rzucie bezpośrednio z wolnego
30'
VISTAL ŁĄCZPOL PRZEGRAŁ PIERWSZĄ POŁOWĘ 10:15
w pierwszej połowie w drużynie Zagłębia najwięcej bramek zdobyły: Semeniuk-Olchawa 6 i Byzdra 4
W drużynie Vistalu Łączpolu do przerwy najwięcej bramek - trzy - zdobyła Siódmiak, po dwa trafienia zaliczyły Sulżycka i Szwed
31'
drugą połowę rozpoczęło Zagłębie
31'
niecelny rzut przyjezdnych
31'
[11:15] Bramkę zdobywa Głowińska (VISTAL ŁĄCZPOL).
32'
przechwyt Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL), a Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL) wywalczyła karnego
32'
[12:15] Bramkę zdobywa Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL) z karnego
33'
[12:16] Bramkę zdobywa Migała (ZAGŁĘBIE).
33'
Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL) posłała piłkę do siatki, ale sędziowie bramki nie uznali, bo był wcześniej jej faul
33'
niecelny rzut Migały (ZAGŁĘBIE), która próbowała przelobować Gapską (VISTAL ŁĄCZPOL)
34'
[12:17] Bramkę zdobywa Byzdra (ZAGŁĘBIE), która przechwyciła piłkę i przeprowadziła skuteczną kontrę
34'
[13:17] Bramkę zdobywa Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL).
35'
Gapska (VISTAL ŁĄCZPOL) obroniła rzut Semeniuk-Olchawy (ZAGŁĘBIE)
wykluczenie
35'
Załęczna (ZAGŁĘBIE) ukarana dwuminutową karą, gdyż ciągnęła za koszulkę Głowińską
36'
Maliczkiewicz (ZAGŁĘBIE) obroniła rzut Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL)
36'
Mewa, czyli maskotka gdyńskiego klubu próbuje poderwać publiczność do dopingu wymachując flagą klubową
37'
Gapska (VISTAL ŁĄCZPOL) obroniła rzut Bader (ZAGŁĘBIE)
37'
rzut Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL) nad bramką
37'
Zagłębie w komplecie, Vistal w przewadze nie zdobył żadnej bramki
38'
karnego wywalczyła Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE)
38'
[13:18] Bramkę zdobywa Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE). To jej siódme trafienie, a czwarte z karnego
38'
niecelne podanie Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL) do Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL)
39'
piłkę zgubiła Jelić (ZAGŁĘBIE)
wykluczenie
39'
39'
rzut Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL) złapany na blok przez lubinianki
40'
[14:18] Bramkę zdobywa Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL) tym razem po kontrze i własnym przechwycie
40'
spiker zachęca publiczność, aby dopingowała... oba zespoły
41'
[15:18] Bramkę zdobywa Głowińska (VISTAL ŁĄCZPOL).
42'
42'
[16:18] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL) po kontrze
czas
42'
Czas dla Zagłębia. Trener Karkut reaguje, bo gdynianki zdobyły trzy bramki z rzędu
43'
Wygramy, Zagłębie pokonamy" - krzyczą kibice
43'
niecelny rzut Bader (ZAGŁĘBIE), a w odpowiedzi Głowińska (VISTAL ŁĄCZPOL) nie zdołała pokonać Maliczkiewicz (ZAGŁĘBIE)
44'
kroki Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE), piłka dla gospodyń
44'
Maliczkiewicz (ZAGŁĘBIE) obroniła rzut Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL)
45'
faul ofensywny Zagłębia, ale Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL) nie wykorzystała szansy na bramkę kontaktową, bo jej rzut obroniła Maliczkiewicz (ZAGŁĘBIE)
45'
[16:19] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE).
46'
[17:19] Bramkę zdobywa Mateescu (VISTAL ŁĄCZPOL).
46'
strata piłki w ataku z obu stron
47'
Gapska (VISTAL ŁĄCZPOL) obroniła rzut Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE)
47'
[18:19] Bramkę zdobywa Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL) po kontrze
47'
Semeniuk-Olchawa (ZAGŁĘBIE) rzuciła obok słupka, szansa na remis dla Vistalu Łączpolu
wykluczenie
48'
Jelić (ZAGŁĘBIE) ukarana dwuminutową karą, to już jej trzecia kara, nie wróci już na parkiet, otrzymała czerwoną kartkę
48'
Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL), którą faulowała Jelić (ZAGŁĘBIE), wywalczyła jeszcze karnego
48'
[19:19] Bramkę zdobywa Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL) z karnego i jest remis
48'
na wniosek deklegata Tarczykowskiego sędziny pokazują po żółtej kartce trenerom: Orneborgowi i Karkut
49'
[19:20] Bramkę zdobywa Byzdra (ZAGŁĘBIE).
50'
[20:20] Bramkę zdobywa Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL).
50'
zmiana w bramce Zagłębia, weszła Czarna (ZAGŁĘBIE)
50'
Gapska (VISTAL ŁĄCZPOL) obroniła rzut Byzdry (ZAGŁĘBIE)
50'
koniec kary Zagłębia
51'
[21:20] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL).
51'
to pierwsze prowadzenie gospodyń w tym meczu
51'
znów doskonała interwencja Gapskiej (VISTAL ŁĄCZPOL)
52'
doping z trybun dla atakujących gospodyń
52'
[22:20] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL).
53'
przechwyt Kulwińskiej (VISTAL ŁĄCZPOL)!
czas
53'
Czas dla Vistalu Łączpolu. Do końca gry dokładnie 7,5 minuty
53'
znów wielki doping z trybun, zawodniczki wracają do gry, przy piłce gdynianki
53'
[23:20] Bramkę zdobywa Sulżycka (VISTAL ŁĄCZPOL).
54'
kolejna świetna parada Gapskiej (VISTAL ŁĄCZPOL)
wykluczenie
54'
Paluch (ZAGŁĘBIE) ukarana dwuminutową karą.
54'
dwa rzuty Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL), nie ma bramki, ale gdynianki mogą grać dalej, czas pracuje na ich korzyść
55'
[24:20] Bramkę zdobywa Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL).
55'
do bramki Zagłębia weszła Tsvirko (ZAGŁĘBIE)
55'
znów broni Gapska (VISTAL ŁĄCZPOL)!
55'
[25:20] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL).
czas
56'
Czas dla Zagłębia. Trener Karkut chyba interweniuje za późno, jej drużyna nie ma pomysłu na grę ofensywną, w drugiej połowie zdobyła tylko pięć bramek, duża w tym zasługa świetnie interweniującej w bramce Vistalu Gapskiej (VISTAL ŁĄCZPOL)
56'
[25:21] Bramkę zdobywa Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE), tym samym przerwana seria sześciu trafień z rzędu gdynianek, przyjezdne już w komplecie
57'
faul w ataku Byzdry (ZAGŁĘBIE)
57'
[26:21] Bramkę zdobywa Mateescu (VISTAL ŁĄCZPOL).
58'
słupek po rzucie Obrusiewicz (ZAGŁĘBIE)
58'
[27:21] Bramkę zdobywa Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL).
wykluczenie
58'
Orzeszka (ZAGŁĘBIE) ukarana dwuminutową karą.
59'
[28:21] Bramkę zdobywa Sulżycka (VISTAL ŁĄCZPOL) po kontrze
59'
publiczność już na stojąco dopinguje gospodynie, którym nikt nie może odebrać zwycięstwa
60'
[28:22] Bramkę zdobywa Byzdra (ZAGŁĘBIE).
60'
Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL) rzuciła obok słupka
60'
KONIEC MECZU. VISTAL ŁĄCZPOL WYGRAŁ. NA PARKIET LECĄ SERPENTYNY

Rozstrzygnęły się losy brązowych medali. Zdobyły je szczypiornistki SPR Lublin, które po raz trzeci wysoko pokonały AZS Politechnikę Koszalińską, tym razem na wyjeździe 41:31 (24:16) i całą rywalizację zakończyły w stosunku 3-0.