Basket rzucił 101 punktów i gra o Final Four

9 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Tym razem to młodsza z sióstr Bibrzyckich, Magda była jedną z liderek Basketu w ataku. Z Olimpią zdobyła 20 pkt wykorzystując m.in. 10 z 12 rzutów wolnych. Tym razem to młodsza z sióstr Bibrzyckich, Magda była jedną z liderek Basketu w ataku. Z Olimpią zdobyła 20 pkt wykorzystując m.in. 10 z 12 rzutów wolnych.

Koszykarki Basketu zrobiły pierwszy krok do Final Four Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet pokonując w Gdynia Arenie Olimpię Grodno 101:74 (34:10, 25:27, 23:22, 19:15). Drużyna Katarzyny Dydek zaprezentowała świetną formę w ofensywie. Jeżeli podtrzyma ja także w niedzielę, powinna wybrać się w kwietniu na turniej finałowy do Rygi. Znajdzie się tam, jeśli będzie w najlepszej czwórce EEWBL. Aby tego dokonać wystarczy pokonać w niedzielę, w Gdynia Arenie o godz. 13:30 Tsmoki Mińsk. Wstęp na mecz w cenie 5 i 10 zł.

BASKET: Troina 23 (3x3), M. Bibrzycka 20 (2x3), Johnson 6 (6 zb.), A. Bibrzycka 3 (1x3, 5 zb.), Skerović 2 oraz Kotnis 12 (6 zb.), Grabowska 12, Podgórna 11 (5 st.), Suknarowska 6 (11 zb.), Rembiszewska 4, Ossowska 2

Olimpia: Todras 18 (4x3, 6 zb., 5 p.), Filonczuk 16 (2x3, 10 zb.), Kapilova 10 (7 zb., 5 st.), Holubeva 4, Myshapud 2 oraz Kiuliak 9 (1x3), Betseika 7 (1x3), Voishal 6, Daszkiewicz 2, Pratskaila 0

Przed meczami w Gdyni koszykarki Basketu miały jasny cel - wygrać dwa spotkania we własnej hali i awansować do Final Four EEWBL, które w dniach 15-17 kwietnia odbędzie się w Rydze.

Co prawda przed pierwszym meczem znajdowały się na 5. miejscu w tabeli, a do finału wejdą cztery najlepsze zespoły jednak mogły wyprzedzić tak Kibirkstis Wilno, jak i Tsmoki Mińsk. O tym, z którym z zespołów trzeba walczyć decydowało ich sobotnie starcie.

Przed meczem Basketu obie wspomniane drużyny wyszły na parkiet Gdynia Areny. Lepsze okazały się koszykarki Tsmoków 73:64. Basket mógł więc wskoczyć na czwarte miejsce w tabeli już po meczu z Olimpią Grodno. Wystarczyło pokonać drużynę z Białorusi.

Gdynianki zmasowany atak przypuściły już w pierwszej kwarcie. W porównaniu do poprzedniego turnieju w ich składzie była liderka punktowa, Agnieszka Bibrzycka. Ale co ciekawe to nie ona grała pierwsze skrzypce w pierwszej połwie, a jej młodsza siostra, Magda Bibrzycka.

Choć to Agnieszka jako pierwsza trafiła za trzy punkty, to jej wyczyn szybko powtórzyła Magda. W 4. min. było już 10:2 dla Basketu. Za chwilę 5 pkt. z rzędu zdobyła Tatiana Troina (15:5). Białorusinka zdobyła w pierwszej kwarcie aż 12 pkt. Cały Basket rzucił niemal trzy razy więcej. W końcówce tej części gry praktycznie każdy rzut, który zmierzał w stronę obręczy przyjezdnych wpadał do niej. Dlatego na tablicy wyników było 34:10.

W drugiej kwarcie gdynianki nieco rozluźniły się w obronie, ale atak wciąż był u nich na najwyższym poziomie. Magda Bibrzycka dobrze wymuszała faule i trafiła w niej 6 z 6 rzutów wolnych. 8 punktów dołożyła Justyna Grabowska. A kiedy kwartę trójką zamknęła młodsza z sióstr Bibrzyckich - 14 pkt w pierwszej połowie - Basket prowadził 59:37. Już wtedy było wiadomo, że gdynianki nie mogą przegrać tego spotkania.

W drugiej połowie należało więc zbierać siły na znacznie trudniejsze, niedzielne starcie z Tsmokami. Wiedziała o tym dobrze trener Katarzyna Dydek, która dała więcej czasu rezerwowym. Atak gdynianek nie tracił jednak na jakości. Jeśli koszykarki Basketu nie zdobywały punktów z gry, to nadrabiały to rzutami wolnymi. I tak dograły z bezpieczną przewagą do końca starcia.

BASKET Gdynia
Olimpia Grodno

99% 357 typowań BASKET Gdynia
1% 5 typowań Olimpia Grodno

Pozostałe wyniki 6. kolejki
Tsmoki Miński - Kibirkstis Wilno 73:64 (23:14, 17:19, 22:18, 11:13)
1181 Tallin - TTT Ryga 51:80 (15:17, 8:21, 13:17, 15:25)
Horizont Mińsk - Astana Tigers 84:79 (17:20, 13:12, 18:17, 14:13, d. 10:10, 12:7)

• Mecz jak sparing (2)

Rywal b. słaby, ale maleńka Todras to dla mnie MVP całego meczu! Inteligentna, widzi wszystko na boisku, z niezłym rzutem. Przydałaby się Basketowi np. w nowym sezonie na miejsce Skerović.

U nas młodsza Biba i Tania naprawdę dobre, niezłe momenty Suknarowskiej, Grabowskiej i początek Agnieszki Bibrzyckiej, która mogła dzisiaj oglądać mecz z ławki.

I niestety mizerna frekwencja, ok.150 osób....

• 4 6

• (1)

Czym tu się zachłystywać,toż to grała 1z 4ligą!A Tania na tyle Tych "juniorek" powinna rzucić minimum 30pkt.!

• 0 2

• daleko mi do zachwytów

Nad tym, co wczoraj widziałem. Kilka ładnych zespołowych akcji, kila indywidualnych jak to w grze sparingowej.