W półfinałach play-off trójmiejskie derby

Krzysztof Klinkosz
2 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarze Trefla wyeliminowali wicemistrzów Polski w ćwierćfinale play-off. Sopocianie wygrali drugi mecz w Zgorzelcu 75:68 (19:17, 19:15, 18:15, 21:19), co wraz z dwoma zwycięstwami na własnym parkiecie pozwoliło im zakończyć rywalizację z PGE Turowe 3-1. W półfinale dojdzie do derby Trójmiasta: Asseco Prokom - Trefl.

PGE TURÓW: Wright 18, Gray 11, Chyliński 11, Wallace 8, Roszyk 0 - Wysocki 13, Johnson 3, Rindin 2, Loyd 2, Bochno 0, Glavas 0.

TREFL: Kinnard 19, Hlebowicki 12, Stefański 10, Hawkins 8, Kitzinger 5 - Kadziulis 19, Kowalczuk 2, Tsintsadze 0, Ratajczak 0, Malesa 0.

W sobotę Turów wygrał 87:71 i grać trzeba było mecz numer cztery. Od początku był on zacięty, a żadna ze stron nie wypracowała sobie wyraźniejszej przewagi. W 5. minucie sopocianie prowadzili 12:10, ale minutę później było już 15:12 dla Turowa.

Największe zagrożenie dla żółto-czarnych stanowili Michał Chyliński i Michael Wright. W końcówce kwarty odrobinę skuteczniej od rywali zagrali sopocianie i to oni prowadzili po 10 minutach 19:17.

Drugą kwartę lepiej rozpoczęli gospodarze i to oni wyszli na minimalne prowadzenie 22:21. W 13. minucie było 25:23, ale wówczas prowadzenie dla sopocian odzyskał Gintaras Kadziulis po rzucie za trzy punkty.

Obydwa zespoły starały się grać jak najuważniej w defensywie tak aby popełniać jak najmniej błędów. W 15 minucie dwa wolne wykorzystał Chyliński (27:26 dla Turowa) ale za moment akcję 2+1 wykorzystał Lewrance Kinnard i sopocianie znów prowadzili, tym razem 29:27.

Od tego momentu koszykarze Trefla nie wypuścili już prowadzenia z rąk. W 17 minucie było 33:29 po punktach Iwo Kitzingera, za chwilę Chyliński po raz trzeci w meczu trafił za trzy punkty (33:32 dla Trefla) ale końcówka pierwszej połowy była popisem Michała Hlebowickiego, który najpierw trafił za 3 a później dołożył jeszcze celny rzut za dwa.

Sopocianie wyszli na prowadzenie 38:32 i takim też rezultatem zakończyła się pierwsza połowa meczu w Zgorzelcu.

W pierwszej połowie 11 punktów dla gospodarzy zdobył Chyliński, 8 "oczek" dołożył Wright, w ekipie sopockiej 12 punktów miał na swoim koncie Kinnard a za to aż 7 piłek zebrał Hlebowicki.

Sopocianie również lepiej otworzyli grę w drugiej połowie. W 23 minucie po trójce Hawkinsa było już 43:33 dla sopocian. Gospodarze w pierwszej fazie trzeciej kwarty trafiali tylko z rzutów wolnych a to i tak jedynie z 50-procentową skutecznością.

W 27 minucie 5 punktów z rzędu dla Trefla zdobyli Kadziulis i Hawkins (50:39) później "trójkę" trafił Kinnard (53:41). Sopocianie umiejętnie odrzucali rywali od własnego kosza.

W końcówce strefę w obronie postawił Turów i nieznacznie odrobił straty. Sopocianom w końcówce "nie siedział" rzut za trzy punkty i dopiero Hlebowicki w 30 minucie trafił po rzucie z około 7 metrów. Ostatecznie po trzech kwartach Trefl prowadził 56:47.

W 34 min. Kadziulis pewnie wykonał trzy rzuty wolne i sopocianie prowadzili już 63:50. Za moment punkty dołożył Marcin Stefański i było już 65:50 dla Trefla.

Gospodarze odrobili tylko 5 punktów z przewagi sopocian, a w miarę upływu czasu widać było, że brakuje im nieco koncepcji jak dogonić ekipę gości.

Gospodarze zdecydowali się na jeszcze jeden zryw na 2 minuty przed końcem meczu, doprowadzili do stanu 67:61 dla Trefla a później 67:63. Na niespełna 40 sekund przed końcem gry dwa wolne wykorzystał Justin Gray i było już tylko 69:66 dla sopocian.

Na 35 sekund przed końcem meczu na linii rzutów wolnych stanął Kinnard i nie pomylił się (71:66) w odpowiedzi spod kosza trafił Wright (71:68 a do końca meczu pozostało 14 sekund.

Zgorzelczanie sfaulowali Kadziulisa, Litwin wykorzystał dwa wolne (73:68). Gospodarze wyprowadzili akcję ale mimo trzech prób nie umieścili piłki w koszu, ponownie sfaulowali Kadziulisa i ponownie Litwin nie pomylił się w rzutach indywidualnych. Trefl mógł świętować awans do strefy medalowej.