W trzeciej kwarcie zgasło światło

Krzysztof Klinkosz
4 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarki Lotosu przegrały z UMMC Jekaterinburg 62:80 (17:27, 11:17, 22:21, 12:15). To druga porażka mistrzyń Polski w Eurolidze. Za tydzień w hali przy ul. Górskiego stawi się chorwacka drużyna - Gospic Croatia.

LOTOS: Bjelica 11 (1x3), Wright 10, Irvin 10, Kaczmarska 5, Mieloszyńska 3 (1) oraz Babkina 9 (1), Jujka 8, Ziętara 4, Tomiałowicz 2, Sosnowska, Misiuk.

UMMC: Pondexter 22 (4), Wauters 17, Gruda 13, Bibrzycka 9 (1), Dumerc 4 oraz Langhorne 5, Nolan 4, Arteszina 4, Ostrouchowa 2, Vidmer.

Pierwszych kilka akcji z jednej i drugiej strony zakończyło się niecelnymi rzutami. Wreszcie w 2. minucie do kosza gdynianek trafiła Ann Wauters. Gdynianki odpowiedziały "trójką" Milki Bjelicy, ale później znów Wauters zdobyła punkty spod kosza. W 3 minucie było 6:3 dla UMMC.

Gdynianki, przynajmniej na początku kwarty, nie przestraszyły się utytułowanych rywalek. Po punktach Milki Bjelicy i Sandory Irvin wyszły na prowadzenie w 4 minucie 9:6.

W 6 minucie pierwsze punkty w meczu zdobyła była gwiazda Lotosu Agnieszka Bibrzycka, wyprowadzając swój zespół na prowadzenie 13:11. Gdynianki starały się przechodzić do szybkiego ataku tak, aby zdążyć jeszcze przed ustawieniem strefy przez Rosjanki.

Ta taktyka przynosiła powodzenie. Po kolejnych punktach Bjelicy w 7. minucie był remis 13:13, a po chwili jeszcze 15:15. Niestety, młoda gdyńska ekipa sama zapominała niekiedy o właściwej grze w defensywie. Doświadczone Rosjanki nie mogły tego nie wykorzystać i w 9 minucie prowadziły już 22:15.

Dobrym posunięciem trenera z Jekaterinburga było wprowadzenie na parkiet innej eks-gdynianki Deanny Nolan. Amerykanka wprowadziła jeszcze więcej dynamiki do gry Rosjanek i dokładnie, szybko dogrywała piłki do koleżanek. Pierwsza kwarta zakończyła się wyraźnym prowadzeniem UMMC 27:17.

Początek drugiej odsłony gdynianki wygrały 4:0 po punktach Marty Jujki i Moniki Wright, mogło być jeszcze lepiej, jednak nie udało się wykorzystać wszystkich szans na zdobycie punktów.

W 12. minucie było 27:21 dla UMMC i wówczas zespół z Jekaterinburga na dobre zastopował gdynianki. Akcję 2+1 wykorzystała Crystal Langhorne (21:30), a Sandrine Gruda doprowadziła do wyniku 34:21 dla UMMC.

"Lisice", bo taki przydomek noszą koszykarki z Jekaterinburga, podkręciły tempo swoich akcji, przy okazji atakując gdynianki już pod ich własnym koszem, zmuszając do strat. To wszystko dało wysokie prowadzenie UMMC w 16 minucie 40:24.

Trener Dariusz Raczyński wziął czas, jednak poskutkowało to tylko tym, że zespół gości przestał powiększać prowadzenie. Gdynianki nie potrafiły wykorzystać chwilowej "zadyszki" UMMC i pudłowały w dogodnych sytuacjach.

Trener UMMC postawił na kombinacyjną grę na obwodzie z przewagą szybkich akcji w wykonaniu Nolan, czy Celine Dumerc, najlepiej zespół z Jekaterinburga prezentował się gdy na parkiecie przebywała jeszcze jedna (!) nominalna rozgrywająca Cappie Pondexter. W 18 minucie było 44:26 dla UMMC zaś pierwsza połowa zakończyła się zwyciestwem ekipy gości 44:28.

W pierwszej połowie najwięcej punktów dla Lotosu zdobyly Bjelica 9 i Irvin 8, dla UMMC natomiast 11 punktów zdobyła Wauters zaś 10 Gruda. gdynianki wyraźnie przegrywały pod tablicami (13:22) miały też bardzo słabą skuteczność rzutów z półdystansu, zaledwie 37 procent.

Na początku trzeciej kwarty Pondexter trafiła "trojkę" i było już 51:30 dla UMMC. Gdynianki odpowiedziały rzutem za trzy Darii Mieloszyńskiej jednak nie były w stanie powtarzać swoich skutecznych akcji. Trener gospodyń rotował składem ale widać było, że gdynianki nie są w stanie dojść rywalek, zmiany służyły bardziej nabraniu doświadczenia przez młode koszykarki z Gdyni.

W 26 minucie było 59:40 dla ekipy z Jekaterinburga. Zespół z Rosji pewien już niemal wygranej nie podkręcał już tempa tylko kontrolował przebieg meczu. Po 120 sekundach było 63:44 dla Rosjanek.

W końcówce kwarty po m.in dwóch skutecznych akcjach Jujki było 65:50 dla UMMC. Na 37 sekund przed końcem trzeciej kwarty w gdyńskiej hali nastąpiła awaria światła, zgasło główne oświetlenie i mecz trzeba było przerwać.

Jak wyjaśniły służby techniczne hali, przerwę w meczu spowodował zanik napięcia wynikły z chwilowej awarii u dostawcy prądu. Zanik był bardzo krótki, jednak główne światła zdążyły zgasnąć i przed ponownym ich włączeniem trzeba było odczekać aż nieco ostygną. Światła po kilku minutach osiągnęły wymaganą jasność i mecz można było kontynuować. Trzecia kwarta zakończyła się wynikiem 65:50 dla UMMC.

Zespół z Jekaterinburga m.in. za sprawą Bibrzyckiej wrócił do 20 -punktowego prowadzenia i w 35 minucie było 71:50 dla UMMC. Gdynianki w końcowce meczu podjęły jeszcze jedną próbę zniwelowania wysokiej przewagi trzeciej drużyny Starego Kontynentu. Po punktach wprowadzonej chwilę wcześniej do gry Magdaleny Ziętary w 37 minucie było 73:56 dla UMMC.

Ostatecznie gdynianki przegrały 62:80 ale pozostawiły po sobie o wiele lepsze wrażenie niż po meczu w Krakowie.

- Dzisiaj było widać, że to co robimy na treningach, ta ciężka praca moich koszykarek wreszcie przeniosła się na boisko. Było widać momenty naprawdę niezłej gry. Z takim przeciwnikiem jak Jekaterinburg straciliśmy mniej punktów niż z Wisłą, uważam, że mecz w Krakowie zdecydiowanie nam nie wyszedł, natomiast tutaj było widać, że tworzy się zespół. Na to trzeba czasu ale dziewczyny pokazały, że chcą walczyć, potrafią ze sobą współpracować i oby tak dalej. Każda z tych zawodniczek, która biegała po boisku w zespole z Jekaterinburga to gracz światowego formatu, my mamy zawodniczki, które w zeszłym roku o niczym nie świadczyły w tym zespole a dziś Kaczmarska prowadzi grę, wchodzi na boisko Tomiałowicz, wchodzi osiemnastoletnia Ziętara i rzuca punkty, to jest budujące - powiedział po meczu trener Lotosu Dariusz Raczyński.

W pozostałych meczach Gruby B Euroligi: Euroleasing Sopron - Rivas Ecopolis 82:52 (27:9, 15:13, 115:12, 25:18), Fenerbahce Stambuł - Gospic Croatia 109:92 (34:23, 21:20, 23:24, 31:26).

Opinie (29) 10 zablokowanych

• Ratować dziewczyny honor...."Stolicy Polskiej Koszykówki" (2)

• 10 9

• smutek

Na Lotos chodze o d 12 lat, w tym sezonie byłam po raz pierwszy i chyba ostatni...
      Aż smutno się patrzy na ten zespół, oprócz pierwszych 5 minut gry przez cały pozostały czas meczu nie widziałam żadnego zaangażowania koszykarek z Gdyni.
      Mecz na poziomie Euroligi był zawsze czymś niesamowicie interesującym i ekscytującym, tym czasem wczorajsze widowisko było po prostu nudne.
      Kolejna rzecz która mnie zaskoczyła to pustki na hali, jeszcze dwa lata temu nie uwierzyłabym, że tak niska frekwencja jest możliwa i to na Eurolidze.
      Odnoszę wrażenie, ze zespołowi brakuje ducha, że zespół nie ma lidera, ponaddto po zachowaniu trenera wnioskuje, że nie rozumie się z koszykarkami.
      Mam tylko nadzieję , że nastapi jakąs rewolucja i klub się podniesie.

• 3 0

• przesadziles z ta stolica

• 6 7

• Mietek to potrafi ! (2)

Sama ambicja to niestety za mało na czołowe koszykarki świata.Ale było to sportowe święto.Skład przeciwnika mógłby stawić czoła nawet mistrzyniom świata-na każdej pozycji najwyższy poziom.Nasze jak się zgrają to za 2-3 m-ce
    mogą zamieszać w play off krajowym.Dobry prognostyk.Cieszy też postawa młodzieży-przebudziła się Jujka,niezła Kaczmarska i radosna gra Ziętary.Co się
    dzieje za to z Oliwią.Jakaś dziwna blokada-może sprawy osobiste?

• 4 2

• Co się dzieje w Olivią?

Za bardzo utyta jest to po 1.
      Po 2 - chyba za bardzo uwierzyła, że wielokrotny mistrz Polski to ona,
      po 3 - gdyby się może wreszcie zabrała za solidne trenowanie (rzutów przede wszystkim) to może by się wreszcie jakoś ogarnęla!
      po 4- może zamiast szwędać się po klubachm, może tak pora na siłownię zawitać??
      I pomysleć, że jak tylko przyszła do Lotosu mówiło się , że to może być talent na miarę Biby, żal.