Walka o transparenty na trybunach

Krzysztof Klinkosz
20 listopada 2009 (artykuł sprzed 14 lat)

Zamiast pierwszej szóstki hokeiści Energi Stoczniowca muszą walczyć w dolnej części tabeli o pozostałe dwa miejsca w play-off. W tej grupie, aby wygrywać trzeba walczyć nie tylko na sportowe umiejętności, ale również na pięści. Dziś w "Olivii" mieliśmy aż sześć kar meczu, po trzy dla każdej drużyny. Do utarczek kibiców z ochroną doszło też na trybunach. Pod względem goli zdecydowanie skuteczniejsi byli gdańszczanie, którzy pokonali TKH Nesta Toruń 11:3 (0:0, 8:1, 3:2). W niedzielę podopieczni Andrzeja Słowakiewicza zagrają w Oświęcimiu

.

1:0 Smeja as. Wróbel, Steber (26.15 w przewadze)
2:0 Vitek as. Kostecki (26.33 w przewadze)
3:0 Steber as. Jankowski (27.33 w przewadze)
4:0 Chmielewski (29.22)
5:0 B.Wróbel as. Jankowski (29.48)
6:0 Skutchan as. Vitek, Rzeszutko (30.28)
6:1 Dzięgiel as. Kubat (33.00 w podwójnej przewadze)
7:1 Jankowski as. Steber (34.00 w osłabieniu)
8:1 Rzeszutko as. Kostecki, Skutchan (37.20)
9:1 Skrzypkowski as. Zienkiewicz (42.55)
9:2 Buril as. Koivisto, Bomastek (55.02 w podwójnej przewadze)
10:2 Chmielewski as. B.Wróbel (57.18)
11:2 Smeja as Steber, B.Wrobel (58.45 w przewadze)
11:3 Winiarski (59.36)

ENERGA STOCZNIOWIEC: Odrobny, Mat.Rompkowski - Kostecki, Skrzypkowski - Benasiewicz, Smeja - Maj, Kabat - Zienkiewicz, Skutchan - Rzeszutko - Vitek, B.Wrobel - Steber - Jankowski, Mac.Rompkowski - M.Wróbel - Furo, Chmielewski - Ziółkowski - Wróblewski.

TKH NESTA: Wąsik (od 31 min. Karamuz), Koseda - Buril, Cychowski - Kabat, Talaga - Lidtke, Wiśniewski - Chrzanowski, Bomastek - Kuchnicki - Dołęga, Marmurowicz - Dzięgiel - Koivisto, Jastrzębski - Winiarski - Bomba oraz Pronobis.

To były już trzecie w tym sezonie derby Pomorza. Dwa poprzednie mecze zakończyły się jednobramkowymi zwycięstwami gospodarzy.

Gdańszczanie odpoczywali kilka dni dłużej, gdyż we wtorek nie grali z Polonią Bytom. Ekipa ze Śląska nie zebrała odpowiedniej ilości pieniędzy na grę w Grupie B. w pozostałych meczach "gorszej" grupy. TKH Toruń wygrał po dogrywce z KTH Krynica 4:3, zaś Unia Oświęcim wygrała z Ciarko KH Sanok 3:1.

Pierwsza tercja nie przyniosła wielu emocji, hokeiści obydwu zespołów najwyraźniej chcieli włożyć w spotkanie jak najmniejszy nakład sił. Częściej przy krążku byli gdańszczanie jednak niewiele z tego wynikało. Rzadko strzelali, choć powinni wykorzystać, że w bramce toruńskiej stał niedoświadczony Michał Wąsik.

Najlepszej okazji nie wykorzystał Roman Skutchan. Najpierw w 14 minucie w czasie gdy gospodarze grali w osłabieniu wyjechał z tercji "Stoczni" z samotną kontrą jednak jego strzał trafił prosto w bramkarza. Drugi raz czeski napastnik znalazł się w dogodnej sytuacji kilkanaście sekund przed końcem tercji, jednak znów trafił w golkipera gości.

Na trybunach natomiast grupa kibiców gdańskiej drużyny, wywiesiła transparenty krytykujące władze klubu. Hasła ""Zarząd klubu zabija gdański hokej", "Prezes won" czy "Taki zarząd mamy, że donikąd zmierzamy" postanowiły usunąć służby porządkowe. Doszło do szarpaniny, bo kibice nie ustąpili bez walki.

Wracając na lód, to Skutchan przełamał się w 31. minucie, kiedy zakończył strzałem akcję pierwszego ataku wyprowadzając Energę Stoczniowca na prowadzenie 6:0 ale po kolei ...

Z lodowiska wiało nudą aż do 25 minuty. Wówczas w tercji TKH doszło do olbrzymiej bójki. Uczestniczyły w niej niemal pełne piątki przebywające na lodzie. Sędziowie nie mieli szans rozdzielić walczących zawodników.

Efektem bójki było aż sześć kar meczu. Do szatni odesłani zostali Bartłomiej Talaga, Arkadiusz Marmurowicz, Bartłomiej Bomba z TKH oraz Dawid Maj, Maciej Rompkowski i Milan Furo z Energi Stoczniowca.

Później w ciągu 11 minut i 5 sekund strzelono w Olivii aż 9 bramek. Wynik otworzył Michał Smeja a już po 18 sekundach na 2:0 podwyższył Josef Vitek.

Koncert w wykonaniu gdańszczan trwał nadal, kolejną grę w przewadze gospodarze wykorzystali do strzelenia bramki numer 3. Jej autorem był Jan Steber. Nowy, czeski napastnik Energi Stoczniowca gra coraz lepiej, po chrobie, która wykluczyła go z gry pod koniec minionej rundy. W piątek był jednym z wyróżniających się zawodników udowadniając swoje nietuzinkowe umiejętności hokejowe.

Czech szczególnie wyróżnił się w 35 minucie kiedy w osłabieniu zainicjował kontrę, przytomnie odbierając krążek rywalowi. Przed bramką wyłożył "gumę" Wojciechowi Jankowskiemu a "Janek Łowca Bramek" nie miał już nic innego do zrobienia jak wbić krązek do siatki.

Przed ostatnią tercją nie wiadomo tylko było kiedy i jak gdańszczanie zdobędą 10 gola, bo w to, że mecz zakończy się "dwucyfrówką" nikt nie wątpił. W 58 minucie dokonał tego Aron Chmielewski, który strzałem z ostrego kąta pokonał golkipera gości. Gol numer 10 był przy okazji pierwszym strzelonym przez zawodnika, który już wcześniej wpisał się na listę strzelców.

Festiwal strzelecki gdańszczan zakończył na minutę i 15 sekund przed końcem meczu Michał Smeja uderzając silnie i nie do obrony spod linii niebieskiej.

Tabela wprowadzona: 2009-11-20
Pozostałe wyniki piątkowej kolejki: Grupa B - KTH Krynica - Unia Oświęcim 2:7 (1:1, 1:3, 0:3), Grupa A - GKS Tychy - Cracovia 3:4 (1:1, 0:3, 2:0), JKH GKS Jastrzębie - Zagłębie Sosnowiec 4:5 po karnych (2:2, 1:2, 1:0, d.0:0, k. 1-2), Akuna Naprzód - Wojas Podhale Nowy Targ 3:5 (0:2, 0:2, 3:1).