Asseco wygrało po dogrywce w Kołobrzegu

19 kwietnia 2014 (artykuł sprzed 10 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

A.J. Walton (z lewej obok Sebastiana Kowalczyka) poprowadził w Kołobrzegu Asseco najpierw do dogrywki, a następnie do zwycięstwa. A.J. Walton (z lewej obok Sebastiana Kowalczyka) poprowadził w Kołobrzegu Asseco najpierw do dogrywki, a następnie do zwycięstwa.

Koszykarze Asseco Gdynia pokonali po dogrywce Kotwicę Kołobrzeg 77:70 (22:12, 13:18, 10:17, 18:16, d.14:7). Bohaterem końcówki spotkania był A.J. Walton, który w ostatnich 9 minutach gry zdobył aż 17 ze swoich 21 punktów. Wygrana w pierwszym z trzech wyjazdowych meczów kończących fazę "szóstek" to dla gdynian ważny krok w kierunku awansu do play-off.

KOTWICA: Bigus 21 (7 zb.), Arabas 14 (2x3), Gospodarek 16 (1x3, 7 zb., 6 as.), Piechowicz 10 (9 zb.), Ciechociński 3 (1x3, 5 as.) - Złoty 4 (6 zb.), Lasota 2

ASSECO: Dmitriew 22 (2x3, 8 zb.), Walton 21 (8 zb.), Kowalczyk 7 (1x3), Szczotka 7 (1x3, 7 zb.), Szymański 4 - Galdikas 8, Matczak 2, Seweryn 3 (1x3), Frasunkiewicz 3 (1x3)

Gdynianie do Kołobrzegu pojechali po czterech zwycięstwach z rzędu, lecz wciąż nie mogli być pewni miejsca w ósemce. Wygrana w Kołobrzegu tego nie zmienia, ale sprawia, że pierwszy z trzech ostatnich kroków ku temu został wykonany.

Podopieczni Davida Dedka w pierwszej kwarcie przegrywali 6:9 po tym jak 5 punktów z rzędu rzucili dla gospodarzy Bartosz CiechocińskiWojciech Złoty. Straty z nawiązką odrobili jednak do spółki Ovidijus GaldikasFiodor Dmitriew, którzy wyprowadzili gości na przewagę 17:12, a zza łuku trafił jeszcze Sebastian Kowalczyk.

O czas poprosili miejscowi, ale popełnili błąd 24 sekund i po rzucie Dmitrewa przegrali kwartę różnicą 10 punktów. Prowadzenie z pierwszej odsłony meczu było jednak najwyższym jakie osiągnęli gdynianie w tym spotkaniu. Do przerwy kołobrzeżanie zmniejszyli straty o połowę.

W trzeciej partii goście przez 5 minut utrzymywali przewagę przynajmniej 4 punktów, ale dzięki celnym "trójkom" Grzegorza Arabasa Kotwica zbliżyła się na 2 punkty. Do remisu 43:43 z linii rzutów wolnych doprowadził Rafał Bigus. Chwilę później trafił również z gry i prowadzenie wróciło do ostatniego zespołu w tabeli TBL.

Na czwartą kwartę Asseco wychodziło przegrywając 45:47, a po rzutach Bigusa i Marka Piechowicza strata wynosiła już 6 punktów. Na nieco ponad 3 minuty przed końcem regulaminowego czasu gry na linii rzutów wolnych stanął A.J. Walton.

Rozgrywający gdynian wykorzystał obie próby, a chwilę później trafił cztery rzuty z gry samodzielnie prowadząc do serii 8:4 i doprowadzając do wyrównania. Amerykanin próbował jeszcze zapewnić gdynianom zwycięstwo, ale spudłował i o wyniku musiała zadecydować dogrywka.

Dodatkowy czas gry gdynianie rozpoczęli od serii 5:2 po rzutach Szymańskiego i Dmitriewa. Rosjanin wspólnie z Waltonem chwilę później wypracował run 6:0 i na minutę przed końcem Asseco prowadziło 74:66. Walton w dogrywce zdobył w sumie 7 "oczek".

• o miejsca 1-6:
  • Stelmet Zielona Góra - TREFL Sopot 93:85 (31:24, 18:14, 25:24, 19:23)
  • PGE Turów Zgorzelec - Rosa Radom 92:79 (32:19, 15:18, 30:14, 15:28)
  • Energa Czarni Słupsk - Anwil Włocławek 68:55 (18:12, 19:18, 16:17, 15:8)
  • o miejsca 7-12:
  • Kotwica Kołobrzeg - ASSECO Gdynia 70:77 (12:22, 18:13, 17:10, 16:18, d.7:14)
  • WKS Śląsk Wrocław - Polpharma Starogard Gdański 78:82 (15:15, 18:22, 22:20, 23:25)
  • Stabill Jezioro Tarnobrzeg - AZS Koszalin 86:89 (23:29, 20:12, 21:21, 16:18, d.6:9)

Opinie (42)

• Jeszcze dwa mecze! Dwie wygrane i lecimy do Zielonej!

• 17 4

• a dla czego 8 ?

• 5 2

• wygrany przegrany mecz. kotwica ma na nas od lat jakiś patent?
    idą święta więc nie będę malkontentem
    brawo za ostatnie minuty

• 11 4

• (22)

w play-off bedzie niespodzianka

jak trafimy na podroby ze stelmetowa i na tego pseudograjka-partacza koszalkowa to rozjedziemy ich

• 6 7

• (5)

szkoda tylko, ze w gdyni nie ma obecnie dobrego trenera. dedek jest slabiutki i te wszystkie przegrane 1 lub 2 pkt to byla jego wina.
      dzis o malo co nie przegralismy z outsiderem.

ale chlopcy-weterani zmobilizuja sie na play-off i rozjada stelmetowo, te wynalazki koszalki itp.

• 3 16

• To prawda,Dedek nic nie wnosi nowego w taktyce (4)

ciągłe granie Frasunkiewiczem, który widać ,jest już bardzo zmęczony tym sezonem. Sadzanie na ławce Żołnierewicza, przy fatalnej postawie Matczaka i Frasunkiewicza to jawna kpina. Brak przysłowiowych jaj w końcówkach to właśnie jest największą słabością Dedka

• 8 7

• (2)

szkoda, ze zamiast dedka nie zatrudniono innego trenera z jajami.