• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Węgiel może z Kazachstanu, ale zarabiają rosyjskie porty

Wioletta Kakowska-Mehring
27 września 2023, godz. 16:20 
Opinie (159)
Węgiel w ostatnim czasie stał się jednym z najczęściej przeładowywanych towarów w polskich portach. Węgiel w ostatnim czasie stał się jednym z najczęściej przeładowywanych towarów w polskich portach.

Przez polskie porty przechodzi węgiel z Rosji - twierdzi Krzysztof Brejza z KO. To węgiel z Kazachstanu, choć przywieziony z portów w Rosji - odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa.Czy unijne sankcje i zamknięcie portów dla rosyjskich statków ma wpływ na gospodarkę?

Według senatora Krzysztofa Brejzy z KO Polska wciąż importuje węgiel z Rosji. Do Polski dociera on statkami, które z łatwością mogą omijać unijne sankcje - twierdzi Brejza. Jako przykład podaje wizytę w porcie w Szczecinie w nocy z wtorku na środę (26/27 września) statku pływającego pod banderą Antigui i Barbudy, który przybył z rosyjskiego portu w Wyborgu. Według senatora do Polski w ostatnim czasie trafił milion ton węgla z Rosji.

Zarzuty senatora odpiera Krajowa Administracja Skarbowa. Wyjaśnijmy, że weryfikacją i dopuszczeniem towarów do obrotu na terytorium Polski zajmują się właśnie służby skarbowe. Do portów nie mogą wpływać statki pod rosyjską banderą i te przerejestrowane po wybuchu wojny na Ukrainie. Co jednak, gdy statek pływa pod obcą banderą od lat, ma na pokładzie węgiel i przypłynął do polskiego portu z Rosji? Czy służby celne za każdym razem sprawdzają, skąd jest ten węgiel?


- Węgiel pochodzący z Rosji jest objęty sankcjami i nie jest importowany do Polski. Kontrolujemy wszystkie towary wpływające  do polskich portów, dokumenty, które im towarzyszą, oraz sprawdzamy bandery statków. Każdy transport węgla jest weryfikowany pod względem jego pochodzenia, a jeżeli jest taka potrzeba, wykonujemy specjalistyczne badania laboratoryjnie. Węgiel, który przypływa do Polski, pochodzi np. z Kazachstanu, a nie Rosji. Transporty węgla z Kazachstanu realizowane są głównie koleją do portów w różnych krajach nadbałtyckich, a następnie drogą morską lub kolejową do Polski. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Kazachstanu, jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Transport kazachskiego węgla przez porty rosyjskie nie jest zakazany przez Komisję Europejską, a załogę statków mogą tworzyć rosyjscy marynarze. Ważne jest natomiast, aby do portów w Unii Europejskiej nie wpływały statki pod banderą krajów objętych sankcjami. Przepisy w tym zakresie są restrykcyjnie egzekwowane m.in. przez KAS oraz inne uprawnione organy, np. służby urzędów morskich. Natomiast kwestie przekraczania granicy i wiz dla obywateli Federacji Rosyjskiej należą do właściwości Straży Granicznej - poinformował nas st. asp. Sebastian Pakalski, rzecznik prasowy/kierownik Referatu Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.
Ruch między portami rosyjskimi a polskimi wciąż się odbywa Ruch między portami rosyjskimi a polskimi wciąż się odbywa

O tym, że statki przybywające z rosyjskich portów widywane są w naszych portach, informowaliśmy wielokrotnie. Dlaczego? Wymiana handlowa, choć bardzo mocno ograniczona, wciąż trwa. Problem w tym, że gubiąc się w szumie medialnych doniesień, wielu z nas wydaje się, że przez wprowadzanie kolejnych sankcji już w ogóle nie prowadzimy wymiany handlowej z Rosją. Okazuje się, że prowadzimy, choć bardzo ograniczoną. Ruch w portach nadzorują Urzędy Morskie, a dopuszczeniem towarów do obrotu zajmują się właśnie służby skarbowe. Statki LPG, np. pod rosyjską banderą, nie mogą wpływać, ale pod inną banderą z rosyjskim gazem skroplonym już tak.

Transport olbrzymiej suwnicy. BCT się przeprowadza Transport olbrzymiej suwnicy. BCT się przeprowadza

I kolejna ciekawostka. Do naszych portów nie mogą wpływać statki pod rosyjską banderą i te przerejestrowane po wybuchu wojny na Ukrainie. Problem w tym, że statki wielu krajów - także Rosji - korzystały od dawna z tzw. tanich bander. W tej sytuacji bywa konieczna weryfikacja numeru IMO danego statku (niepowtarzalny numer identyfikujący statek, przyznawany w imieniu Międzynarodowej Organizacji Morskiej). To mogą zrobić tylko organa kontrolujące, ale nie porty.

Węgiel wprawdzie z Kazachstanu, ale na przeładunku zarabia RosjaA skąd u nas węgiel z Kazachstanu? W ubiegłym roku węgiel z Kazachstanu trafiał do Polski głównie drogą lądową, czyli konwojami ciężarówek. Niestety w lutym 2023 r. władze tego kraju wprowadziły zakaz eksportu węgla drogą lądową przez ciężarówki. Za to nie zatrzymano transportu węgla koleją do Rosji, w tym również węgiel przeznaczony do dalszego eksportu do innych krajów. Tylko od początku tego roku do portów na północnym zachodzie Rosji trafiło 3,8 mln ton kazachskiego węgla przeznaczonego na eksport.Po tłumaczeniach KAS Krzysztof Brejza obiecał prezentację dodatkowych dokumentów potwierdzających jego doniesienia.

- Załoga jest rosyjska, pakowany był w Rosji w porcie rosyjskim i po aferze w Donbasie, gdzie Rosjanie fałszowali kwity, ja nie wierzę w żadne zapewnienia strony rosyjskiej. Uważam, że żaden handel morski z portami z obwodu leningradzkiego nie powinien być prowadzony - komentował w mediach senator Brejza.
Jedno jest jednak pewne, sprawa obnażyła słabość zachodnich sankcji, bo choć węgiel jest z Kazachstanu, na przeładunkach zarabiają też rosyjskie porty.

Co oprócz LPG można eksportować i importować z Rosji?- Z sankcji UE wyraźnie wykluczone są dostawy żywności i nawozów: eksport żywności z Rosji na rynki światowe nie jest objęty restrykcjami. Działalność dotycząca żywności i nawozów pochodzących z Rosji jest dozwolona, podobnie jak ich nabywanie, transport i dostarczanie - podaje serwis consilium.europa.eu.
Do tego wyłączone są: energia, produkty farmaceutyczne i medyczne, pomoc humanitarna i paliwo jądrowe oraz inne towary niezbędne do funkcjonowania potencjału jądrowego do zastosowań cywilnych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (159)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane