Transfery w żeglarstwie na miarę tytułów

30 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Żeglarski 53. Trofeo Princesa Sofia w żeglarstwie. Paweł Tarnowski wygrał na Majorce
W klasie RS:X mężczyzn wszystkie medale zdobyli deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot, ale w tej samej specjalności wśród pań po raz pierwszy od wielu lat na podium mistrzostw Polski nie było żadnej przedstawicielki Trójmiasta. W klasie RS:X mężczyzn wszystkie medale zdobyli deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot, ale w tej samej specjalności wśród pań po raz pierwszy od wielu lat na podium mistrzostw Polski nie było żadnej przedstawicielki Trójmiasta.

10 medali zdobyli trójmiejscy żeglarze podczas mistrzostw Polski seniorów, które rozegrano w Gdańsku. Cztery z nich były złote, na co wpływ miały także udane... transfery i powrót do programu klasy 49er. Największą niespodzianką czterodniowych regat była porażka wicemistrza świata w klasie RS:X. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) złoto na rzecz młodszego kolegi klubowego, Pawła Tarnowskiego przegrał w ostatnim wyścigu.

W tegorocznych mistrzostwach wystartowało 162 żeglarki i żeglarzy. Po raz czwarty z rzędu regaty tej rangi odbyły się w gdańskich Górkach Zachodnich. Do zdobycia były medale we wszystkich klasach olimpijskich.

Trójmiasto poprawiło wśród seniorów dorobek sprzed roku i to mimo że na starcie z powodu dolegliwości zdrowotnych nie stanął ubiegłoroczny mistrz Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk).

SPRAWDŹ, KTO STAWAŁ NA PODIUM ŻEGLARSKICH MISTRZOSTWACH POLSKI PRZED ROKIEM

Jednak w klasie RS:X mężczyzn zasoby w naszym regionie są nieprzebrane. Całe podium obsadzili deskarze SKŻ Ergo Hestia Sopot. Jednak gdański akwen nadal nie jest sprzyjający dla Przemysława Miarczyńskiego. Brązowy medalista olimpijski i aktualny wicemistrz świata w Górkach Zachodnich znów nie zdobył złota. W 2011 i 2013 roku przegrywał z Myszką, a teraz podobnie jak dwa lata temu uległ Pawłowi Tarnowskiemu.

MIARCZYŃSKI: ZDOBYWANIE MEDALI PRZYCHODZI MI CORAZ TRUDNIEJ

Niespodzianka jest tym większa, gdyż popularny "Pont" rozpoczął regaty od dwóch zwycięstwa, a na szczycie klasyfikacji utrzymywał się aż do wyścigu medalowego. Przed ostatni startem nad młodszym kolegą miał aż 7 punktów przewagi.

Ostatni start był punktowany podwójnie, ale trudno było spodziewać się przegranej Miarczyńskiego, skoro w wyścigach, które liczymy mu się do klasyfikacji w tych mistrzostwach nie zajął niższego miejsce niż 2. W wyścigu medalowy mógł przypłynąć nawet czwarty, a miałby złoto.

Jednak Przemek wpłynął na metę dopiero jako piąty, co przy zwycięstwie Tarnowskiego, oznaczało złoto dla Pawła! Różnica między nimi w końcowej punktacji wyniosła tylko punkt.

Dorobek Trójmiasta w porównaniu z poprzednim rokiem jest lepszy, gdyż do programu mistrzostw ponownie wróciła klasa 49er. W niej po kolejne złoto sięgnęli olimpijczycy z Londynu: Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk), a i na najniższym stopniu podium stanęli żeglarze z naszego regionu.

Gdańsk dwa inne tytuły zawdzięcza udanym transferom. Złoto obronili: Karol Jączkowski Karol, Artur Baranowski w klasie 470 oraz Piotr Kula w Finnie. Przed rokiem reprezentowali oni - odpowiednio barwy - Mariny Łeba i BTŻ Biskupiec. Teraz triumfowali jako zawodnicy miejscowych klubów: AZS AWFiS i GKŻ.

ŻEGLARSKIE MISTRZOSTWA POLSKI 2012 - HISTORYCZNY WYCZYN GRABOWSKIEGO

Z ich klas należy odnotować powrót do mistrzostw Polski Macieja Grabowskiego. Gdynianin w najlepszych latach w tej klasie był czterokrotnym medalistą mistrzostw Europy i trzykrotnie startował w igrzyskach. W mistrzostwach Polski w tej specjalności od kategorii juniorów, przez młodzieżową do seniorów zdobył 23 złote medale!

36-latek, jeśli teraz wsiada na łódkę klasy Laser, to głównie po to, by startować w regatach weteranów. Jednak w Gdańsku znów z powodzeniem rzucił wyzwanie młodzieży. Przed wyścigiem medalowym miał nawet szansę na kolejny tytuł, gdyż do lidera tracił tylko pięć punktów. Ostatecznie jednak tym razem żeglarz YK Stal uznał wyższość Kacpra Ziemińskiego i poprzestał na srebrze.

Z mniej przyjemnych wydarzeń podkreślmy pierwszy od dawna brak seniorskiego medalu dla trójmiejskiej deskarki. Sopocianki Maja DziarnowskaMałgorzata Białecka medalowe szanse utopiły w wyścigu medalowym, który ukończyły na 7. i 6. miejscu. Z podium zepchnęła je Kamila Smektała, która finiszowała jako trzecia. W żeńskim RS:X pewnie wygrała brązowa medalista olimpijska, Zofia Klepacka.