Wiadomości

stat

W Gdańsku rewanż za mistrzostwa Polski

KL Lechia Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

26. Bieg św. Dominika na 5 km. Zwycięstwa debiutantów

Bieg na 5 km mężczyzn


316 zawodniczek i 493 zawodników ukończyło dystans 5 kilometrów podczas 24. Biegu św. Dominika. W rywalizacji pań mieliśmy pojedynek rewanżowy za mistrzostwa Polski seniorek na bieżni. W Gdańsku Paulina Kaczyńska okazała się lepsza od Katarzyny Rutkowskiej, na rzecz której dwa tygodnie temu przegrała złoto w Białymstoku. Natomiast wśród panów ubiegłoroczny triumf powtórzył Ilja Slavenskij z białoruskiego Gomela.

Bieg na 5 km to jedyna konkurencja podczas festiwalu organizowanego przez Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk, w której amatorzy mogą sprawdzić się razem z profesjonalnymi lekkoatletami. Nie ma żadnych limitów czasowych, a na starcie mogą stanąć wszyscy chętni. W 24. edycji skorzystało z tej szansy ponad 800 osób. Najstarszymi uczestnikami byli Niemka Ellen Zirknitz (rocznik 1940) i Stanisław Niwiński (1934).

Warto było walczyć o każdą sekundę nie tylko dlatego, by bić rekordy życiowe, ale również dlatego, iż nagrody finansowe czekały nie tylko dla najlepszych, ale także dla czołowych trójek w kategoriach wiekowych.

W biegu pań tempo podyktowały czołowe zawodniczki w kraju na tym dystansie. Jeszcze przed ostatnią rundą na czele znajdowała się 5-osobowa grupka.

- Na decydującym kółeczko tempo się zwiększyło. Na 500 metrów przed metą ruszyła Katarzyna Rutkowska, ale nie pozwoliłam jej uciec, a potem sama zaatakowałam. Na tej trasie trzeba było cały czas uważać. Dublowałyśmy bowiem słabsze zawodniczki i wystarczył drobny błąd, gdzieś zaplątanie się przy wyprzedzaniu, a traciło się dużo - relacjonuje Paulina Kaczyńska.
PROLOG I BIEG VIP, CZYLI RODZINNE BIEGANIE W GDAŃSKU. ZOBACZ VIDEO I FOTO, PRZECZYTAJ RELACJĘPRZECZYTAJ RELACJĘ Z TEGOROCZNEGO BIEGU ELITY. WYGRAŁ BIWOTT Z KENII, MISTRZEM POLSKI ZOSTAŁ CHABOWSKI

26-letnia zawodniczka Pomorze Stargard wygrała w Gdańsk w debiucie. Na zwycięstwie zależało jej z dwóch względów. Chodziło zarówno o porachunki z przeszłości, ale również przyszłość.

- Chciałam się tutaj odkuć na Rutkowskiej za przegraną w mistrzostwach Polski na bieżni na 5 km. Bardzo mi zależało, aby udowodnić, że w Białymstoku po prostu nie był to mój dzień, że ona zabrała mój tytuł, iż to ja nadal jestem liderką w kraju na tym dystansie. Ponadto chodziło o sprawdzenie formy przed Uniwersjadą. Po tym biegu mogę powiedzieć, że proszę czekać na dobre wieści z mojego startu na Tajwanie - dodaje Paulina.
Dwa lata temu na Uniwersjadzie w koreańskim Gwangju zajęła ona 4. miejsce. Teraz spróbuje zdobyć medal. W tegorocznych mistrzostwach Polski seniorek zdobyła ona srebro na 5 km, przegrywając o ponad 5 sekund ze wspomnianą Rutkowską oraz wywalczyła brąz na 1500 metrów.

WÓZKARZE PO RAZ 14. PRZEJECHALI BIEG ŚW. DOMINIKA. TUTAJ GALERIA FOTO I WYNIKI
.
MEDALISTKI BIEGU NA 5 KM ORAZ TRIUMFATORKI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH
1. Paulina Kaczyńska Pomorze Stargard 16:55
2. Katarzyna Rutkowska Ambasador Białystok 16:58
3. Iryna Somara Grodno, Białoruś 17:09

K-16 Aleksandra Rudnikowicz ULKS Barwice 19:34
K-20 Rutkowska
K-25 Kaczyńska
K-30 Paulina Grzegrzółek Amat/Hummel Team Polska 18:38
K-35 Maria Maj-Rokosz Prof/Maja Team 18:41
K-40 Mariola Sudzińska Olsztyn 18:29
K-45 Barbara Bączek-Motała Amex Bączek Iława 19:11
K-50 Justyna Szczutkowska Janikowo 20:57
K-55 Aleksandra Dzierzkowska Malta Poznań 21:22
K-60 Grażyna Witt Sopot 24:25
K-65 Maria Gadomska Run Bydgoszcz 26:04
K+75 Ellen Zirknitz Duesseldorf, Niemcy 37:27


TAK RELACJONOWALIŚMY BIEGI NA 5 KM PRZED ROKIEM

Tempo w biegu na 5 km metrów podyktowali Białorusini z Gomela, którzy oderwali się od reszty stawki już po pierwszej 1200-metrowej rundzie. Potem systematycznie powiększali przewagę. Dlatego najlepszy z Polaków - Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego mógł jedynie finiszować po 3. miejsce.

Natomiast zwycięstwo tak jak przed rokiem należało do Ilji Slavenskija. Na ostatnich metrach o jedną sekundę był szybszy od młodszego o 10 lat od siebie rodaka i kolegi klubowego - Dzmitryja Ivanenki.

To rozstrzygnięcie nie jest niespodzianką. 33-latek, choć mocno doświadczony w ostatnim czasie przez kontuzję, to profesjonalny biegacz. Trzy lata temu w Biegu św. Dominika był ósmy na dwukrotnie dłuższym dystansie w kategorii elity.

- Podchodzę do biegania bardziej amatorsko. Po kłopotach ze ścięgnem Achillesa, plecami i przegrodą nosową musiałem zrobić sobie dłuższą przerwę i to odbiło się na mojej wytrzymałości i formie. Obecnie trenuje dużo lżej w porównaniu z tym, co było kiedyś. Jak ja to mówię, takie treningi w przeszłości to robiłem z papierosem - mówił nam Slavenskij, który w porównaniu sprzed rokiem poprawił swój wynik o 13 sekund.
MEDALIŚCI BIEGU NA 5 KM ORAZ TRIUMFATORZY W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH

1. Ilja Slavenskij Gomel, Białoruś 14:42
2. Dzmitryja Ivanenka Gomel, Białoruś 14:43
3. Mateusz Niemczyk Starogard Gd. 15:04

M-16 Jan Poczewski Złotów 15:54
M-20 Ivanenka
M-25 Niemczyk
M-30 Slavenskij
M-35 Jarosław Richet Prof/Maja Team 16:46
M-40 Dariusz Jurewicz JW 4808 Gołdap 16:39
M-45 Dariusz Malich AKM Olsztyn 16:21
M-50 Piotr Pobłocki Ekonomik Lębork 15:57
M-55 Krzysztof Pokrzywiński Amat/Hummel Team 18:15
M-60 Janusz Ferenc Ludwikowice 18:44
M-65 Antoni Cichończuk AMW Gdynia 20:45
M-70 Zygfryd Liban Tczew 22:21
M+75 Henryt Urtnowski Eurostyl Gdańsk 24:34


Zobacz inne filmy z 24. Biegu św. Dominika

Zobacz start prologu, najliczniej obsadzonej konkurencji 24. festiwalu Bieg św. Dominika


15. wyścig wózkarzy w Biegu św. Dominika

Opinie (2)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane