W Gdańsku rewanż za mistrzostwa Polski

10 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Bieg na 5 km mężczyzn

316 zawodniczek i 493 zawodników ukończyło dystans 5 kilometrów podczas 24. Biegu św. Dominika. W rywalizacji pań mieliśmy pojedynek rewanżowy za mistrzostwa Polski seniorek na bieżni. W Gdańsku Paulina Kaczyńska okazała się lepsza od Katarzyny Rutkowskiej, na rzecz której dwa tygodnie temu przegrała złoto w Białymstoku. Natomiast wśród panów ubiegłoroczny triumf powtórzył Ilja Slavenskij z białoruskiego Gomela.

Bieg na 5 km to jedyna konkurencja podczas festiwalu organizowanego przez Klub Lekkoatletyczny Lechia Gdańsk, w której amatorzy mogą sprawdzić się razem z profesjonalnymi lekkoatletami. Nie ma żadnych limitów czasowych, a na starcie mogą stanąć wszyscy chętni. W 24. edycji skorzystało z tej szansy ponad 800 osób. Najstarszymi uczestnikami byli Niemka Ellen Zirknitz (rocznik 1940) i Stanisław Niwiński (1934).

Warto było walczyć o każdą sekundę nie tylko dlatego, by bić rekordy życiowe, ale również dlatego, iż nagrody finansowe czekały nie tylko dla najlepszych, ale także dla czołowych trójek w kategoriach wiekowych.

W biegu pań tempo podyktowały czołowe zawodniczki w kraju na tym dystansie. Jeszcze przed ostatnią rundą na czele znajdowała się 5-osobowa grupka.

- Na decydującym kółeczko tempo się zwiększyło. Na 500 metrów przed metą ruszyła Katarzyna Rutkowska, ale nie pozwoliłam jej uciec, a potem sama zaatakowałam. Na tej trasie trzeba było cały czas uważać. Dublowałyśmy bowiem słabsze zawodniczki i wystarczył drobny błąd, gdzieś zaplątanie się przy wyprzedzaniu, a traciło się dużo - relacjonuje Paulina Kaczyńska.
PROLOG I BIEG VIP, CZYLI RODZINNE BIEGANIE W GDAŃSKU. ZOBACZ VIDEO I FOTO, PRZECZYTAJ RELACJĘ

• Na finiszu biegu na 5 km zwyciężczyni Paulina Kaczyńska
  • Uczestnicy
  • Kibice
  • Ilja Sławenski, zwycięzca na 5 km
  • Paulina Kaczyńska (nr 202). Najlepsze w biegu na 5 km

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z TEGOROCZNEGO BIEGU ELITY. WYGRAŁ BIWOTT Z KENII, MISTRZEM POLSKI ZOSTAŁ CHABOWSKI

26-letnia zawodniczka Pomorze Stargard wygrała w Gdańsk w debiucie. Na zwycięstwie zależało jej z dwóch względów. Chodziło zarówno o porachunki z przeszłości, ale również przyszłość.

- Chciałam się tutaj odkuć na Rutkowskiej za przegraną w mistrzostwach Polski na bieżni na 5 km. Bardzo mi zależało, aby udowodnić, że w Białymstoku po prostu nie był to mój dzień, że ona zabrała mój tytuł, iż to ja nadal jestem liderką w kraju na tym dystansie. Ponadto chodziło o sprawdzenie formy przed Uniwersjadą. Po tym biegu mogę powiedzieć, że proszę czekać na dobre wieści z mojego startu na Tajwanie - dodaje Paulina.
Dwa lata temu na Uniwersjadzie w koreańskim Gwangju zajęła ona 4. miejsce. Teraz spróbuje zdobyć medal. W tegorocznych mistrzostwach Polski seniorek zdobyła ona srebro na 5 km, przegrywając o ponad 5 sekund ze wspomnianą Rutkowską oraz wywalczyła brąz na 1500 metrów.

WÓZKARZE PO RAZ 14. PRZEJECHALI BIEG ŚW. DOMINIKA. TUTAJ GALERIA FOTO I WYNIKI
.
MEDALISTKI BIEGU NA 5 KM ORAZ TRIUMFATORKI W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH

TAK RELACJONOWALIŚMY BIEGI NA 5 KM PRZED ROKIEM

Tempo w biegu na 5 km metrów podyktowali Białorusini z Gomela, którzy oderwali się od reszty stawki już po pierwszej 1200-metrowej rundzie. Potem systematycznie powiększali przewagę. Dlatego najlepszy z Polaków - Mateusz Niemczyk ze Starogardu Gdańskiego mógł jedynie finiszować po 3. miejsce.

Natomiast zwycięstwo tak jak przed rokiem należało do Ilji Slavenskija. Na ostatnich metrach o jedną sekundę był szybszy od młodszego o 10 lat od siebie rodaka i kolegi klubowego - Dzmitryja Ivanenki.

To rozstrzygnięcie nie jest niespodzianką. 33-latek, choć mocno doświadczony w ostatnim czasie przez kontuzję, to profesjonalny biegacz. Trzy lata temu w Biegu św. Dominika był ósmy na dwukrotnie dłuższym dystansie w kategorii elity.

- Podchodzę do biegania bardziej amatorsko. Po kłopotach ze ścięgnem Achillesa, plecami i przegrodą nosową musiałem zrobić sobie dłuższą przerwę i to odbiło się na mojej wytrzymałości i formie. Obecnie trenuje dużo lżej w porównaniu z tym, co było kiedyś. Jak ja to mówię, takie treningi w przeszłości to robiłem z papierosem - mówił nam Slavenskij, który w porównaniu sprzed rokiem poprawił swój wynik o 13 sekund.
MEDALIŚCI BIEGU NA 5 KM ORAZ TRIUMFATORZY W POSZCZEGÓLNYCH KATEGORIACH WIEKOWYCH

Zobacz inne filmy z 24. Biegu św. Dominika

Zobacz start prologu, najliczniej obsadzonej konkurencji 24. festiwalu Bieg św. Dominika