Widzew Łódź - Lechia Gdańsk 2:3. Jak wytrawny bokser. Skuteczność i indywidualności

31 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Łukasz Zwoliński strzelił 50. gola w ekstraklasie. 28 z nich zdobył w barwach Lechii Gdańsk. Biało-zieloni wygrali z Widzewem w Łodzi 3:2. Łukasz Zwoliński strzelił 50. gola w ekstraklasie. 28 z nich zdobył w barwach Lechii Gdańsk. Biało-zieloni wygrali z Widzewem w Łodzi 3:2.

Lechia Gdańsk wygrała z Widzewem Łódź 3:2 (2:1) w 3. kolejce PKO BP Ekstraklasy i zepsuła miejscowym święto związane z pierwszym meczem od 8 lat u siebie w piłkarskiej elicie. Biało-zieloni zachowywali się na boisku niczym wytrawny bokser w ringu. Przyjmowali ataki rywali, a potem wyprowadzali zwycięskie ciosy. Ta taktyka była możliwa, gdyż w niedzielny wieczór po stronie podopiecznych Tomasza Kaczmarka były: skuteczność i indywidualności. Wynik otworzył Maciej Gajos, Łukasz Zwoliński zdobył 50. gola w elicie, Flavio Paixao przypieczętował wygraną, a i Michał Buchalik podołał zadaniu, zastępując w bramce kontuzjowanego Dusana Kuciaka.

10 Letniowski

Rezerwowi: 72 Łytwynienko, 5 Szota, 6 Shehu, 8 Danielak, 9 Jordi, 20 Lipski, 21 Sypek, 33 Kreuzriegler, 77 Normann

9 Zwoliński

Rezerwowi: 83 Mikułko, 6 Kubicki, 10 Diabate, 11 Piła, 27 Zjawiński, 69 Biegański, 72 Koperski, 79 Sezonienko, 88 Kałuziński
  • 62' 23 Zieliński Zmiany 8 Danielak
  • 62' 22 Kun Zmiany 9 Jordi
  • 72' 10 Letniowski Zmiany 6 Shehu
  • 81' 13 Terpiłowski Zmiany 21 Sypek
  • 81' 92 Nunes Zmiany 33 Kreuzriegler
Zmiany Zmiany
  • 81' 20 Conrado Zmiany 79 Sezonienko
  • 81' 17 Clemens Zmiany 72 Koperski
  • 85' 4 Tobers Zmiany 6 Kubicki
  • 88' 28 Paixao Zmiany 27 Zjawiński
  • 88' 9 Zwoliński Zmiany 69 Biegański
  • 12' Pawłowski karny
  • 71' Jordi
Bramki Bramki
  • 5' Gajos
  • 40' Zwoliński
  • 86' Paixao
  • 70' Jordi
  • 90+3 Shehu
Kartki Kartki
  • 30' Gajos
  • 72' Nalepa
  • 79' Clemens
  • 90+2 Buchalik

Tego meczu miało dziś nie być. Według przymiarek 2 sierpnia Lechia miała zagrać na Cyprze w 3. rundzie Ligi Konferencji Europy. Ostatecznie musiała stawić się w Łodzi

Przypomnij sobie o jaką stawkę toczył się mecz Lechia Gdańsk - Rapid Wiedeń

po odpadnięciu z pucharowej rywalizacji do odbudowania jest nie tyle sfera przygotowania fizycznego, co nastawienie mentalne

Co musi zmienić Lechia Gdańsk, wracając do krajowej rywalizacji?

piłkarze mieli odczucie, że odpadli nie do końca zasłużenie, a przynajmniej nie wszystko tylko rozegrało się na płaszczyźnie rywalizacji piłkarskiej. Mówił o tym m.in. Kuciak, który do Łodzi nie przyjechał z powodu kontuzji ręki

Dusan Kuciak o arbitrze meczu Lechia Gdańsk - Rapid Wiedeń: Był słaby, zawalił. Zagłosuj, czy to była przyczyna odpadnięcia z LKE?

w późniejszej regeneracji z pewnością pomoże Lechii zmiana regulaminu rozgrywek Pucharu Polski, w której gdańszczanie pokonali pierwszą rundę bez gry

Lechia Gdańsk od razu w 1/16 finału Fortuna Pucharu Polski. Skąd ten awans?

trener Kaczmarek w "11", która zaczynała mecz z Rapidem, dokonał 4 zmiany. Do gry weszli od początku: bramkarz Buchalik, napastnik Paixao, skrzydłowy Conrado oraz Tobers, który tak jak w Wiedniu, będzie defensywnym pomocnikiem

Lechia Gdańsk - Rapid Wiedeń 1:2 - relacja, foto, video. Wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Lechia wraz z Piastem obecnie na przedostatnim miejscu, a tabelę zamyka mistrz - Lech
Widzew, który jest beniaminkiem ekstraklasy, w przypadku wygranej może awansować z obecnie zajmowanego 9. aż na 3. miejsce
w ostatniej kolejce Widzew wygrał w Białymstoku 2:0, a jednego z goli strzelił m.in. były piłkarz Lechii - Pawłowski. W porównaniu z tamtym meczem jedna zmiana w "11". Na prawym wahadle Zieliński zastąpił Danielaka
w "11" gospodarzy także wychowanek Lechii - Letniowski, a na ławce były rozgrywający biało-zielonych - Lipski
w Łodzi opady deszczu nadwyrężyły murawę. Dopiero spotkaniu sędziów z delegatem PZPN na niespełna 2 godziny przez wyznaczonym początkiem spotkania zapadła decyzja, że piłkarze wyjdą do gry zgodnie z planem, czyli o godz. 20
Lechia na papierze w ustawieniu 1-4-4-2, Widzew 1-3-4-3
Lechia dziś bez młodzieżowca. Przypomnijmy, że w myśl modyfikacji tego przepisu, teraz drużyna rozliczana jest w skali całego sezonu, a nie meczu. Młodzieżowcy muszą uzbierać 3 tysiące minut. Jeśli tej normy nie wypełnią, klub zapłaci karę finansową
w Widzewie młodzieżowcem jest Terpiłowski (Widzew Łódź)
dla Widzewa to pierwszy mecz w ekstraklasie w Łodzi od 8 lat
piłkarze na prezentacji, Lechia zielone koszulki, białe spodenki, Widzew czerwone stroje
Widzew otrzymał puchar za awans do ekstraklasy
losowanie kapitanów Paixao (LECHIA Gdańsk) i Stępińskiego (Widzew Łódź) nie zmieniło stron boisk, które zajęły drużyny na rozgrzewce
minuta ciszy na trybunach z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, która przypadać będzie jutro. Wyją syreny
1'
od środka mecz rozpoczął Widzew
1'
Lechia ruszyła do wysokiego pressingu na połowę Widzewa
2'
kartoniada na wypełnionych po brzegi trybunach
3'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę po dośrodkowaniu Kuna z lewego skrzydła
5'
Letniowski stracił piłkę, ale nie ma kontry, bo akcję zwolnił Paixao (LECHIA Gdańsk)
5'
a na koniec tej akcji dośrodkowanie Paixao (LECHIA Gdańsk) w miejsce, w które nie spodziewał się Zwoliński
5'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Gajos. Przechwyt Tobersa w okolicy linii środkowej. Kristers zagrał do Maćka, który zobaczył, że nikt go nie atakuje, podciągnął piłkę w okolicę 20. metra i uderzył tuż przy słupku bramki Widzewa
7'
wulgarnie z miejscowych trybun
8'
zbyt mocne podanie Hanouska w pole karne Lechii
9'
są też kibice Lechii, którzy od czasu do czasu przebijają się z dopingiem
10'
kontra Lechii, ale na spalonym Zwoliński
10'
Rzut karny dla Widzewa! Stec (LECHIA Gdańsk) zagrał ręką w pojedynku o górną piłkę z Letniowskim, a potem jeszcze faulował Pawłowskiego
11'
jeszcze chwila oczekiwania na VAR, ale już sędzia ustawia piłkarzy do wykonania jedenastki przez Widzew
12'
[1:1] Widzew Łódź STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Pawłowski z rzutu karnego. Buchalik rzucił się w prawy róg bramki i tam została uderzona piłka, ale bramkarz Lechii nie sięgnął futbolówki, która wpadła do siatki tuż przy słupku
12'
Pawłowski (Widzew Łódź) w Lechii rozegrał 21 meczów, strzelił 2 gole, choć był piłkarzem gdańskiego klubu w latach 2014-17. Był jednak wypożyczany do Zawiszy i Korony
14'
Ravas (Widzew Łódź) złapał piłkę po dośrodkowaniu Clemensa (LECHIA Gdańsk)
16'
Lechia teraz próbuje ataku pozycyjnego, wcześniej liczyła na przechwyt i kontrę
18'
posiadanie piłki 63:37 na korzyść Widzewa
18'
na razie po 1 strzale, i po 1 golu, niecelnych uderzeń nie było
20'
ryzykownie Buchalik (LECHIA Gdańsk), wykonał zwód we własnym polu bramkowym, a nadbiegał Pawłowski (Widzew Łódź)
21'
Hanousek (Widzew Łódź) zdobył rzut rożny
21'
Maloca (LECHIA Gdańsk) głową wybił piłkę po dośrodkowaniu Letniowskiego z narożnika boiska
22'
świetna parada Buchalika (LECHIA Gdańsk) po strzale Nunesa (Widzew Łódź). Kolejny korner dla miejscowych
22'
i jeszcze raz to samo, dośrodkowanie Letniowskiego, główka Malocy (LECHIA Gdańsk)
23'
pod presją rywali pomylił się Buchalik (LECHIA Gdańsk) i wybił piłkę w aut na wysokości własnego pola karnego
23'
teraz Buchalik (LECHIA Gdańsk) dobrze. Pewnie złapał piłkę po strzale Hanouska sprzed "16"
24'
w odpowiedzi niecelny strzał z dystansu Paixao (LECHIA Gdańsk)
25'
niewiele zabrakło Zwolińskiemu, aby dojść do dośrodkowania Clemensa (LECHIA Gdańsk). Piłkę przejął Ravas (Widzew Łódź)
26'
Letniowski z pola karnego wycofał piłkę na 17. metr, skąd po ziemi uderzył Kun (Widzew Łódź). Buchalik (LECHIA Gdańsk) nie dał się zaskoczyć
27'
gra nadal z optyczną przewagą Widzewa
27'
Maloca (LECHIA Gdańsk) miał bliżej do piłki i przejął ją przed Pawłowskim (Widzew Łódź)
29'
nie musiał interweniować Buchalik (LECHIA Gdańsk). Futbolówka przeszła nad poprzeczką
30'
Żółtą kartką został ukarany Gajos (LECHIA Gdańsk) po faulu na Pawłowskim
30'
miejscowi wulgarnie "zaczepiają" przyjezdnych, reaguje spiker
32'
Letniowski posłał piłkę nad bramką Buchalika (LECHIA Gdańsk)
33'
długie podanie Gajosa (LECHIA Gdańsk). Ravas (Widzew Łódź) uprzedził Clemensa (LECHIA Gdańsk), wybijając piłkę pięściami w aut
34'
Terpiłowski (Widzew Łódź) na spalonym, a już biegł sam na sam z Bichalikiem po podaniu Hanouska
35'
Maloca (LECHIA Gdańsk) zablokował indywidualną akcję Kuna
35'
niecelnie główkował Pawłowski (Widzew Łódź) po dośrodkowaniu Zielińskiego (Widzew Łódź)
36'
rajd Clemensa (LECHIA Gdańsk) prawym skrzydłem i zagranie w pole bramkowe. Ravas (Widzew Łódź) nie sięgnął piłki, ale wybił ją Czorbadżijski (Widzew Łódź)
37'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) "nabił" Stępińskiego (Widzew Łódź) i będzie rzut rożny dla Lechii
38'
bez zagrożenia dla Widzewa po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
38'
dośrodkowanie Paixao (LECHIA Gdańsk) w "16", ale nie było nikogo z jego kolegów
39'
Paixao (LECHIA Gdańsk) pociągnął za koszulkę Kuna, obyło się bez kartki
40'
[1:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zwoliński. Paixao uderzył sprzed pola karnego, Ravas odbił piłkę, ale był tam drugi napastnik Lechii, Łukasz z 4, metra przerzucił piłkę nad bramkarzem do siatki
40'
dla Zwolińskiego to 50. gol w ekstraklasie. Gra w niej po raz 192. 28 z tych bramek zdobył dla Lechii
43'
Lechia zwalnia grę, próbuje z korzystnym wynikiem dotrwać do przerwy
45'
niecelny strzał z dystansu Zwolińskiego
45'
60 sekund dłużej trwać ma pierwsza połowa
45+1
Stec (LECHIA Gdańsk) zatrzymał we własnym polu karnym Nunesa (Widzew Łódź)
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. WIDZEW ŁÓDŹ - LECHIA GDAŃSK 1:2
Lechia rozegrała pierwszą połowę jak pojedynek w ringu toczy wytrawny bokser. Prowadzi, bo była skuteczna, a także potrafiła przetrwać ataki, częściej będącego przy piłce Widzewa. Kilkoma interwencjami biało-zielonym pomógł Buchalik (LECHIA Gdańsk), który może na dłużej zostać w bramce wobec kontuzji ręki Kuciaka. Łodzianie atakowali na większej fantazji, ale gola potrafili zdobyć tylko po rzutach karnych. Natomiast Lechii zaprocentowały uderzenia sprzed pola karnego.
Po przerwie gdańszczanie muszą zagrać z równie dużą konsekwencją i mądrością, jeśli chcą przetrwać, a i skontrować, szturm gospodarzy, który pewnie nastąpi po przerwie.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
obie drużyny bez zmian w składach
48'
Maloca (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę po akcji Kuna
48'
niecelnie główkował Stępiński (Widzew Łódź) po dośrodkowaniu Letniowskiego z narożnika boiska
49'
i jesteśmy po drugiej stronie boiska, teraz korner dla biało-zielonych
50'
Zwoliński nie doszedł do piłki, którą dośrodkował z narożnika boiska Gajos (LECHIA Gdańsk)
51'
gdańscy kibice przebijają się z dopingiem
52'
Widzew wychodzi do pressingu na połowie Lechii, może być okazja do kontry
52'
Pawłowski (Widzew Łódź) sfaulował Steca (LECHIA Gdańsk) i popędził na bramkę, sędzia odgwizdał faul
54'
na razie po przerwie dużo wolniejsza gra niż w pierwszej połowie
54'
Kun (Widzew Łódź) z piątego metra, stojąc tyłem do bramki strzelił piętą po podaniu Pawłowskiego (Widzew Łódź). Piłka (LECHIA Gdańsk) przeszła obok słupka
57'
pressing Lechii pod polem karnym Widzewa. Czorbadżijski (Widzew Łódź) wybija w aut
58'
na spalonym Zieliński (Widzew Łódź)
58'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Pawłowskiego (Widzew Łódź)
59'
zamieszanie w "16" Lechii po dośrodkowaniu Letniowskiego z narożnika boiska. Buchalik (LECHIA Gdańsk) wypiąstkował piłkę
61'
i znów pojedynek Nalepa (LECHIA Gdańsk) - Pawłowski (Widzew Łódź). Michał ponownie zablokował strzał Bartka
61'
strzał Zielińskiego (Widzew Łódź) obok bramki
61'
szykuje się podwójna zmiana w Widzewie
62'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zieliński, w jego miejsce wchodzi Danielak.
62'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kun, w jego miejsce wchodzi Jordi.
63'
"Lechia Gdańsk" - skandowanie z sektora gości
64'
Tobers (LECHIA Gdańsk) przerwał kontrę Widzewa, odbierając piłkę Letniowskiemu
64'
Ravas (Widzew Łódź) wybił piłkę nad poprzeczką po strzale Conrado (LECHIA Gdańsk)
65'
bez zagrożenia dla gospodarzy po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
65'
strzał nad bramką Zwolińskiego, a jeszcze był na spalonym
66'
nieudane dośrodkowanie Danielaka (Widzew Łódź), od bramki zacznie Buchalik
67'
posiadanie piłki 55:45 dla Widzewa, ale nadal korzystny wynik dla Lechii
68'
Jordi (Widzew Łódź) na spalonym, a i tak Maloca zdążył ze wślizgiem
69'
niecelnie główkował Jordi (Widzew Łódź) po dośrodkowaniu Terpiłowskiego (Widzew Łódź)
70'
Żółtą kartką został ukarany Jordi (Widzew Łódź).
70'
niecelnie uderzył Clemens (LECHIA Gdańsk) sprzed pola karnego
71'
[2:2] Widzew Łódź STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Jordi. Nunes z lewego skrzydła zagrał piłkę najtrudniejszą do wybicia, gdyż pomiędzy bramkarza, a obrońców. Doskoczył do niej rezerwowy napastnik gości i na 6-7 metrze dostawił tylko stopę do piłki, kierując ją do siatki
72'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Letniowski, w jego miejsce wchodzi Shehu.
72'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk).
73'
Nunes (Widzew Łódź) przewrócił się w starciu z Clemensem (LECHIA Gdańsk) w "16", a ale sędzia Marciniak pokazuje widzewiakowi, by się podnosił
76'
Ravas (Widzew Łódź) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu Ravasa (Widzew Łódź)
76'
Trener Kaczmarek nie zrobił jeszcze żadnej zmiany, Widzew wymienił już trzech zawodników i jeden z nich wyrównał
76'
Oficjalna frekwencja - 17 202 kibiców
79'
Żółtą kartką został ukarany Clemens (LECHIA Gdańsk) po faulu na Shehu
79'
trener Kaczmarek przygotowuje dopiero teraz podwójną zmianę, kończy rozgrzewkę dwóch młodzieżowców
81'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Terpiłowski, w jego miejsce wchodzi Sypek.
81'
Widzew Łódź przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Nunes, w jego miejsce wchodzi Kreuzriegler.
81'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
81'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Clemens, w jego miejsce wchodzi Koperski.
82'
Lechia wymieniła obu skrzydłowych
83'
niecelny strzał z dystansu Shehu (Widzew Łódź)
85'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tobers, w jego miejsce wchodzi Kubicki.
85'
roszada na pozycji defensywnego pomocnika w Lechii, Widzew już wykorzystał komplet zmian
86'
[2:3] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Kapitalny strzał Flavio w okienko bramki Widzewa. Kapitan Lechii po podaniu od Pietrzaka przyjął piłkę prawą nogą, a strzelił lewą. I to wszystko spokojnie zrobił, mimo że przed nim próbował interweniować Czorbadżijski, ale już po przyjęciu Portugalczyka, został zgubiony
88'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Zjawiński.
88'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Biegański.
88'
trener Kaczmarek za dwóch napastników wprowadził do gry kolejnych dwóch młodzieżowców, ale tylko jeden z nich jest napastnikiem
90'
dwie kapitalne interwencje Buchalika (LECHIA Gdańsk) ratują Lechię! Bramkarz odbił piłkę przy dwóch strzałach z bliska: Daniela głową i Sypka nogą
90'
4 minuty doliczone
kontuzja
90+1
Buchalik (LECHIA Gdańsk) wymagał pomocy medycznej, ale już może grać
90+2
Żółtą kartką został ukarany Buchalik (LECHIA Gdańsk) za opóźnianie wznowienia gry
90+3
Żółtą kartką został ukarany Shehu (Widzew Łódź) po faulu na Zjawińskim
90+4
nieudane dośrodkowanie Gajosa (LECHIA Gdańsk). Od bramki Ravas (Widzew Łódź)
KONIEC MECZU. WIDZEW ŁÓDŹ - LECHIA GDAŃSK 2:3
W podsumowaniu meczu możemy napisać to co w przerwie. Lechia wypunktowała Widzew jak rasowy bokser. Gospodarze atakowali, ale to gdańszczanie dzięki lepszej skuteczności oraz indywidualnościom wywożą z Łodzi 3 punkty. Zwoliński strzelił 50. gola w ekstraklasie, a zwycięską bramkę pięknym strzałem technicznym zdobył Paixao (LECHIA Gdańsk). Duży udział w wygranej ma też rezerwowy bramkarz Buchalik (LECHIA Gdańsk), który jeszcze w doliczonym czasie gry dwiema kapitalnymi interwencjami obronił 3 punkty.

31 lipca 2022, godz. 20:00