Windsurferka z Sopotu zdobyła brąz ME

mik
1 sierpnia 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Lidia Sulikowska (na trzecim stopniu podium) na swoim terenie wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy U-17 w klasie Techno 293. Lidia Sulikowska (na trzecim stopniu podium) na swoim terenie wywalczyła brązowy medal mistrzostw Europy U-17 w klasie Techno 293.

Zawodniczka SKŻ Ergo Hestia Sopot - Lidia Sulikowska zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy klasy Techno 293 w rywalizacji dziewcząt poniżej 17 roku życia. W rozgrywanej w Sopocie imprezie wzięło udział 335 zawodników z 25 krajów. Zawody zdominowali reprezentanci Izraela, Włoch oraz Francji. - Regaty na takim poziomie i rywalizacja w takiej stawce, to dla każdego naszego zawodnika cenne doświadczenie - mówi medalista igrzysk olimpijskich w Londynie, będący trener polskiej reprezentacji, Przemysław Miarczyński.

Z ekipy polskiej najlepiej wypadła Lidia Sulikowska z SKŻ Ergo Hestia Sopot. Rywalizująca w kategorii dziewcząt U-17 reprezentantka gospodarzy uplasowała się na najniższym stopniu podium. Mistrzynią Europy została Włoszka Giorgia Speciale, a wicemistrzynią, prowadząca przez całe regaty, zawodniczka z Izraela, Shira Benbenisti.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI RYWALIZACJI DZIEWCZĄT U-17

- O moim zwycięstwie zadecydował ostatni wyścig mistrzostw. Od początku regat byłam na drugim miejscu. W ostatnim jednak udało mi się przypłynąć dwa miejsca przed reprezentantką Izraela i powtórzyłam wyczyn z zeszłego roku, kiedy również wywalczyłam tytuł mistrzyni Europy - cieszy się Włoszka.
Wśród chłopców, którzy nie ukończyli jeszcze 17. roku życia na najwyższym stopniu podium stanął Itai Kafri z Izraela. Srebrny medal wywalczył Francuz Fabien Pianazza, a brąz Gad Matosevich kolejny z reprezentantów Izraela. Najlepszy zawodnik polski w tej grupie - Kamil Ugniewski z GKŻ Gdańsk zawody zakończył na 12. miejscu.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI CHŁOPCÓW U-17

Rywalizację dziewcząt w grupie U-15 zdominowały Francuzki. Ze złotego medalu cieszyła się Elisa Jariel, a za jej plecami uplasowała się Mathilde Garandeau. Brązowy medal zawisł na szyi Sharon Kantor z Izraela. Najlepsza z Polek - Karina Filip (GKŻ Gdańsk) zajęła 9 pozycję.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI DZIEWCZĄT U-15

Mistrzem Europy wśród chłopców tej samej kategorii wiekowej został Włoch Edoardo Tanas, który przypływając dwa razy trzeci ostatniego dnia zawodów wyprzedził jednym punktem, prowadzącego od początku regat, Eyala Zrora z Izraela. Z kolei brąz wywalczył Francuz Mathis Ghio. Najlepszy polski zawodnik w tej grupie - Dominik Lewiński z GKŻ Gdańsk ostatecznie zajął czternaste miejsce.

ZOBACZ PEŁNE WYNIKI CHŁOPCÓW U-15

Trenerem polskiej reprezentacji jest brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Londynie w klasie RS:X, Przemysław Miarczyński.

- Dopiero zaczynam współpracę z naszą młodzieżą, ale z analizy ich poprzednich startów i z obserwacji mogę powiedzieć, że większość z nich należy raczej do silnowiatrowych. A te regaty były generalnie słabo i średniowiatrowe i to miało wpływ na wyniki naszej grupy - mówi multimedalista mistrzostw świata i Europy.
- Część zawodników pływa już na RS:X. Są więksi i ciężsi niż rywale, dlatego przy słabym wietrze dobrze pompują i na tym zyskują. A w średnim wietrze mają trudno. Regaty na takim poziomie i rywalizacja w takiej stawce, to dla każdego cenne doświadczenie - kończy multimedalista mistrzostw świata i Europy - kończy Miarczyński.