Polka żeglarską mistrzynią Europy w Gdyni

ras., jag.
13 lipca 2017 (artykuł sprzed 6 lat)
Wiktoria Gołębiowska w Gdyni zdobyła mistrzostwo Europy juniorek klasy Laser Radial. Wiktoria Gołębiowska w Gdyni zdobyła mistrzostwo Europy juniorek klasy Laser Radial.

Przed nami najbardziej intensywny weekend w 18. Volvo Gdynia Sailing Days. Równolegle rozgrywać się będą trzy regaty w ośmiu żeglarskich konkurencjach. Do rywalizacji o tytułu przystąpią m.in. najlepsi obecnie w Polsce przedstawiciele windsurfingu w olimpijskiej klasie RS:X. Wyścigi rozpoczynają się około godziny 11. Można je oglądać z Plaży Śródmieście, falochronu Mariny Gdynia, Bulwaru Nadmorskiego oraz z Kamiennej Góry. W czwartek tytuł mistrzyni Europy juniorek w klasie Laser Radial zdobyła Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława.

ILU JEST W POLSCE ŻEGLARZY? PRZECZYTAJ M.IN. O TYM TAKŻE WYWIAD Z PREZESEM POLSKIEGO ZWIĄZKU ŻEGLARSKIEGO

Volvo Gdynia Sailing Days potrwa do 23 lipca, a w jego ramach odbędzie się jeszcze sporo regat w innych klasach. Wszystkie mają być na wyciągnięcie ręki. Jeśli tylko pozwoli na to pogoda, sędziowie tak ustawiać mają trasy, by zmagania były świetnie widoczne z Plaży Śródmieście, falochronu Mariny Gdynia, Bulwaru Nadmorskiego oraz z Kamiennej Góry.

Od piątku odbywać się będą m.in. mistrzostwa Polski w sprintach w klasach olimpijskich. Na starcie mają stanąć m.in. mistrzowie świata w windsurfingu: Zofia Klepacka, Małgorzata BiałeckaPiotr Myszka.

Kontynuowana będzie również rywalizacja w Pucharze Europy w klasie 29er. dwie jego poprzednie edycje wygrali Mikołaj StaniulKajetan Jabłoński. W pierwszych czterech wyścigach załoga YKP Gdynia zdobyła zaliczkę, by wygrać także po raz trzeci. Przedstawiciele gospodarzy dwukrotnie byli w czwartek pierwsi, a dwukrotnie finiszowali na drugim miejscu. W regatach bierze udział 20 duetów z 6 państw. Rozegranych zostanie 15 wyścigów.

Jednak VGSD to nie tylko sportowa rywalizacja. Można korzystać także z atrakcji przygotowanych na lądzie. Na najmłodszych czeka mini strefa żeglarska. Dzieci będą mogły wziąć udział w Ogólnopolskim Programie Edukacji Żeglarskiej - PolSailing. Zapisy oraz szczegółowe informacje o programie są dostępne na stronie polsailing.pl.

Codziennie, w godzinach od 10:30 do 17:30, na Plaży Śródmieście funkcjonuje strefa VGSD, w której odbywają się animacje dla dzieci oraz bezpłatne zajęcia sportowe dla dorosłych. Gry zręcznościowe i pamięciowe, quizy, zumba, zajęcia edukacyjne z Akwarium Gdyńskim czy tworzenie zabawek z recyklingu to tylko niektóre z przygotowywanych atrakcji.

TUTAJ PEŁNE WYNIKI ME JUNIOREK

W czwartek zakończyły się mistrzostw Europy juniorek i juniorów w klasie Laser Radial. Równocześnie na wodzie było ponad 200 żagli. Do rywalizacji stanęło 65 dziewcząt z 21 krajów oraz 180 chłopców z 32 państw. W tym gronie znalazło się 46 reprezentantów Polski - 23 juniorki i 23 juniorów. Biało-czerwoni zdobyli trzy medale

Dziewczęta pływały w jednej flocie. W sumie odbyło się 10 wyścigów ("odrzutki" 2 najsłabszych występów dla każdej zawodniczki), a na koniec klasyfikacji najlepiej wypadła Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława.

Podopieczna Wojciecha Janusza, dla której do tej pory największym sukcesem był brąz ME do lat 17 podczas ubiegłorocznych zawodów w Tallinie, prowadziła niemal przez całe regaty. Rozpoczęła od 3. miejsca, w kolejnym wyścigu była druga, a w trzecim wygrała.

W pozostałych sześciu wyścigach nie wygrała ani razu. Kryzys przyszedł po 7. wyścigu, po którym spadła na 4. lokatę. O jej triumfie przesądziły jednak dwa ostatnie wyścigi, w których była 3. i 6., podczas gdy jej rywalki zaliczyły fatalny finisz regat. Włoszka Elisa Navoni straciła prowadzenie i skończyła ze srebrem, a Rosjanka Mariia Kislukhina była 3.

TUTAJ PEŁNE WYNIKI ME JUNIORÓW

Chłopcy rywalizowali w trzech flotach. Warunki pogodowe nie pozwoliły na rozegranie wszystkich zaplanowanych wyścigów - 6 w eliminacjach i 6 w finałach z jedną "odrzutką" najsłabszego wyniku w każdym etapie. Ostatecznie po 5 wyścigach eliminacyjnych stawkę podzielono na trzy grupy. O medale walczyli ci najlepsi w eliminacjach, którzy trafili do grupy złotej.

Po 5 wyścigach finałowych mistrzowski tytuł zapewnił sobie reprezentant Honk Kongu Nicholas Bezy. W ostatnim wyścigu szanse na triumf stracił srebrny medalista Włoch Guido Gallinaro. Trzeci był Grek Dimitris Papadimitriou. Najwyżej sklasyfikowany Polak Wojciech Klimaszewski z MBSW/UKŻR Giżycko zajął 19. miejsce. Reprezentujący AZS AWFiS Gdańsk Tytus Butowski był 43.

Medale rozdano także w grupie do lat 16. Tutaj Polsce przypadły dwa brązowe medale. Sięgnęli po niej: Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań) i Wojciech Klimaszewski (MBSW/UKŻR Giżycko),

17-19 lipca Puchar Trenerów YKP Gdynia w klasie Optimist - grupa B;
18-22 lipca Mistrzostwa Europy EUROSAF żeglarzy niepełnosprawnych w klasach Skud 18, Hansa 303, 2.4 mR;

• 4 6

• Ttrochę chęci i wysiłku i można z blisko obserwować kołysząc się delkatnie przy 6 (1)

Łódka w marinie czeka na chętnych zwłaszcza malkontentów

• 2 4

• Gięta z grilla jest? Browarek jest? Program zawodow? Albo chociaż popcorn?

• 2 2

• (1)

brawo!
    Dlaczego jesteście tacy nieprzyjemni? Najlepiej usiąść przed telewizorem z piwskiem i patrzeć jak inni biegają za piłką. Ja z miłą chęcią jutro wybiorę się do Gdyni, aby podziwiać piękne widoki :)
    Powodzenia!

• 6 0

• Kochani, a czy ktoś się orientuje gdzie najlepiej i o której się wybrać dziś/jutro aby oglądać zawody? :)