Wisła Kraków - Arka Gdynia 1:0. Więcej czerwonych kartek niż goli

30 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Arka Gdynia w meczu z Wisłą Kraków otrzymała aż dwie czerwone kartki. W 25. minucie boisko opuścił Christian Aleman (na zdjęciu), a po godzinie gry również Michał Marcjanik. Arka Gdynia w meczu z Wisłą Kraków otrzymała aż dwie czerwone kartki. W 25. minucie boisko opuścił Christian Aleman (na zdjęciu), a po godzinie gry również Michał Marcjanik.

Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Wisłą Kraków 0:1 (0:0) w 3. kolejce Fortuna 1. Ligi. O niepowodzeniu podopiecznych Ryszarda Tarasiewicza, z bardzo przeciętnie grającymi gospodarzami, zdecydowały dwie czerwone kartki i podyktowany przeciwko nim rzut karny. Mimo usunięcia z boiska Christiana Alemana w 25. i Michała Marcjanika w 60. minucie, a także odesłania na trybuny w przerwie Tomasza Wolaka, asystenta pierwszego trenera, rywale zwycięskiego gola potrafili zdobyć jedynie z jedenastki. Gdy było 10 na 11 to żółto-niebiescy doszli do dwóch dogodnych sytuacji podbramkowych, których nie wykorzystali: Mateusz Stępień i Karol Czubak. Ponadto arbiter "oszczędził" dwóch miejscowych zawodników, a mógł ich wyrzucić również z boiska.

Żyro

Rezerwowi: 1 Broda, 4 Mehremić, 17 Niewiadomski, 19 Sobol, 20 Gruszkowski, 22 Fazlagić, 53 Szywacz, 54 Starzyński, 80 Plewka

Czubak

Rezerwowi: 34 Molenda, 7 Kuzimski, 9 Haydary 23 Przyborowski, 26 Purzycki, 27 Ziemann, 31 Tomal, 36 Bednarski, 77 Żebrowski
  • 46' 66 Basha Zmiany 80 Plewka
  • 51' 5 Colley Zmiany 4 Mehremić
  • 69' 7 Pereira Zmiany 20 Gruszkowski
  • 84' 14 Żyro Zmiany 19 Sobol
  • 84' 41 Duda Zmiany 53 Szywacz
  • 61' 37 Stępień Zmiany 27 Ziemann
  • 69' 68 Czubak Zmiany 7 Kuzimski
  • 87' 6 Milewski Zmiany 77 Żebrowski
  • 60' Żyro karny
  • 25' Balta
  • 40' Basha
  • 71' Wachowiak
  • 90+1 Szywacz
  • 90+4 Jaroch
  • 90' Sobol
  • 30' Tarasiewicz trener
  • 45+2 Marcjanik
  • 58' Marcjanik
  • 62' Stolc
  • 79' Rymaniak
  • 83' Milewski
  • 90+3 Dobrotka
  • 25' Aleman
  • 46' Wolak asystent pierwszego trenera

Piłkarze i trener Arki Gdynia: Sędziowanie skandaliczne. Przeczytaj więcej wypowiedzi po meczu z Wisłą Kraków

Arka niemal dokładnie po 2 latach wraca do Krakowa, gdzie 18 lipca 2022 roku rozegrała ostatni mecz w ekstraklasie. Wówczas pokonała Wisłę 1:0 po golu Oskara Zawady w 41. minucie

Przypomnij sobie, jak relacjonowaliśmy zwycięstwo Arki Gdynia nad Wisłą w Krakowie 1:0

z piłkarzy, którzy zagrali w "11" Arki w tamtym meczu, w drużynie są nadal tylko: Krzepisz i Marcus. Natomiast Młyński może zagrać ponownie w Krakowie, ale już jako piłkarz Wisły

Arka Gdynia czy Wisła Kraków z największą frekwencją w Fortuna 1. Liga? Sprawdź, jak głosowaliście

obie drużyny po 2 kolejkach nie straciły żadnej bramki, a wyżej w tabeli jest Wisłą, która strzeliła jednego gola. Na koncie obu ekip po 4 punkty, co zapowiada wyrównany mecz w Krakowie

Arka Gdynia nie bawi się w partyzantkę. Co to oznacza dla trenera Ryszarda Tarasiewicza?

dużo zależeć będzie od obrońców w tym Stolca, którego uznaliście za najlepszego w meczu z Zagłębiem

Przeczytaj wywiad z Przemysławem Stolcem: Arkę Gdynia mam w sercu

a także Marcjanika, który jasno deklarował cel Arki jako miejsca 1-2

Przeczytaj wywiad z Michałem Marcjanikiem, kapitanem Arki Gdynia

będzie to mecz szczególny dla Rymaniaka, gdyż w Krakowie rozgrywał on derby, broniąc barw Cracovii

Przeczytaj, co jeszcze mówił defensor Arki Gdynia przed meczem z Wisłą Kraków

Arka nie może wystawić optymalnej "11", gdyż są kontuzje wśród podstawowych piłkarzy

Arka Gdynia poznała diagnozę. Sprawdź, kiedy wrócą kontuzjowani piłkarze?

w ofensywie Arka powinna wykazać się większą skutecznością niż przed tygodniem

Dlaczego Arka Gdynia nie rozwiązała worka z bramkami? Co na to Janusz Gol?

po raz pierwszy w tym sezonie zagra Stępień. Jego wejście za kontuzjowanego Skórę to jedyna zmiana w "11" w porównaniu z poprzednią kolejką

Arka Gdynia - Zagłębie Sosnowiec 0:0. Przeczytaj relację zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

w przededniu meczu obie drużyny wzięły udział w losowaniu 1. rundy Fortuna Pucharu Polski. Teoretycznie łatwiejszego rywala trafiła Wisła, ale Arka będzie mogła zagrać u siebie

Sprawdź, wszystkie pary w 1. rundzie Fortuna 1. Liga i zagłosuj w ankiecie

nim Arka zmierzy się z Górnikiem, czeka ją starcie z innym z tegorocznych spadkowiczów z ekstraklasy. Mimo degradacji trenerem Wisły nadal jest były selekcjoner reprezentacji Polski - Jerzy Brzęczek, a jedynie dzisiejszy mecz jest ostatnim pod wodzą zarządu, który kieruje Dawid Błaszczykowski, brat Jakuba. Od 1 sierpnia krakowski klub mieć będzie nowego prezesa
Wisła na inaugurację zremisowała u siebie z Sandecją 0:0, a następnie pokonała w Rzeszowie Resovię 2:0 po golach Żyry i Łasickiego. W porównaniu z ostatnią "11" trener Brzęczek dokonał jednej zmiany. Pereira zastąpił Cisse
piłkarze na prezentacji. Arka niebieskie stroje, Wisła czerwone koszulki, białe spodenki
1'
od środka mecz rozpoczęła Wisła
2'
Krzepisz (ARKA Gdynia) wyciągnął się jak długi i wybił piłkę po ostrym dośrodkowaniu Wachowiaka (Wisła Kraków)
3'
Młyński (Wisła Kraków), który 7 lat spędził w Arce, na lewym skrzydle Wisły, a zatem gra na Rymaniaka (ARKA Gdynia)
4'
nikt nie doszedł do dośrodkowania Pereiry (Wisła Kraków) z rzutu wolnego
4'
sędzia techniczny upomina Tarasiewicz, który mocno gestykuluje
5'
próba kontry Arki, ale Czubak nie przejął piłki po prostopadłym podaniu Alemana (ARKA Gdynia)
7'
na razie gra głównie na połowy Arki
8'
rajd Młyńskiego (Wisła Kraków), minął Milewskiego (ARKA Gdynia) i Rymaniaka (ARKA Gdynia), ale niecelnie podał w pole karne. Krzepisz (ARKA Gdynia) przejął piłkę
9'
z trybun wulgarnie z miejscowych sektorów, spodziewano się około 17-tysięcznej widowni
11'
na spalonym Żyro
14'
od kilku minut gra głównie w środkowych sektorach boiska
15'
znów próbował zaatakować Młyński (Wisła Kraków), ale wrócił doświadczony Gol (ARKA Gdynia) i przerwał tę akcję
16'
Gol (ARKA Gdynia) z własnej połowy pod pole karne gospodarzy. Piłki nie przejął Czubak i przejął ją bramkarz Wisły
16'
posiadanie piłki 54:46 dla Wisły
18'
Arka po przejęciu piłki stara się teraz dłużej przy niej utrzymać, ale gra głównie na własnej połowie
19'
na spalonym Adamczyk (ARKA Gdynia) po długim przerzucie Stolca (ARKA Gdynia)
20'
żadna z drużyn nie gra wysokim pressingiem, dlatego dużo podań na własnej połowie z obu stron
21'
Wachowiak (Wisła Kraków) ograł Stępnia i zagrał zewnętrznym podbiciem w kierunku bramki Arki. Krzepisz (ARKA Gdynia) złapał piłkę
21'
na razie Wisła stawia na akcje skrzydłami, Arka szuka bardziej długiego przerzutu w kierunku Czubaka
23'
w posiadaniu piłki Arka dogoniła właśnie gospodarzy, ale nadal gdynianie bez strzału w kierunku bramki rywala
24'
groźnie wyglądająca akcja Wisły. Pereira (Wisła Kraków) dobiegł z piłką na prawym skrzydle niemal do końcowej linii i precyzyjnie dośrodkował. 18-letni Duda (Wisła Kraków) strzelił z woleja nad poprzeczką
25'
Dobrota zablokował strzał Bashy (Wisła Kraków). Piłkę złapał Krzepisz (ARKA Gdynia)
czerwona kartka
25'
Aleman (ARKA Gdynia) otrzymał czerwoną kartkę.
25'
Żółtą kartką został ukarany Balta (Wisła Kraków).
25'
Cóż się zadziało bez piłki?! Aleman (ARKA Gdynia) po ataku wślizgu na Dudzie (Wisła Kraków), został popchnięty przez Baltę (Wisła Kraków). Ekwadorczyk postanowił sam się zrewanżować. Dopadł do Balty (Wisła Kraków) i popchnął go jeszcze mocniej, używając przy tym pięści. Sędzia ten atak wycenił na czerwoną kartkę, gdy prowokator dostał tylko żółtą
28'
Młyński (Wisła Kraków) leży na boisku, a piłkarze Arki ponownie protestują u arbitra. Nic nie wskórali. Rzut wolny dla gości
30'
centymetrów zabrakło Czubakowi, aby strzelić gola. Napastnik Arki nie sięgnął piłki po kapitalnym zagraniu wzdłuż pola karnego Stępnia
30'
Żółtą kartką został ukarany trener Tarasiewicz (ARKA Gdynia).
30'
Arka ma rzut rożny
31'
Bez zagrożenia dla Wisły po dośrodkowaniu z narożnika boiska Adamczyka (ARKA Gdynia). Akcję kończy faul Marcjanika (ARKA Gdynia) na Dudzie (Wisła Kraków)
31'
kolejny piłkarz Wisły leży na murawie, tym razem to Pereira (Wisła Kraków)
31'
Pereira (Wisła Kraków) kontynuuje grę
32'
faule: Arka 8, Wisła 4
34'
na razie Arka, mimo gry w "10", nie dopuszcza rywali pod własną bramkę, a nawet sama atakuje
35'
Arka blisko gola. Atak trójką zaledwie zawodników. Czubak zagrał z prawego skrzydła, pierwszy strzał Stępnia został zablokowany przez Jarocha (Wisła Kraków), a po dobitce Stępnia piłkę zmierzającą do bramki wybił Colley (Wisła Kraków)
36'
jeszcze sędzia konsultuje się z VAR, czy Jaroch (Wisła Kraków), blokując strzał, nie pomógł sobie ręką
36'
nie będzie rzutu karnego dla Arki, sędzia Przybył wznowił grę
38'
paradoksalnie obraz meczu jest bardziej korzystny, gdy Arka gra w "10", niż gdy była w pełnym składzie. Nie ma ataków Wisły skrzydłami, które widzieliśmy w inauguracyjnym kwadransie
39'
rykoszet po strzale Żyro z dystansu. Rzut rożny dla gospodarzy
40'
Łasicki (Wisła Kraków) niecelnie z 12. metra po dośrodkowaniu z kornera Pereiry (Wisła Kraków)
40'
Żółtą kartką został ukarany Basha (Wisła Kraków), który ciągnął za koszulkę mijającego go Gola
43'
Marcjanik (ARKA Gdynia) ofiarnie wybił piłkę po prostopadły podaniu Żyry, ryzykując kontuzję, a po chwili Żyro jeszcze raz, tym razem niecelnie, bo Gol (ARKA Gdynia) dobrze przyblokował Dudę (Wisła Kraków), który jest młodszy od niego... dwa razy
44'
Marcjanik (ARKA Gdynia) głową, a po chwili Stolc (ARKA Gdynia) przedłużył piłkę poza boisko po dośrodkowaniu Wachowiaka (Wisła Kraków)
45'
po dośrodkowaniu Pereiry (Wisła Kraków) piłkarze Wisły domagali się rzutu karnego, ale sędzia pokazuje, by grać od bramki
45'
o 2 minuty przedłużona pierwsza połowa
45+1
indywidualna akcja Stępnia, w polu karnym próbował młodzieżowcowi pomóc Czubak, ale faulował Łasickiego (Wisła Kraków)
45+1
błąd Biegańskiego (Wisła Kraków), który minął się z piłką, ale nikt tego nie wykorzystał
45+2
Żółtą kartką został ukarany Marcjanik (ARKA Gdynia), choć chyba jako kapitan drużyny, a zatem piłkarz, który może dyskutować z arbitrem, domagał się kartki dla Balty, który faulował Milewskiego. Przypomnijmy, że ten piłkarz Wisły miał już żółtą kartkę, a zatem mógł teraz "wylecieć" z boiska
45+2
Biegański (Wisła Kraków) złapał piłkę po dośrodkowaniu Stępnia
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. WISŁA KRAKÓW - ARKA GDYNIA 0:0
Była to połowa paradoksów. Arka zaczęła grać lepiej, gdy po czerwonej kartce boisko opuścił Aleman (ARKA Gdynia). Gdynianie, grając 10 na 11, stworzyli sobie dwie doskonałe okazje na gola. W obu uczestniczyli Stępień (ARKA Gdynia) i Czubak, ale nie zdołali zmieścić piłki w siatce.
Wisła lepiej radziła sobie 11 na 11. Wówczas podobały się w jej wykonaniu rajdy skrzydłami: Młyńskiego (Wisła Kraków), Periery i Wachowiaka (Wisła Kraków).
Arka, mimo gry w osłabieniu, wyszła na prowadzenie w posiadaniu piłki. Miała ją przy nodze przez 56 procent gry.
O tym, jak będzie wyglądała druga połowa, w dużej mierze zależy od tego, jaką pracę w przerwie wykonają trenerzy, co zmienią w taktyce, ustawieniu, składach?
46'
w przerwie Wolak, asystent pierwszego trenera (ARKA Gdynia), otrzymał również czerwoną kartkę i drugą połowę może obejrzeć tylko z trybun
46'
Wisła Kraków przeprowadza jedną zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Basha, w jego miejsce wchodzi Plewka.
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka, która w przerwie nie dokonała żadnej zmiany
48'
spokojny początek tej połowy z obu stron
49'
Krzepisz (ARKA Gdynia) odbił piłkę nogą po strzale z ostrego kąta Dudy (Wisła Kraków)
50'
kontra Arki, ale przerwana po faulu Adamczyka (ARKA Gdynia) na Balcie
51'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Colley, w jego miejsce wchodzi Mehremić.
52'
nieudany atak Plewki (Wisła Kraków). Od bramki wznowi grę Krzepisz (ARKA Gdynia)
54'
zablokowany strzał Młyńskiego (Wisła Kraków)
54'
wiślacy sygnalizują, że Marcjanik (ARKA Gdynia) zagrywał ręką, przy blokowaniu strzału
55'
sędzia Przybył naradza się z VAR
56'
źle to wygląda dla Arki. Sędzia udał się do monitora, aby obejrzeć osobiście tę sytuację
58'
arbiter wraca na boisko i dyktuje rzut karny dla Wisły
żółta i czerwona
58'
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Marcjanik (ARKA Gdynia) za zagranie ręką, a że wcześniej miał żółtą kartkę, musi opuścić boisko
58'
Arka zostaje na boisku w "9"!
59'
kapitańską opaskę Marcjanik (ARKA Gdynia) przekazał Dobrotce
60'
[1:0] Wisła Kraków STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Żyro z rzutu karnego. Krzepisz rzucił się w lewy róg bramki, a piłka została uderzona w środek
61'
trener Tarasiewicz przygotowuje zmianę
61'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stępień, w jego miejsce wchodzi Ziemann.
61'
wycofany skrzydłowy, aby w obronie było nadal 4 piłkarzy. Na środku defensywy teraz Dobrotka (ARKA Gdynia) i Rymaniak (ARKA Gdynia), z prawej strony Stolc (ARKA Gdynia), z lewej Ziemann (ARKA Gdynia)
62'
Żółtą kartką został ukarany Stolc (ARKA Gdynia).
66'
Krzepisz (ARKA Gdynia) z kłopotami, ale łapie piłkę po strzale z dystansu Żyry
68'
strzał Dudy (Wisła Kraków) w boczną siatkę Arki. Był rykoszet, a zatem jest jeszcze korner
68'
Czubak pomógł obrońcom. To on głową wybił piłkę po dośrodkowaniu Pereiry (Wisła Kraków) z narożnika boiska. Jeszcze sprzed pola karnego strzelał Wachowiak (Wisła Kraków), ale wysoko nad poprzeczką
68'
obaj trenerzy przygotowują zmiany
69'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Czubak, w jego miejsce wchodzi Kuzimski.
69'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pereira, w jego miejsce wchodzi Gruszkowski.
70'
Arka wymieniła napastnika, Wisła - prawoskrzydłowego
71'
Żółtą kartką został ukarany Wachowiak (Wisła Kraków) po faulu na Golu
73'
gra po drugiej czerwonej kartce dla Arki niemal wyłącznie na połowie gdynian
74'
Wisła nie forsuje tempa, wolno rozgrywa piłkę
75'
Oficjalna frekwencja - 15 176 kibiców na trybunach
77'
kontra Arki. Wachowiak (Wisła Kraków) zablokował dośrodkowanie Stolca (ARKA Gdynia)
78'
dali o sobie znać kibice Arki
79'
Żółtą kartką został ukarany Rymaniak (ARKA Gdynia).
80'
Dobrotka (ARKA Gdynia) wybił piłkę poza bramkę po dośrodkowaniu Gruszkowskiego (Wisła Kraków)
80'
zbyt mocne dośrodkowanie z narożnika boiska Dudy (Wisła Kraków)
80'
ale będzie jeszcze jeden korner. Tym razem Ziemann (ARKA Gdynia) główkował poza bramkę po dośrodkowaniu Balty (Wisła Kraków)
81'
jeszcze raz z narożnika Duda (Wisła Kraków), a sprzed pola karnego niecelnie strzelał Balta (Wisła Kraków)
83'
dwie doskonałe interwencje Krzepisza (ARKA Gdynia). Odbił piłkę po strzałach: Żyry oraz dobitce Gruszkowskiego
83'
i jeszcze raz Krzepisz (ARKA Gdynia), tym razem nogą odbił strzał Dudy (Wisła Kraków)
83'
będzie podwójna zmiana w Wiśle
83'
Żółtą kartką został ukarany Milewski (ARKA Gdynia) po faulu na Młyńskim
84'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żyro, w jego miejsce wchodzi Sobol.
84'
Wisła Kraków przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Duda, w jego miejsce wchodzi Szywacz.
84'
niecelny strzał Mehremicia (Wisła Kraków)
86'
Krzepisz (ARKA Gdynia) przejął piłkę po zagraniu Wachowiaka (Wisła Kraków)
86'
Żebrowski (ARKA Gdynia) przygotowuje się do wejścia na boisko
87'
Sobol (Wisła Kraków) na spalonym
87'
ARKA Gdynia przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Milewski, w jego miejsce wchodzi Żebrowski.
89'
zamieszanie w polu bramkowym Arki po zagraniu wzdłuż bramki Młyńskiego (Wisła Kraków)
90'
akcja rezerwowych. Szywacz (Wisła Kraków) do Gruszkowskiego (Wisła Kraków), który uderzył obok bramki
90'
aż 8 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
Krzepisz (ARKA Gdynia) daleko interweniuje poza "16" i uprzedza Młyńskiego (Wisła Kraków)
90+1
Żółtą kartką został ukarany Szywacz (Wisła Kraków).
90+3
Żółtą kartką został ukarany Dobrotka (ARKA Gdynia) po faulu na Plewce
90+4
Żółtą kartką został ukarany Jaroch (Wisła Kraków) po faulu na Żebrowskim. Bardzo ostre wejście obrońcy gospodarzy, które z powodzeniem mogło również zakończyć się czerwoną kartką
90+5
po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Adamczyka (ARKA Gdynia) strzał Kuzimskiego (ARKA Gdynia) zablokowany, a po chwili Mateusz faulował
90+6
Krzepisz (ARKA Gdynia) złapał piłkę po strzale Plewki (Wisła Kraków)
90'
Żółtą kartką został ukarany Sobol (Wisła Kraków) po faulu na Golu
90+7
niecelny strzał Szywacza (Wisła Kraków)
90+9
KONIEC MECZU. WISŁA KRAKÓW - ARKA GDYNIA 1:0
Rzadko się zdarza mecz, w którym jest więcej czerwonych kartek niż goli. Arka od 25. minuty grała w "10", a od 60. minuty w "9". W dodatku usunięcie Marcjanika (ARKA Gdynia) z boiska wiązało się z rzutem karnym dla Wisły, którego na gola zamienił Żyro. Do drugiej żółtej kartki dla kapitana żółto-niebieskich przyczynił się Młyński, który przed odejściem do Wisły, przez 7 lat grał w Arce, ale ostatnią rundę przesiedział w rezerwie. Do kompletu nieszczęść dodajmy, że w przerwie na trybuny został odesłany Wolak, asystent pierwszego trenera Arki.
W przewadze dwóch zawodników Wisła niewiele robiła. Krzepisz (ARKA Gdynia) musiał się wykazać maksymalnie tylko w ciągu kilkunastu sekund, gdy broni trzy strzały z rzędu.
Arka w "9" nie mogła powalczyć o remis. Teraz można tylko gdybać, co by było, gdyby siły były wyrównane, bo Wisła nie wydawała się być dziś w dobrej formie. Co więcej te siły mógł wyrównać sędzia Przybył, ale pod koniec pierwszej połowy oszczędził Baltę, a w doliczonym czasie gry Jarocha, a ci krakowscy piłkarze mogli również z powodzeniem otrzymać czerwone kartoniki.

30 lipca 2022, godz. 17:30