Wisła Kraków - Arka Gdynia 57:67. Przeważyła ostatnia kwarta

mip.
29 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat)

Gdynianki wygrały po raz 19. z rzędu w EBLK i są jedyną niepokonaną drużyną na polskich parkietach. Gdynianki wygrały po raz 19. z rzędu w EBLK i są jedyną niepokonaną drużyną na polskich parkietach.

Arka Gdynia wygrała z Wisłą Kraków 67:57 (17:16, 14:13, 14:13, 22:15). Losy meczu rozstrzygnęły się dopiero w ostatnich minutach, kiedy to przyjezdne odskoczyły na 13 punktów i utrzymały bezpieczne prowadzenie do końca. Było to 19. z rzędu zwycięstwo żółto-niebieskich w Energa Basket Lidze Kobiet.

DGT Politechnika Gdańska - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 86:92. Relacja, oceny

Ślęza Wrocław - AZS Uniwersytet Gdański 97:92. Relacja, oceny

Wisła: Lass 20 pkt (9 zb.), Wells 15 (1x3, 7 as.), Trzeciak 10 (1x3), Ziętara 4, Meskonyte 2 oraz Puter 4, Jakubik 2 (7 zb.), Grzenkowicz 0

ARKA: Allen 18 (4x3, 9zb.), Kastanek 11 (3x3), Papowa 10, Gulich 6 (9 zb.), Balintova 4 oraz Alexander 10 (7 zb.), Slamova 8 (6 as.), Rembiszewska 0, Podgórna 0

Gdynianki, po środowej porażce z Dynamem Kursk w Eurolidze, do Krakowa pojechały po 19. ligowe zwycięstwo i utrzymanie miana niepokonanych w Energa Basket Lidze. W drużynie żółto-niebieskich zabrakło Sonji Greinacher, która nadal przebywa w Niemczech z powodów rodzinnych.

Dynamo Kursk - Arka Gdynia 64:58. Relacja, oceny

Spotkanie otworzył celny rzuty wolny wykonany przez Kadri-Ann Lass. Chwilę później dwie "trójki" rzuciła Rebecca Allen i Arka objęła prowadzenie. Oba zespoły popełniały dużo błędów i oddawały niecelne rzuty. Podopieczne Gundarsa Vetry często faulowały i na niespełna 3 minuty przed końcem premierowej kwarty miały już wykorzystany limit przewinień. To pozwoliło miejscowym na zmniejszenie straty z siedmiu do zaledwie jednego "oczka".

Trener żółto-niebieskich poprosił wtedy o przerwę, żeby nieco uspokoić swoje zawodniczki. Tuż po niej akcję "2+1" wykorzystała Angelika Slamova, ale celną "trójką" odpowiedziała Katarzyna Trzeciak i został zachowany "status quo". Pierwszą kwartę z minimalną zaliczką (16:17) zakończyły gdynianki.

Krakowianki na początku drugiej kwarty po celnych rzutach Lass i Chloe Wells objęły prowadzenie (20:19). Taki stan rzeczy nie trwał jednak długo, bo dwa razy zza łuku trafiła Marissa Kastanek i ponownie Arka była na czele. Gdyńskie koszykarki nie potrafiły jednak powiększyć przewagi, bo szwankowała skuteczność. Tę jeszcze gorszą miały "Wiślaczki", ale po rzucie Lass na tablicy był remis po 29. Wynik na 29:31 tuż przed przerwą celnym rzutem ustaliła Allen.

Na początku trzeciej kwarty po cztery punkty zdobyły Maryja PapowaMarie Gulich. Nie pozwoliło to jednak na odskoczenie od gospodyń, bo te umiejętnie utrzymywały kontakt z koszykarkami Arki. W tej partii, podobnie, jak w poprzednich, oba zespoły nie mogły się wstrzelić do kosza. Ostatecznie jednym punktem wygrały ją żółto-niebieskie i miały 3 "oczka" zaliczki przed ostatnią kwartą.

Niemoc w rzutach zza łuku przełamała Allen. Australijka po chwili dołożyła jeszcze 2 punkty i Arka miała 5 punktów zaliczki (47:52). Gospodynie jednak, głównie za sprawą Lass, raz po raz odpowiadały na celne rzuty gdynianek. W odpowiednim momencie po "trójce" rzuciły Kastanek oraz Slamova i przewaga przyjezdnych urosła do 13 punktów. Żółto-niebieskie utrzymały wynik do końca i zwyciężyły po raz 19. z rzędu w EBL.

12 AZS Uniwersytet Gdański 19 1 18 1188:1515 20
W sezonie zasadniczym każdy z każdym mecz i rewanż. Drużyny, które zajmą miejsca 1-8, będą uczestniczyć w play-off. Pozostałe kończą rozgrywki, a zespół z 12. miejsca jest degradowany.
Tabela wprowadzona: 2020-03-02

Wyniki 19 kolejki

• DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 86:92 (30:20, 18:30, 22:19, 22:19)
  • Wisła Kraków - ARKA GDYNIA 57:67 (16:17, 13:14, 13:14, 15:22)
  • Ślęza Wrocław - AZS UNIWERSYTET GDAŃSKI 97:92 (27:23, 22:15, 13:27, 35:27)
  • Artego Bydgoszcz - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 84:82 (21:19, 23:25, 20:22, 20:16)
  • CosinusMED Widzew Łódź - Energa Toruń 82:71 (16:21, 20:22, 20:10, 26:18)
  • Enea AZS Poznań - CCC Polkowice 52:84 (10:22, 16:21, 12:26, 14:15)