Wiadomości

Wisła Płock - Lechia Gdańsk. Piotr Stokowiec celuje w Księżyc

Lechia Gdańsk

Piotrowi Stokowcowi w pracy trenerskiej jest bliskie powiedzienie: ""celuj w Księżyc, najwyżej wylądujesz między gwiazdami".
Piotrowi Stokowcowi w pracy trenerskiej jest bliskie powiedzienie: ""celuj w Księżyc, najwyżej wylądujesz między gwiazdami". fot. Edyta Steć

Piłkarze Lechii Gdańsk w piątek poznają rywala w 1/16 finału Pucharu Polski oraz zaatakują znów pozycję lidera ekstraklasy. Jednak Piotr Stokowiec, który jako Ligowiec Sierpnia odpowiadał na pytania czytelników Trojmiasto.pl, zmierzy się nie tylko z kwestiami dotyczącymi walki na dwóch frontach. Były też kwestie związane z derbami z Arką Gdynia czy zimowym oknem transferowym, a nawet końcowym miejscem na finiszu sezonu. Pytań było tak dużo, że przepraszamy tych, którzy nie znaleźli odpowiedzi na swoje. Być może wrócimy do nich w kolejnych wywiadach. Ale kalendarz piłkarski bardzo przyspieszył. Na otwarcie 10. kolejki ekstraklasy o godzinie 18 biało-zieloni zagrają z Wisłą w Płocku.Relacja LIVE
1:0
Wisła
Płock
LECHIA
Gdańsk

28 września 2018, godz. 18:00  zobacz relację LIVE!


Typowanie wyników

mecz ligowy
28.09.2018 godz.18:00
wartość: 3 punkty
Wisła Płock
1:0
LECHIA Gdańsk

Jak typowano

1

9%

39 typowań

x

22%

95 typowań

2

69%

298 typowańIgor Bieszke: Panie trenerze, czy w tym sezonie skupiać się będziecie tylko na lidze, czy zdobycie Pucharu Polski też wchodzi w grę?

Piotr Stokowiec: Wszystko jest ważne. Puchar jest najkrótszą drogą do gry na międzynarodowej arenie, pokazania się za granicą. Losowanie pierwszej rundy nie było dla nas łaskawe, bo graliśmy z czołową drużyną ekstraklasy i to na wyjeździe, ale od początku jechaliśmy tam z zadaniem wywalczenia awansu do kolejnej rundy. W kolejnych meczach także będziemy walczyć do ostatniego tchu.

SPRAWDŹ, KTÓRY PIŁKARZ LECHII BYŁ NAJWIĘKSZYM WYGRANYM MECZU PUCHAROWEGO W KRAKOWIE

Byku: Jest pan w Gdańsku powoli traktowany jak cudotwórca. Zrobił pan dla Lechii więcej niż ostatnich kilku trenerów razem wziętych. Jak się pan czuje z tą myślą?

Na pewno nie jak cudotwórca. Myślę, że pewne standardy i jakość pracy, które sobie wytyczyliśmy, powodują, że te efekty przychodzą. Bardzo cenię sobie konsekwencję w pracy. Na tym się skupiam, aby poniżej pewnego poziomu nie chodzić. Zdajemy sobie sprawę, że ja jestem wymagający, ale i kibice też są wymagający. To jest początek drogi. Więcej o sezonie będzie można powiedzieć po 30 kolejkach. Jeśli nie będzie niespodziewanych okoliczności, to ta drużyna będzie szła w górę.

Tomasz T.: Czy wierzy pan w to, że prowadzona przez pana drużyna może zdobyć mistrzostwo Polski?

Jest takie powiedzenie: "celuj w Księżyc, najwyżej wylądujesz między gwiazdami". Myślę, że nie ma co się nastawiać i stawiać sobie konkretnych celów. To byłoby błędne, że naszym celem jest mistrzostwo Polski, bo nie jesteśmy na tym etapie. Zastanawiam się, czy klub organizacyjnie, finansowo i sportowo jest na to gotowy. Natomiast ja zawsze celuję w Księżyc, niezależnie od okoliczności. Natomiast nie jest to coś, o czym byśmy gdziekolwiek głośno powiedzieli. Chcemy zagrać o jak najwyższe miejsce. Myślę, że na koniec sezonu kibice będą mogli sami powiedzieć, czy osiągnięta lokata to szczyt naszych możliwości, czy to jest sukces, czy nie. Ja myślę zresztą, że w Gdańsku zrobiliśmy mistrzostwo Polski... w poprzednim sezonie nie spadając z ligi, bo naprawdę wiem, co mówię i wiem, że było niezmiernie trudno to osiągnąć. Uważam, że był to nie lada wyczyn. Co będzie mistrzostwem w tym sezonie? Zobaczymy...

PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU WISŁA - LECHIA I WYSTAW OCENY PIŁKARZOM ORAZ TRENEROWI

Piotr Stokowiec

Piotr Stokowiec

Dane:

ur.:
1972-05-25
Ocena z sezonu:
3.05 (4734 oceny)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »LECHIA - ZAGŁĘBIE 3:3. PRZECZYTAJ RELACJĘ, ZOBACZ VIDEO I FOTO ORAZ WYSTAW OCENY GDAŃSKIM PIŁKARZOM I TRENEROWI

cegla_123: Gdy przyszedł pan do Lechii to stwierdził, że piłkarze nie wyglądają dobrze fizycznie. Teraz jest pod tym względem bardzo dobrze. Czy w polskiej ekstraklasie piłkarze muszą mieć trenera z batem nad głową, żeby zmusić się do ciężkich treningów?

Myślę, że dyscyplina, takie zaangażowanie jest podstawą. Zawodnicy często oczekują ładu i porządku. Tylko trzeba im to zaaplikować i być konsekwentnym w realizacji nakreślonych zadań. W Lechii obraliśmy pewną drogę, zasady są jasne. Można powiedzieć, że mamy wewnętrzny kontrakt z zawodnikami. Nikogo nie zamierzamy przymuszać. Kto chce się rozwijać i trenować to z nami pracuje i rośnie. Natomiast jak widzę, że ktoś nie ma ambicji, to usuwam takich zawodników, bo ja też chcę rozwijać się jako trener, iść w górę. Dlatego z piłkarzem, z którym mi nie po drodze, czy brakuje mu motywacji, prędzej czy później się rozstajemy.

leewap i dede: Jak się panu współpracuje z prezesem Lechii, Adamem Mandziarą?

Powiem tak... Pracowałem z wieloma prezesami. Szanuję bardzo hierarchię i gradację w klubie. Prezes jest moim bezpośrednim przełożonym. Realizujemy zadania, które sobie nakreśliliśmy. Prezes nie przeszkadza w realizacji założeń sportowych. Wiem, że ma też swoje pole do realizacji, czyli zapewnienie tego wszystkiego dookoła, aby proces treningowy był zrealizowany. Absolutnie nie narzekam na współpracę z Adamem Mandziarą. Można powiedzieć, że z żadnym z prezesów, z którymi pracowałem, a byli wśród nich m.in. prezes Wojciechowskim czy Król, czy prezesi Zagłębia, nigdy nie wypowiadałem się negatywnie. Nie miałem podstaw. Zazwyczaj wszyscy "kupowali" moją filozofię. Przychodzą do Lechii też nakreśliłem plan, jak to będzie wyglądało, jak to chcę realizować. Na tym się skupiamy. Teraz pozostaje zapewnić realizację tych pomysłów, bo też jestem wymagającym w stosunku do swoich pracodawców i przełożonych. Oczekuję, że będą stwarzali nam jak najlepsze warunki. W Gdańsku póki co są bardzo poprawne stosunki między nami.

DUSAN KUCIAK: TO TROCHĘ WSTYD. PRZECZYTAJ, CO JESZCZE MÓWI BRAMKARZ LECHII PO REMISIE Z ZAGŁĘBIEM

jack: Któremu polskiemu piłkarzowi Lechii jest obecnie najbliżej do pierwszej reprezentacji?

Jest grupa zawodników, którzy są w szerokiej kadrze. Na pewno zaliczają się do niej: Jarosław Kubicki, Błażej Augustyn, Rafał Wolski czy Artur SobiechPatryk Lipski. Trudno mi tutaj wskazywać, ale myślę, że to są zawodnicy, którzy wcale tak daleko do tej kadry nie mają i są cały czas na fali wznoszącej.Oskar Struk: Jak dużą rolę w mentalnej przemianie piłkarzy Lechii odgrywa praca psychologa,, Pawła Habrata ?

To jest coś co jest dla mnie normalne. Psycholog jest traktowany jak każdy inny trener w sztabie. Wiemy, że głowa może przeszkodzić, ale może i pomóc. Rozumienie pewnych procesów, uświadomienie zawodników to jest jedno z podstawowych zadań. Ponadto jest to specjalista, który umie podejść do każdego zawodnika. A przecież piłkarze mogą borykać się z różnymi problemami natury psychicznej. Każdy ma swoje lęki, obawy. Naszym zadaniem jest wskazanie, jak to wyeliminować i pomóc nawet w procencie jednym czy dwóch. A w końcowym rozrachunku to może mieć kolosalne znaczenie. Dlatego uważam, że niezbędny jest psycholog do tego, żeby pilnować czystej głowy zawodników.

Cyborg: Jak pan podchodzi do meczu z Arką Gdynia? Czy mecze derbowe mają dla pana szczególne znaczenie?

Wiemy, jakie znaczenie te mecze mają dla kibiców, a my gramy przecież dla kibiców. Dlatego ma to priorytetowe i niebagatelne znaczenie także dla nas. Natomiast my musimy zawsze także pamiętać o zadaniach, które mamy na dany mecz. Samo mówienie, że chce się wygrać mecz, nic nie da. Trzeba dołożyć kilka wiodących zadań w defensywie i ofensywie, czy stricte mentalnych. To razem przyniesie efekt. Myślę, że derby niosą taką dawkę emocji, do której jest jeszcze trochę czasu, aby się przygotować.

PIOTR STOKOWIEC: CENA ZA DOJRZEWANIE. PRZECZYTAJ, JAK JESZCZE MECZ LECHIA - ZAGŁĘBIE KOMENTOWALI TRENERZY. ZAGŁOSUJ, CZY TO JUŻ MOMENT DO NIEPOKOJU

super mario: Panie Piotrze, trenował pan już kilka klubów z różnych miast Polski. Jak zapatruje się pan na poziom kibicowania w Gdańsku?

To jest czołówka kibicowska. Sama frekwencja dużo o tym mówi. Myślę, że Lechia jest w gronie największych klubów w Polsce. Cieszę się, że tutaj jestem i dalej mogę się rozwijać. Traktuję to jako pewien proces. Podchodzę do pracy bardzo poważnie, zostawiam tu kawałek siebie.tomek0202: Ile transferów do klubu planowanych jest zimą?

Nie zastanawiam się nad tym. To na pewnie też pytanie do dyrektora sportowego Lechii, który widzi budżet klubu, wie jakie są możliwości. Ja na pewno taką listę przygotuję. Selekcja nie kończy się nigdy. Zawsze chcę mieć lepszych zawodników. Pytanie tylko, ile tych zmian budżet będzie w stanie udźwignąć, na ilu zawodników będziemy przygotowani zimą, aby ich ściągnąć do Gdańska. Wymienić zawodników nie jest trudno. Chodzi o to, aby mieć ich na odpowiednim poziomie wytrenowania. Powiem szczerze, że aż tylu ich obecnie nie mamy. Myślę, że aktualny skład jest dobrze dobrany. Na odświeżenie szatni i dobrą atmosferę zawsze dobrze dwa-trzy transfery wpływają.

Paweł z Oruni: Kto (lub co) zaraził pana pasją do piłki nożnej, a w późniejszym okresie zachęcił do rozpoczęcia pracy jako trener?

Mój brat grał w piłkę, tata także trochę grał, zresztą obaj bracia grali. Rodzina była cała taka sportowa, aktywna. Ja miałem też zdolności ku temu. Dlatego nieprzypadkowo po skończonym technikum wybrałem studia na AWF w Warszawie. Nigdy tego nie żałowałem, a nawet wiedziałem zawsze, że chcę to robić. Nawet mój wychowawca z VII czy VIII klasy szkoły podstawowej gdzieś zachował wypracowanie pod hasłem: "kim chciałbyś zostać?" I wtedy już napisałem, że chciałbym byś trenerem piłkarskim, mimo że wtedy tak naprawdę nie zacząłem jeszcze tej zawodniczej. Wiedziałem, czego chcę w życiu i powoli tą drogą podążałem. W którymś momencie zrezygnowałem z grania w II lidze, czyli zawodowego piłkarstwa, po to właśnie, aby iść na stacjonarne studia na AWF. Myślę, że to była kluczowa decyzja, która potwierdziła, że chcę być trenerem. Była to decyzja bardzo dojrzała. Nawet z dzisiejszej perspektywy sam jestem zaskoczony, że taką już wówczas podjąłem. Kosztowało mnie to wtedy trochę zdrowia, wyrzeczeń, bo wiadomo, że chciało się być zawodowym piłkarzem. Jednak wewnątrz czułem, że chcę być szkoleniowcem. I dopiero po studiach zacząłem grać na poziomie ekstraklasy. Jak się okazało, jedno z drugim się nie wykluczało. Ale by to pogodzić, potrzeba było charakteru, a tego nigdy mi nie brakowało. Może nie byłem wielkim piłkarzem, ale na pewno charakternym. Dzięki temu mam też za sobą studia stacjonarne bez oblanego ani jednego egzaminu i piękny okres na AWF. To pozwoliło mi stworzyć taką bazę, aby teraz być solidnym trenerem, merytorycznie przygotowanym. Myślę, że właśnie to jest moją dobrą siłą. Wiem, że znajduję się też na pewnym etapie i najważniejszy jest dalszy rozwój. Cały czas muszę pilnować standardów i jakości pracy, bo to prędzej czy później zaprowadzi mnie do sukcesu.

DUŻE ZMIANY W REGULAMINIE PUCHARU POLSKI I WIĘKSZE NAGRODY FINANSOWE. SPRAWDŹ, SZCZEGÓŁY

Tabela po 9 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Jagiellonia Białystok 9 6 1 2 16:8 19
2 LECHIA GDAŃSK 9 5 3 1 16:11 18
3 Wisła Kraków 9 5 2 2 18:9 17
4 Legia Warszawa 9 5 2 2 14:11 17
5 Zagłębie Lubin 9 5 1 3 16:12 16
6 Piast Gliwice 9 5 1 3 14:13 16
7 Korona Kielce 9 4 3 2 13:11 15
8 Lech Poznań 9 4 1 4 13:11 13
9 Miedź Legnica 9 3 2 4 12:16 11
10 ARKA GDYNIA 9 2 4 3 8:9 10
11 Śląsk Wrocław 9 2 3 4 12:14 9
12 Górnik Zabrze 9 1 5 3 9:14 8
13 Wisła Płock 9 1 4 4 13:16 7
14 Pogoń Szczecin 9 1 4 4 7:13 7
15 Zagłębie Sosnowiec 9 1 3 5 13:19 6
16 Cracovia 9 1 3 5 7:14 6

Tabela wprowadzona: 2018-09-24

aktualna tabela »

Wyniki 9 kolejki:

 • LECHIA GDAŃSK - Zagłębie Lubin 3:3 (3:0)
 • ARKA GDYNIA - Lech Poznań 1:0 (0:0)
 • Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 2:1 (1:0)
 • Cracovia - Wisła Płock 3:1 (2:0)
 • Miedź Legnica - Legia Warszawa 1:4 (1:1)
 • Śląsk Wrocław - Piast Gliwice 4:1 (1:0)
 • Górnik Zabrze - Jagiellonia Białystok 1:3 (1:0)
 • Korona Kielce - Zagłębie Sosnowiec 3:1 (0:0)

Opinie (63) ponad 10 zablokowanych

 • Szacun Piotruś,za młodych,brawo!

  Bedziesz miał debiut juz niedługo,poczujesz smak po obiciu sledzia!

  • 98 17

 • Lechio musi być podium w tym sezonie. Musi. Co do naszej ligi to już któryś sezon świetnie sobie radzi Jaga. Mają dobry skład bez gwiazdeczek a i kasy za dużo tam chyba nie ma. No a grają naprawdę dobrze.

  • 62 12

 • Wielka Lechia Gdańsk

  My tworzymy historie.

  • 49 18

 • Żałosna frekwencja.

  Sam z chęcią bym wrócił na stadion ale proszę was za 50 zł???

  • 26 43

 • Zawsze szanowałem pracę Pana Piotra jeden z nie licznych trenerów z klasą. Wyniki mówią same za siebie oby jak najdłużej wytrzymał z mendziarą. Gdybyśmy mieli teraz skład jaki miał ... Nowak to aż strach myśleć jakie wyniki by mógł wykręcić ten trener.

  • 53 9

 • wielka lechia toi toi

  • 9 24

 • ptysiu zmien tabletki

  • 6 17

 • szkoda, że

  słownika ortograficznego nie szanowałeś...

  • 5 8

 • forum o wiosce

  temat toi toi jest w innym dziale iod 1952 mowi to cos ci ta data? napinaczu z wioski rybackiej bo tylko tak mozesz zaistniec w swiecie kbicow!

  • 18 4

 • Ile nas kosztuje utrzymanie krasica, peszki Wolskiego itd??

  • 18 33

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najwyżej ocenieni zawodnicy Lechii

Najlepiej typujący wyniki Lechii

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Dariusz Stankiewicz 33 56 60.6%
2. Adrian Pobłocki 33 56 60.6%
3. STEFAN SANDACH 33 56 57.6%
4. Łukasz Kołodziejski 33 53 54.5%
5. Baltyk Gdynia 33 50 54.5%

Terminarz

16.05 (nd) godz.17:30 Jagiellonia Białystok 2:1 LECHIA Gdańsk LIVE!
08.05 (sob) godz.17:30 LECHIA Gdańsk 1:1 bez publiczności Cracovia LIVE!
30.04 (pt) godz.18:00 Wisła Płock 1:3 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!
25.04 (nd) godz.17:30 LECHIA Gdańsk 0:1 bez publiczności Legia Warszawa LIVE!
20.04 (wt) godz.20:30 Lech Poznań 3:0 bez publiczności LECHIA Gdańsk LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane