Wisła lepsza, a drugi mecz też w Krakowie

Krzysztof Klinkosz
26 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Nie udało się mistrzyniom Polski sprawić niespodzianki w pierwszym meczu półfinałowym z Wisłą Can-Pack. Przetrzebione kontuzjami koszykarki Lotosu przegrały z rywalem występującym w pełnym składzie 59:74 (21:11, 12:22, 16:19, 10:22). Drugi mecz w rywalizacji do trzech zwycięstw gdynianki rozegrają już w niedzielę również na wyjeździe. Początek o godzinie 16.00.

WISŁA CAN-PACK: Kobryn 17, Pawlak 12, Phillips 5, Basko 4, Leciejewska 3 - Powell 14, Leuczanka 7, Krężel 7, Jelavić 5.

LOTOS: Wright 23, Babkina 8, Bjelica 7, Misiuk 5, Krawczyk 3 - Swanier 11, Tomiałowicz 2, Sosnowska 0.

W wyjściowych składach obydwu walczących w półfinale ekip były tylko dwie zawodniczki, które nigdy nie miały, bądź nie mają nic wspólnego z ekipą Lotosu Gdynia. Pierwsze punkty zdobyła Ewelina Kobryn ale później dość niespodziewanie lepsze były gdynianki.

Drugi trener Lotosu Dariusz Raczyński zapowiadał na naszych łamach, że trener George Dikaioulakos ma opracowane warianty gry przeciwko Wiśle. I w pierwszej kwarcie przyniosły one spodziewane efekty. Zespół z Gdyni grał krótkimi akcjami, dużą część rzutów oddawał jeszcze zza łuku i jednocześnie postawił twarde warunki w obronie.

Mistrzynie Polski miały też zdecydowanie lepszą skuteczność niż gospodynie. Za 2 punkty wynosiła ona 50 procent zaś za linii 6,75 gdynianki oddały 8 rzutów i trzy razy trafiły. Dla porównania Wisła w pierwszej kwarcie trafiła tylko 2 na 13 rzutów za dwa i 1 na 5 rzutów za trzy punkty.

W połowie pierwszej kwarty było 7:4 dla Lotosu, punkty padały z rzadka i 7 minucie wynik "drgnął" tylko o 2 "oczka" 9:4 dla Lotosu po wolnych Milki Bjelicy. W końcówce gdynianki nieco przyspieszyły i po rzucie Naketii Swanier prowadziły nawet 21:9. Ostateczny wynik po pierwszej odsłonie (21:11 dla Lotosu) ustaliła po rzutach wolnych Jelena Leuczanka.

Niestety w drugiej odsłonie wszystko uległo zmianie o 180 stopni. To gospodynie były skuteczniejsze, szczelniej broniły i wykorzystując brak wysokich koszykarek Lotosu zaczęły dominować w zbiórkach. 6 pierwszych minut drugiej kwarty gdynianki przegrały aż 3:12. Z marazmu "wybudziła je" rzutem za 3 Swanier, później "trójkę" dołożyła jeszcze Monica Wright i gdynianki nie pozwoliły rywalkom wyjść na prowadzenie.

Do przerwy było 33:33, najwięcej punktów dla Lotosu zdobyła Wright 13 zaś dla Wisły po 8 punktów zdobyły Kobryn i Powell.

W trzeciej kwarcie krakowianki kilka razy próbowały "oderwać się" od zespołu z Gdyni, jednak największa przewaga "Białej Gwiazdy" sięgnęła wówczas 6 punktów (41:35 i 43:37). Zespół gości w połowie kwarty doprowadził do stanu 43:41 dla Wisły, jednak zabrakło mu już sił aby dogonić gospodynie i wyjść na prowadzenie.

Trzecia część gry zakończyła się niewielkim prowadzeniem gospodyń 52:49. Taką różnicę w koszykówce można jednak przecież zniwelować jedną akcją. Gdyniankom odrabianie strat zajęło nieco dłużej, ale w 34 minucie po punktach Eliny Babkiny było 57:57, niestety dobrą serie Lotosu przerwała w tym momencie "trójką" Paulina Pawlak a później jej koleżanki przejęły całkowitą kontrolę nad tym co działo się na parkiecie.

Dość powiedzieć, że Lotos w ostatnich 10 minutach oddał tylko 4 celne rzuty z gry. Ostatecznie Wisła Can-Pack wygrała pierwszy półfinał 74:59, okazja do rewanżu już w niedzielę.

W drugim sobotnim meczu półfinałów FGE: CCC Polkowice - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 82:64 (13:15, 23:13, 13:16, 12:17 d.21:3)