Wiśniewski strzelcem jedynego gola

jag. Marta
17 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
78. minuta. Piotr Wiśniewski strzela gola na wagę zwycięstwa Lechii. 78. minuta. Piotr Wiśniewski strzela gola na wagę zwycięstwa Lechii.

Piłkarze Lechii po raz piąty triumfowali w meczu derbowych w ekstraklasie nad Arką, ponownie wygrywając różnicą jednego gola. Tym razem zwycięstwo gdańszczanom przy ul. Traugutta nad gdynianami 1:0 (0:0) zapewniła bramka Piotra Wiśniewskiego. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego pojedynku.

Zobacz galerię zdjęć z meczu Lechia Gdańsk - Arka Gdynia

Bramka:
1:0 Wiśniewski 78'

LECHIA: Kapsa - Deleu, Bąk, Kożans, Wołąkiewicz - Bajić (28 Wiśniewski), Surma, Nowak - Lukjanovs (68 Dawidowski), Buval (90+1. Pietrowski), Traore.

ARKA: Witkowski - Bruma, Rozić, Szmatiuk, Noll - Płotka - Labukas (64 Wilczyński), Budziński (85 Mawaye), Bożok, Glavina - Ivanovski.

Sędzia: Górecki (Katowice). Żółte kartki: Traore, Buval (Lechia), Szmatiuk, Rozić, Ivanovski, Noll (Arka). Czerwona kartka: Bożok (Arka, 86 minuta, za faul). Widzów: 11 181.

90+6' Koniec meczu. Lechia po raz piąty lepsza w ekstraklasowych derby Trójmiasta po zwycięstwie nad Arką 1:0.

90+4' Nowak obok bramki Arki.

90+4' Dawidowski chciał zainicjować akcję lewym skrzydłem ale nie znalazł wsparcia u kolegów.

90+2' Zmiana w Lechii za Buvala wchodzi Pietrowski.

90' Sędzia doliczył 6 minut do czasu gry.

86' Zmiana w Arce za Budzińskiego wchodzi Mawaye.

86' Kolejne zamieszanie w okolicach linii środkowej, tym razem czerwoną kartkę za faul z tyłu na Surmie zobaczył Bożok. Arka w osłabieniu do końca spotkania

84' Sędziowie długo ustalali prowodyrów zajścia, w którym uczestniczyli niemal wszyscy przebywający na boisku piłkarze, tylko Kapsa został w swojej bramce. Witkowski jak na kapitana drużyny przystało, pobiegł... odciągać kolegów od rywali. Żółte kartki ostatecznie zobaczyli Ivanovski, Noll i Buval.

82' Na wysokości środka boiska przy linii bocznej doszło do awantury i przepychanek zawodników z obydwu zespołów. Rozdzielają ich sędzia główny i jeden z bocznych

Po meczu piłkarze Lechii długo fetowali sukces na murawie. Najbardziej cieszyli się ci, którzy grali w derbach po raz pierwszy. Na zdjęciu Deleu i Traore. Po meczu piłkarze Lechii długo fetowali sukces na murawie. Najbardziej cieszyli się ci, którzy grali w derbach po raz pierwszy. Na zdjęciu Deleu i Traore.
78' Gol dla Lechii. Nowak z około 27 metrów zagrywał w pole karne z rzutu wolnego, a tam do piłki najszybciej doskoczył Wiśniewski i umieścił w siatce.

74' Arka po raz pierwszy od dłuższej chwili przedostała się pod pole karne gospodarzy ale nie może sobie wypracować klarownej sytuacji.

72' Żółta kartka dla Traore.

71' Buval pada w polu karnym jednak sędzia nie dopatrzył się faulu.Po chwili w starciu o piłkę z gdynianinem pada w polu karnym Dawidowski ale sędzia każe grac dalej.

68' Po rozegraniu rzutu wolnego Witkowski w ostatniecj chwili zdejmuje piłkę już niemal z nogi Traore

68' Zmiana w Lechii za Lukjanowsa wchodzi Dawidowski.

66' Lukjanows zagrywał z prawej strony, piłka doszła do Nowaka ale pomocnik Lechii uderzył nad bramką.

64' Zmiana w Arce za Labukasa wchodzi Wilczyński.

63' Impet akcji gospodarzy nieco osłabł Arka stara się wysoko wychodzić do akcji Lechii.

60'Glavina chciał wypuścić lewą stroną Bożoka, jednak Słowak nie opanował piłki i akcję Arki zastopowali gdańszczanie.

58' Traore z narożnika pola karnego w długi róg ale piłka minęła bramkę gdynian.

57' Glavina z rzutu roznego prosto w ręce Kapsy.

55' Początek drugiej połowy zdecydowanie lepszy niż cała pierwsza odsłona. Piłkarze wyraźnie przyśpieszycli. Lechia przeważa ale gdynianie starają się groźnie kontrować.

53' Witkowski odważnym wybiegiem wyjaśnia sytuację, Buval już nadbiegał w kierunku bramki.

52'Strzał Nowaka prosto w ręce golkipera Arki.

51' Wiśniewski z 18 metrów ale Witkowski na posterunku.

48' Lukjanovs próbował zdobyć prowadzenie dla Lechii po dośrodkowaniu z prawej strony Traore, jednak nie udało mu się.

47'Buval nie opanował piłki a był sam na kilka metrów przed bramką gości.

46' Ivanovski pociągnął lewym skrzydłem, wbiegł w pole karne gospodarzy jednak odegrał prosto pod nogi obrońców gospodarzy.

46' Obydwie drużyny już na boisku, rozpoczynamy drugą połowę derby Trójmiasta.

45+2' koniec pierwszej połowy. Bezbramkowy remis. Nawet nie było okazji na strzelenie goli

45+1' Płotka z dystansu, ale niecelnie

45' pierwsza połowa trwać będzie o dwie minuty dłużej

43' dobra interwencja Rozicia, Nowak niesłusznie domagał się faulu

42' taniec Wiśniewskiego z piłką w polu karnym, ale w gąszczu nóg musiał stracić piłkę

39' strzał Deleu, ale mocno niecelny

38' żółta kartka dla Rozicia za faul na Buvalu, czyli obaj stoperzy gdynian mają już po upomnieniu, to może być problem dla żółto-niebieskich na dalszą część meczu

37' na razie bardziej to partia szachów niż mecz piłkarski, Arka umiejętnie rozbija ataki Lechii daleko od swojego pola karnego i gdy tylko nadarzy się okazja stara się sama przejść do ataku

36' Szmatiuk powstrzymał Wiśniewskiego, gdyby nie to skrzydłowy Lechii wbiegłby w pole karne

34' Szmatiuk sfaulował Buvala, żółta kartka dla stopera Arki, ale nie za to przewinienie, ale dyskusję z sędzią

32' pierwszy celny strzał w tym meczu, z uderzeniem Deleu Witkowski poradził sobie bez kłopotów

28' strzał z wolnego Wiśniewskiego w mur Arki

28' zmiana Wiśniewski za Bajicia

28' faul Brumy na Buvalu, wolny dla Lechii niemal z narożnika pola karnego,

27' Bajić jednak nie jest zdolny do gry, czeka przy linii bocznej na zmianę, a gra się toczy

26' szybka kontra Arki dobrze rozprowadzana przez Ivanovskiego, Glavina przerzucił piłkę na prawe skrzydło, gdzie Bruma ograł Lukjanovsa, dośrodkowanie jednak Holendra nie doszło do celu i od bramki zaczęła Lechia

24' Bajić jednak zgłosił gotowość do gry, zmiana wycofana

23' rozgrzewa się trzech piłkarzy Lechii, wypisana jest już kartka do zmiany, rozbierał się Wiśniewski

22' Bajić na noszach został zniesiony z boiska

21' pomocy masażystów tym razem potrzebuje Bajić, sygnalizacja z boiska sztabu medycznego do ławki trenerskiej, że będzie potrzebna zmiana

19' strzał Glavina, po nogach obrońców, piłkę łapie Kapsa

18' po początkowej przewadze Lechii, mecz się wyrównał, Arka coraz odważniej stara się atakować

15' po dośrodkowaniu Bożoka gdańszczanie wybili piłkę, ale doszło do zderzenia stoperów obu drużyn, Kożans po starciu z Roziciem potrzebuje pomocy masażystów

14' trzeci rzut rożny dla Arki, tym razem po akcji Nolla

13' na spalonym Buval po podaniu Deleu

13' indywidualna akcja Surmy załapała się na "16" Arki

12' Bożok sfaulował nakładką Kożansa, w faulach zatem już remis 2:2

11' Bożok wywalczył drugi róg dla Arki, tym razem dośrodkował Glavina, Kapsa z kłopotami, ale złapał piłkę

10' brzydki faul Bajicia na Ivanovskim, sędzia znów pobłażliwy dla gdańszczan. Co ciekawe mecz prowadzi ten sam arbiter, który nie podyktował dla Lechii ewidentnego karnego

8' Bąk wybił piłkę na róg spod nóg szarżującego Ivanovskiego

8' Kapsa pewnie łapie piłkę po akcji Bożoka

6' świetny przerzut Wołąkiewicza do Lukjanovsa z lewej na prawą stronę boiska, ale dośrodkowanie Łotysza za mocne

5' Bruma przeciął dośrodkowanie i piłka w rękach Witkowskiego zamiast pod nogami Traore

4' faul Deleu na Glavinie, Brazylijczyk ma szczęście, że nie dostał żółtej kartki

3' Bąk skutecznie blokował Ivanovskiego, piłka od bramki Lechii

2' pierwszy strzał w tym spotkaniu, Traore uderzył z około 25 metrów, piłka obok słupka

0' mecz rozpoczęła Arka

Przed meczem
Gospodarze wystawili taką samą jedenastkę co dwa tygodnie temu w Warszawie, czyli na ławce siedzi Paweł Buzała. Natomiast goście, zgodnie z naszymi zapowiedziami, ustawienie są defensywnie z trzema nominalnymi stoperami w składzie, między obroną a pomocą ustawiony jest Płotka. Po raz pierwszy w historii w derbach bierze taką duża liczba cudzoziemców. Arka postawiła na siedmiu, a Lechia na sześciu zagranicznych graczy.

Pozostałe wyniki 9. kolejki:
Cracovia - Ruch Chorzów 2:3 (0:2), Górnik Zabrze - Wisła Kraków 1:0 (0:0), Jagiellonia Białystok - Polonia Bytom 3:0 (1:0), Korona Kielce - GKS Bełchatów 3:1 (1:0), Lech Poznań - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0), Śląsk Wrocław - Polonia Warszawa 2:2 (1:0), Widzew Łódź - Legia Warszawa 0:1 (0:1).