Wiadomości

Prezes Arki o celach sportowych i finansowych

Arka Gdynia

Wojciech Pertkiewicz: Jak wychodzę do gry z przeciwnikiem, z którym teoretycznie nie mam szans, to i tak moim celem jest wygrać. Tego samego oczekuję od drużyny.
Wojciech Pertkiewicz: Jak wychodzę do gry z przeciwnikiem, z którym teoretycznie nie mam szans, to i tak moim celem jest wygrać. Tego samego oczekuję od drużyny. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka ma zachować budżet między 5 a 6 milionów złotych. Jednak co najmniej przez dwa najbliższe lata wszystkie pieniądze nie będą mogły być przeznaczone wyłącznie na bieżące funkcjonowanie klubu, gdyż spłacane są nadal długi z poprzednich lat. Trwają rozmowy z Polnordem, by nadal był strategicznym sponsorem, gdyż dotychczasowa umowa właśnie wygasa. Prezes Wojciech Pertkiewicz apeluje, aby nie porównywać jedynie deklarowanej wysokości nakładów na poszczególny drużyny w I lidze, ale patrzyć również na koszty, a te w Gdyni są wysokie. W nadchodzących rozgrywkach żółto-niebiescy celują w pierwszą piątkę tabeli.Jacek Główczyński: Czy bez względy na to jak potoczą się rozmowy transferowe, już można mówić o celu, który zostanie postawiony drużynie w nowym sezonie?

Wojciech Pertkiewicz: Gra się zawsze o najwyższe cele. Przynajmniej ja tak mam. Jak wychodzę do gry z przeciwnikiem, z którym teoretycznie nie mam szans, to i tak moim celem jest wygrać. Tego samego oczekuję od drużyny. Ma wychodzić na boisko, by zwyciężać. Transfery dokonujemy na wcześniej wytypowane pozycje. Każdy zapewne przykłada inną miarkę, ale bez względu na to, jak to będzie mierzone, celem jest by drużyna była silniejsza.

CEL NA NOWY SEZON: DO 5. MIEJSCA W I LIDZE

Sporo kontrowersji wywołała kwestia o co gra Arka. Czy o 5. miejsce, czy o pierwszą piątkę?

Zmierzamy w kierunku TOP-5 I ligi. Życie pokaże, czy jesteśmy na tyle silni, mieć będziemy łut szczęścia, unikniemy kontuzji, by walczyć o coś więcej. Rozgrywki zweryfikują także, czy transfery będą trafione. O tym będzie można powiedzieć dopiero po sezonie, bo na razie to wielka niewiadoma. Zdarza się bowiem tak, że gdy pozyskuje się danego zawodnika, to wszyscy mówią "dobry ruch". Natomiast po rundzie, jak coś nie wyjdzie, ci sami ludzie oceniają: "dramat, kto to wymyśli, by wziąć tego zawodnika".

PREZES PERTKIEWICZ: BĘDZIE 4-5 NOWYCH PIŁKARZY W "11" ARKI

Posezonowe spotkanie z kibicami pokazało, że raczej kierownictwo klubu i sztab szkoleniowy nie mają już zbyt wielkiego prawa do błędu, bo rośnie zniecierpliwienie. Spodziewał się pan, że ton będzie aż tak bardzo roszczeniowy?

Robimy takie spotkania co pół roku. Oczywiście peanów pochwalnych nikt się nie spodziewał. Połajankę trzeba przyjąć, bo wynik sportowy jest rozczarowujący także dla wszystkich w klubie łącznie z zarządem, radą nadzorczą czy trenerach i piłkarzach. W innych kwestiach trzeba ze sobą rozmawiać. Cierpliwie wyjaśniać nawet często plotkarskie i nieprawdziwe historie. Wiem, że to wszystko wynika z troski kibiców o klub. My też jesteśmy zatroskani. Działamy, aby było lepiej. Jednak na samym końcu nikt z nas nie odpowiada za wepchnięcie piłki do siatki lub brak obrony strzału z jakiegoś tam metra.

ARKA SKOMPLETOWAŁA OBRONĘ. SOCHA I FIALHO WZMOCNILI TĘ FORMACJĘ

Ale odpowiadacie panowie choćby za finanse klubu. Niezbyt dobrze przyjęta została przez kibiców deklaracja, że Arka jeszcze przez dwa lata ma spłacać długi z lat poprzednich. Nie za długo?

Uczciwie stawiamy sprawę. Taki jest plan poparty pewnymi deklaracjami i oczekiwaniami. Jednak gwarancji na to nie ma. Klub funkcjonuje realizując dwa cele równolegle: prowadzi bieżącą działalność i spłaca dług. I to nie jest złe. Gorzej jakby te zaległości "zabijały" nas w ten sposób, że zmuszeni bylibyśmy do obniżenia jakości funkcjonowania klubu.

Jaka część budżetu idzie na spłatę zadłużenia?

To się zmienia w zależności od sezonu.

BĘDĄ POWROTY BYŁYCH PIŁKARZY ARKI ORAZ WYPOŻYCZENIA Z LEGII WARSZAWA

Ale bliżej jest 5 czy 25 procent budżetu?

Różnie. Zależy, jaka jest wymagalność tych zaległości. Na dzisiaj nie wiem dokładnie, jaką część będziemy spłacać w tym sezonie.

Na którym miejscu zamierzacie uplasować się w I lidze, jeśli chodzi o wielkość budżetu na najbliższy sezon?

Według mnie to dane nie do zweryfikowania. Różnie klubu podają budżety, niektóre pieniądze są tam nie znajdują, gdyż są realizowane z innych źródeł. Ponadto nie są pokazywane wydatki. A musimy pamiętać, że Arka ma jedne z wyższych kosztów funkcjonowania z klubów I ligi. Myśli, że w zakończonym sezonie większe miało tylko Zagłębie Lubin, może Miedź Legnica, bo finansuje akademię piłkarską. Natomiast zdecydowana większość klubów nie prowadzi na taką skalę, które my realizujemy. Nie mają internatu, klas gimnazjalnych, drużyny rezerw w III lidze, juniorów starszych w Lidze Centralnej, nie wspierają stowarzyszenia szkolącego drużyny w młodszych rocznikach, czy mają niższe koszty organizacji meczów od tych, które ponosimy w Gdyni. Dlatego nie można patrzyć tylko na to, że mamy od kogoś większy budżet, bo gdy spojrzymy na koszty funkcjonowania, to okaże się, że na pierwszą drużynę możemy przeznaczyć jednak mniej niż ci z teoretycznie mniejszymi pieniędzmi.

TRENER NICIŃSKI NADAL POPROWADZI ARKĘ, ALE JUŻ BEZ ŁAWY W KADRZE PIŁKARZY

Możecie jednak też więcej zarabiać od innych, choćby dlatego, że w Gdyni przechodzi więcej ludzi na mecze niż w innych ośrodkach. Czy frekwencja z minionego sezonu zadowala klub?

Oczywiście marzeniem jest, by była jak najwyższa. Dobrze wygląda rozwój sektora "Młodego Arkowca", na który zapraszamy szkoły i inne grupy młodzieżowe nie tylko z Gdyni. Natomiast największy wpływ na frekwencje mają dwa czynniki: gra drużyny i atrakcyjność przeciwnika. To prawda stara jak świat. Widać to choćby po wiosennych meczach. Wystarczyło w fajnym stylu wygrać z Tychami, by na Stomil przyszło jeszcze więcej ludzi. Natomiast na Zagłębie, co prawda w środę i w deszczu, ale przede wszystkim po słabszej serii drużyny, kibiców stawiło się znacznie mniej. Dlatego możemy robić różne rzeczy pod względem marketingowym, ale i tak najważniejsza będzie dyspozycja chłopaków na boisku. Najlepiej, abyśmy wygrywali wszystko u siebie.

MICHAŁ NALEPA NAJWYŻEJ OCENIONY WIOSNĄ SPOŚRÓD PIŁKARZY ARKI

Czy z piłkarzy, którzy mają ważne kontrakty z Arką, ktoś może odejść?

Raczej nie. Żaden klub nie wystąpił z oficjalną propozycją pozyskania naszego zawodnika.

Z tych co zostają jesteście zadowoleni?

Zależało nam, by nie doprowadzić po raz kolejny do rewolucji kadrowej, gdyż jak pokazują ostatnie lata, ona w Arce odbija się zawsze czkawką. Dlatego wiosną, gdy już nie można było sobie zaprzątać głowy awansem do ekstraklasy, przedefiniowaliśmy cele. Ważne stały się także te pozawynikowe. Postawiliśmy na wnikliwą selekcję zawodników. Wyłoniony został szkielet drużyny na nowy sezon. Z tymi piłkarzami udało się porozumieć. Część kontraktów przedłużyła się automatycznie, a z Marcusem wynegocjowaliśmy nową umowę. Pozostają jeszcze dwa małe znaki zapytania przy Lomskim i Miszczuku.

Opinie (61) ponad 10 zablokowanych

 • Zostawić Lomskiego!!! (1)

  • 69 8

  • zwolnić Lomskiego !!!

   .

   • 7 24

 • (1)

  Szkoda, że żaden poważny sponsor nie chce zainwestować w Arkę. Póki budżet będzie wciąż na poziomie 5 mln to nic nie zwojujemy. Tu trzeba 3-4 piłkarzy ze średniej ekstraklasowej Polki żeby o coś powalczyć. A to niestety kosztuje... Gdy słyszę, że na kolejny sezon przewidzianych jest max. 6 mln zł gdzie należy odjąć długi i koszty utrzymania to jest to, kasa na przetrwanie w I lidze a nie na TOP 5.

  • 64 6

  • Czemu szkoda?

   jest na Wybrzeżu jedna topowa drużyna i więcej w regionie nie potrzeba. Potrzeba natomiast drużyny na zapleczu, w której to mogli by się ogrywać najzdolniejsi juniorzy , albo doświadczeni, solidni zawodnicy związani z regionem.

   • 19 27

 • W najbliższym czasie dużo lepiej nie będzie/ (4)

  Póki herb poza klubem, i ze sprzedaży pamiątek zostają marne grosze nikt Arki nie kupi i nie zainwestuje dużej kasy - taka jest niestety prawda.

  • 36 27

  • Może kiedyś...

   • 11 6

  • Było to już wyjaśniane. Dlaczego powielasz bzdury? (1)

   • 12 11

   • to wyjaśnij jeszcze raz w czyich rękach są prawa do herbu?

    • 2 0

  • Co Ty z tym herbem i pamiątkami

   Akurat kasa z pamiątek trafia do klubu. Klub używa herb więc prawo do niego ma. co to za pierdoły są?
   Ciekawe jaka kasa z pamiątek biało niebieskich trafia do Bałtyku?

   • 8 2

 • Powoli ale do przodu. To ważne. (2)

  Mogę jeszcze rok poczekać, byle były efekty i stabilny finansowo klub, z wychowankami w składzie. To co było 2-3 lata temu groziło bankructwem Arki, teraz powoli z tego wychodzimy.

  • 31 14

  • z wychowankami to mozesz na podworku pograc

   • 12 12

  • I dobrze

   Ale bez dużego partnera nic się nie zmieni mocno. Chwała za uratowanie klubu. Teraz pora na dalszy krok choć wiadomo, że sponsorzy czy nowi właściciele nie stoją za rogiem ul. Olimpijskiej

   • 9 3

 • I o to chodzi. (2)

  Prezes powiedział słowa, które powtarzają wszyscy kibice. Na boisku niezależnie od tego czy przeciwnik w zasięgu możliwości czy nie zawodnicy muszą wykazać maksymalne zaangażowanie. W Arce na wiosnę tak nie było. I stąd niezadowolenie i żale kibiców. Na boisku nie wstyd przegrać tylko trzeba zrobić to z klasą. Trzeba wiedzieć jaki klub i jakie miasto się reprezentuje. I jak się ma kontrakt to za to oddać zdrowie i serce w czasie gry.

  • 40 5

  • Odkąd pamiętam, (1)

   a mam już latek niemało, w każdej dyscyplinie zespołowej i większości technicznych najczęściej wygrywają ci, którzy stawiają wszystko na wygraną.
   Kalkulacje, murowanie bramki po strzelonym przypadkiem golu czy ostrożna gra bo "przeciwnik się może zdenerwować" zazwyczaj kończą się wstydem.
   Aha i jeszcze jedno. Solidna praca na treningach naprawdę się opłaca.
   I tyle. A na koniec spolszczone hasło przeczytane na jakimś muralu: "Z najlepszego kondotiera nie zrobisz bohatera"

   • 6 0

   • W grach zespołowych zaczynasz od defensywy

    Stara prawda.
    Kalkulacje jednak nie popłacają. To prawda.

    • 3 0

 • Juniorzy (1)

  Gdyby kilka lat temu postawiono na młodzież generalnie a nie zatrudniano piłkarskich emerytów to i wynik już by teraz były i finanse klubu byłyby w lepszym stanie.

  • 28 6

  • Farmazon

   Grać mają ci młodzi, którzy rokują. Zreszta u nas i tak i jest najwięcej w lidze. I co? Jeszcze więcej?

   • 5 4

 • Pierdkiewicz, ty jesteś miękkim. (3)

  Miej człowieku resztki honoru i odejdź stąd, bo nikt cię tu nie chce.

  • 35 29

  • Mów za siebie. (2)

   Ja chcę. Przynajmniej nie wali w ch i mówi jak jest.

   • 15 11

   • Pomyliło ci się z Kolonko

    • 9 2

   • NIektórzy wolą usłyszeć co chcą

    A potem być rozczarowani. Takie życie masochisty

    • 5 0

 • (3)

  Nie spodziewajcie się już żadnych transferów jednego ochłapa wzięli i na tym koniec, żaden Bożok ani inni już nie przyjdą jak podobno są z Bożokiem czy z Siemiaszko dogadani a kontraktu nie podpisali. I oni chcą wejść to ekstraklasy? Z czym i z kim?

  • 9 26

  • Czekam na Ciebie

   I kwiaty z przeprosinami jak jednak podpiszą.

   • 15 3

  • Janusz ?!

   Uspokój się już po wyborach, wygrał twój kandydat -sąsiedzi się pośmieli
   a nam daj spokój z twoimi nazwę sprawy po imieniu; głupimi wpisami !!!!

   • 9 3

  • No to na kolana i zasuwaj z przeprosinami

   Siemaszko i Bożok podpisali kontrakty.

   • 0 0

 • Prezes, który nic nie wie. (1)

  • 26 13

  • Ten akurat sporo wie

   Poza wynikami meczów. Niedawno było odwrotnie :-)

   • 9 2

 • Prezes nic nie wie? (2)

  Dziwne, nie wie jakie są koszty ale wiadomo, że wysokie? Długi? Nie wiadomo ile, komu, kiedy? Amatorszczyzna. Transfery? Kto jest odpowiedzialny - jacyś ludzie mówili? Coś mi się zadaje, że nic dobrego z tego nie będzie, to wygląda na jakąś wspólnotę interesów a nie sprawnie zarządzany klub.

  • 28 10

  • A może wie

   a nie chce powiedzieć, a to już pełen profesjonalizm!

   • 10 2

  • Kolejny z kwiatami

   I przepraszać za głupoty wypisywane.

   • 5 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższe spotkanie Arki

początek meczu: 31.07.2021 godz. 20:30 LIVE!

mecz ligowy

Jak typują inni

1

90%

202 typowania

x

6%

13 typowań

2

4%

10 typowań

TYPUJ!

Aktualna tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Podbeskidzie Bielsko-Biała 0 0 0 0 0:0 0
2 ARKA GDYNIA 0 0 0 0 0:0 0
3 Chrobry Głogów 0 0 0 0 0:0 0
4 GKS 1962 Jastrzębie 0 0 0 0 0:0 0
5 GKS Tychy 0 0 0 0 0:0 0
6 Korona Kielce 0 0 0 0 0:0 0
7 ŁKS Łódź 0 0 0 0 0:0 0
8 Miedź Legnica 0 0 0 0 0:0 0
9 Odra Opole 0 0 0 0 0:0 0
10 Puszcza Niepołomice 0 0 0 0 0:0 0
11 Resovia 0 0 0 0 0:0 0
12 Sandecja Nowy Sącz 0 0 0 0 0:0 0
13 Stomil Olsztyn 0 0 0 0 0:0 0
14 Widzew Łódź 0 0 0 0 0:0 0
15 Zagłębie Sosnowiec 0 0 0 0 0:0 0
16 GKS Katowice 0 0 0 0 0:0 0
17 Górnik Polkowice 0 0 0 0 0:0 0
18 Skra Częstochowa 0 0 0 0 0:0 0

Terminarz

31.07 (sob) godz.20:30 ARKA Gdynia typuj Zagłębie Sosnowiec LIVE!
07.08 (sob) godz.20:30 ARKA Gdynia typuj Chrobry Głogów
14.08 (sob) godz.18:00 Stomil Olsztyn typuj ARKA Gdynia
16.06 (śr) godz.20:30 ARKA Gdynia 0:1 ŁKS Łódź LIVE!
13.06 (nd) godz.12:40 Chrobry Głogów 0:3 ARKA Gdynia LIVE!

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane