Worek medali dla polskiej szermierki. Adam Jakubowski mistrzem Europy do lat 20

Jacek Główczyński
1 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (7)
Adam Jakubowski - mistrz Europy we florecie do lat 20. Adam Jakubowski - mistrz Europy we florecie do lat 20.

Aż dziewięć medali zdobyła reprezentacja Polski w mistrzostwach Europy w kategorii juniorów i kadetów, które zakończyły się w Tallinie. Czterokrotnie na podium stawali przedstawiciele gdańskiego floretu. Spośród nich najbardziej zadowolony jest Adam Jakubowski, który zdobył złoto indywidualnie i srebro w drużynie do lat 20. Młodzieży starają się dorównać seniorzy, którzy w drużynowych zawodach Pucharu Świata we florecie zajęli 4. miejsce.

Przeczytaj, jakie plany, nie tylko sportowe, ma Adam Jakubowski

W stolicy Estonii rywalizowali najlepsi specjaliści w szermierce w Europie do lat 17 i 20. W każdej broni rywalizowano indywidualnie i drużynowo. Polacy zdobyli aż dziewięć medali, w tym w czterech z nich udział miał gdański floret.

Mistrzostwa Europy - polskie medale
U-20
Złoto

Gloria Klughardt (AZS AWF Kraków) - szpada indywidualnie
Adam Jakubowski (AZS AWFiS Gdańsk) - floret indywidualnie
Kinga Zgryźniak, Gloria Klughardt, Cecylia Cieślik, Alicja Klasik - szpada drużynowo

Srebro
Adam Jakubowski, Piotr Kaśków, Jakub Kotek, Mateusz Kwiatkowski - floret drużynowo

Brąz
Antonina Lachman, Malwina Kołodziejczyk, Amelia Olszewska, Karolina Żurawska - floret drużynowo
Kinga Zgryźniak (RMKS Rybnik) - szpada indywidualnie

U-17
Srebro

Szymon Wojciechowski (WLKS Kmicic Częstochowa) - szpada indywidualnie
Natasza Kuś, Marta Jakubowska, Hanna Wojtas i Aleksandra Nowakowska - floret drużynowo
Magda Ratyna, Oliwia Janeczek, Aleksandra Szymańska, Antonina Halemba) - szpada drużynowo

Tallin bardzo dobrze wspominać będzie Adam Jakubowski. Podopieczny Radosława Glonka został indywidualnym mistrzem Europy do lat 20. W drodze na najwyższy stopień podium florecista AZS AWFiS Gdańsk pokonał kolejno: Holendra Koena Waleta 15:6, Christophera Horn Nielsena z Danii 15:7, Raiana Adoula z Włoch 15:11, Elita Chagnona z Francji 15:14, Alberta Bagdany z Węgier 15:12 oraz w finale Szweda Marcusa Broberga 15:13.

Gdańscy floreciści - drużynowi wicemistrzowie Europy do lat 20. Gdańscy floreciści - drużynowi wicemistrzowie Europy do lat 20.
W turnieju brało jeszcze trzech innych gdańskich florecistów, którzy zostali sklasyfikowani na następujących miejscach: 11. Mateusz Kwiatkowski (AZS AWFiS, trener Glonek), 18. Jakub Kotek (Fundacja GSF, trener Paweł Papużyński), 25. Piotr Kaśków (AZS AWFiS Gdańsk, trener Łukasz Szymański).

Gdzie trenować szermierkę?

Gdy w turnieju drużynom ci floreciści połączyli pod wodzą trener Łukasza Szymańskiego sięgnęli po srebro. Polacy w finale uznali wyższość Francuzów (36:45). Natomiast w drodze do finału pokonali kolejno: Hiszpanię 45:40, Słowację 45:41 i rozstawionych z numerem jeden Włochów 45:44.

Polskie florecistki - wicemistrzynie Europy drużynowo do lat 17. Polskie florecistki - wicemistrzynie Europy drużynowo do lat 17.
Kolejne dwa medale stały się udziałem gdańskich florecistek w turniejach drużynowych. Po srebro sięgnęły kadetki. W zespole walczyły: Marta Jakubowska (Gdańska Szkoła Szermierki, trener Konrad Pietrusiak) i Hanna Wojtas (Gdańska Szkoła Szermierki, trener Filip Płocharski), a także Natasza Kuś (D'Artagnan Ursynów) i Aleksandra Nowakowska (MDK-5 Bydgoszcz).

Polki do finały doszły po gładkich zwycięstwach nad: Hiszpanią (45:18), Grecją (45:29) oraz Węgrami (45:24), a w finale uległy Włoszkom 36:45.

Indywidualnie jedna wygrana walka dzieliła od podium Jakubowską i Kuś, które - odpowiednio - zajęły 6. i 8. miejsce. Martyna w ćwierćfinale przegrała z późniejszą wicemistrzynią Europy Grety Collini z Włoch (10:15). Wojtas uplasowała się na 20. miejscu.

Polskie florecistki - brązowe medalistki w drużynie mistrzostw Europy do lat 20. Polskie florecistki - brązowe medalistki w drużynie mistrzostw Europy do lat 20.
Również połowę zespołu tworzyły gdańszczanki w juniorkach. Amelia Olszewska (AZS AWFiS, trener Konrad Pietrusiak) i Malwina Kołodziejczyk (KS De Le Salle, trener Longin Szmit) walczyły wspólnie z: Karoliną Żurawską (Toruńska Akademia Floretu) i Antoniną Lachman (AZS AWF Poznań).

Polski zdobyły brąz po zwycięstwie nad Wielką Brytanią 28:27. Wcześniej wygrały z Mołdawią 45:24 i Turcją 45:35, a w półfinale uległy późniejszym mistrzyniom - Włoszkom 39:45.

Indywidualnie Kołodziejczyk była 13., a Olszewska 47.

Z gdańskich florecistów w Tallinie do podium nie udało się przebić tylko juniorom, podopiecznym Krzysztofa Walki. Idzi Duraj (AZS AWFiS) indywidualnie był 8., a walkę o awans do strefy medalowej przegrał z późniejszym mistrzem - Węgrem Mattii Rubiną (9:15). Natomiast 13. był Jakub Gorczyca (UKS Atena).

Drużynowo Polakom drogę do podium zamknęła porażka z Wielką Brytania 38:45. Skończyli mistrzostwa z 7. lokatą.

Floreciści wrócili na podium mistrzostw Europy seniorów. Sprawdź, ile lat na to czekali

Polscy floreciści - czwarta drużyna zawodów Pucharu Świata w Kairze. Polscy floreciści - czwarta drużyna zawodów Pucharu Świata w Kairze.
Od młodzieży nie chcą być gorsi seniorzy. Polscy floreciści zajęli 4. miejsce w zawodach Pucharu Świata w Kairze. Wśród biało-czerwonych, który prowadzi gdański selekcjoner - Radosław Glonek - walczył Michał Siess z AZS AWFiS Gdańsk.

Wspólnie z Andrzejem Rządkowskim, Janem Jurkiewiczem i Adrianem Wojtkowiakiem pokonał on Ukrainę 45:35 i USA 45:37. Następnie były porażki z Japonią i Francją 37:45.

Jest progres w stosunku do ostatniego turnieju, który w Paryżu nasza reprezentacja ukończyła z 5. lokatą. Natomiast po raz ostatni podium w tej rywalizacji osiągnęła w kwietniu 2022 w Belgradzie, kiedy zajęła 2. miejsce.