Worek medali gdyńskich pływaków

mat.
24 czerwca 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Aż 35 medali przywieźli z mistrzostw Polski weteranów reprezentanci grupy pływackiej Gdynia Masters. Dwukrotnie na najwyższym stopniu w Poznaniu stanęła m.in. najstarsza uczestniczka zawodów Danuta Kowalewska.

Poznań gościł championat weteranów na pływalni 50-metrowej. Rywalizowało 260 zawodników i zawodniczek. Plon startu szesnastoosobowej ekipy gdyńskiej to 35 medali, w tym 16 złotych, 8 srebrnych i 11 brązowych oraz trzy rekordy Polski. Klasą dla siebie była najstarsza zawodniczką mistrzostw. 85-letnia (!) Kowalewska wygrała na 50 i 100 metrów stylem klasycznym, a jednocześnie ustanowiła rekordy kraju w tej grupie wiekowej.

Naszym najbardziej utytułowanym pływakiem został Andrzej Skwarło. Stawał on na najwyższym stopniu podium w każdej z pięciu konkurencji, w których wystartował, bijąc przy okazji rekordy życiowe. Nieco skromniejszy dorobek mieli: Witosława Olechnicka - 3 złote i 1 srebrny oraz Józef Klukowski (tegoroczny trzykrotny wicemistrz świata) - 3 złote.

Na podkreślenie zasługują też dwa miejsca na podium debiutantki. Danuta Szczepańska w pierwszym starcie na tego typu zawodach na dystansach 50 metrów stylem grzbietowym i dowolnym zdobyła złoto i srebro.

Pozostali gdyńscy medaliści:
Beata Redlarska - 2 złote
Katarzyna Mazurek i Lech Bednarek - po 2 srebne
Stefania Kowalska i Stanisław Wielebski - 1 srebrny, 2 brązowe
Monika Krajewska, Danuta Radkowiak i Józef Kwias po 2 brązowe
Anna Krzysztofik - 1 brązowy
Sztafeta 4x50 m. stylem dowolnym (K. Mazurek, W. Olechnicka, A. Skwarło, L. Bednarek) - złoto
Sztafeta 4x50 m. stylem dowolnym mężczyzn (J. Klukowski. A. Skwarło, Józef Kwias, S. Wielebski) - złoto z rekordem Polski.