Wreszcie można odpocząć

20 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Koszykarki Lotosu zakończyły rok ligowym zwycięstwem na własnym parkiecie nad Widzewem Łódź 91:64 (24:12, 16:21, 29:16, 22:15). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z hali przy ul. Górskiego. Gdynianki wreszcie będą mogły odpocząć. Kolejne spotkanie mają zaplanowane dopiero 10 stycznia.

LOTOS: Swanier 18 (3), Wright 17, Jujka 14, Mieloszyńska 12 (2), Bjelica 6 oraz Tomiałowicz 7 (1), Irvin 6 (1), Babkina 6, Ziętara 5, Misiuk, Sosnowska.

WIDZEW: Szymczak-Górzyńska 16 (1), Żytomirska 12, Chomicka 8 (2), Kenig 7, Pawlak 2 oraz Tondel 15, Okulska 4, Trojanowska.

Trener Dariusz Raczyński narzekał, że jego podopieczne są bardzo zmęczone, gdyż w tym zestawieniu kadrowych nie stać ich na skuteczną walkę na dwóch frontach. Dlatego nie tylko są przegrane w Eurolidze, ale tak jak wczoraj z Liderem Pruszków także i na krajowych parkietach.

Gdynianki musiały zdobyć się na jeszcze jeden wysiłek w tym roku, gdyż już dziś gościły Widzew, z którym przegrały zresztą w pierwszej rundzie rozgrywek. Na trybunach zasiedli tylko najwierniejsi kibice koszykarek.

Mecz otworzył celny rzut Darii Mieloszyńskiej. Po chwili dwie straty rywalek na kolejne punkty zamieniła Monica Wright. W 3. minucie po dwóch "trójkach" z rzędu Naketii Swanier gdynianki prowadziły już 12:0! Dopiero wtedy pierwsze punkty dla przyjezdnych zdobyła Natalia Szymczak-Górzyńska.

W 7. minucie Lotos powiększył przewagę do 20:6, a w ostrzeliwanie kosza rywalek włączyła się Elina Babkina, która weszła do gry z rezerwy. Wtedy Widzew wreszcie trafił zza łuku. Sztuka ta udała się Małgorzacie Chomickiej.

Ostatecznie w inauguracyjnej kwarcie gdynianki zdobyły dokładnie dwa razy więcej punktów niż rywalki. Wynik na 24:12 ustaliła Marta Jujka. Jednak nie jest to najlepsze widowisko. Widzew ma już dziewięć, a Lotos sześć strat. Gdynianki prowadzą, bo grają zespołową (aż 7 asyst) oraz są skuteczniejsze od rywalek. Łodzianki z gry oddały 13 rzutów, a trafiły tylko trzy.

Początek drugiej kwarty nie zmienił obrazu gry. Lotos utrzymywał przewagę. 28:14 było po wolnych Milki Bjelicy. Potem gra się wyrównała. Inauguracyjny kwadrans drużyny zakończyły przy wyniku 31:19.

W 16. minucie Widzew po "trójce" Chomickiej oraz dwóch udanych akcjach Szymczak-Górzyńskiej zbliżył się na 31:26. Dobrze, że wtedy zza łuku trafiła Olivia Tomiałowicz, a po chwili Jujka poprawiła na 36:26, bo mogło zrobić się "gorąco".

Ostatecznie do przerwy Lotos prowadził 40:33, gdyż tuż przed końcem drugiej kwarty dał się zaskoczyć Annie Tondel. Koszykarka Widzewa zdołała zebrać piłkę po rzucie Chomickiej i posłać ją do kosza.

Druga połowa rozpoczęła się tak jak pierwsza. Lotos zdobył dziewięć punktów bez żadnych strat i poprawił wynik na 49:33. Znów brylowały Amerykanki Wright i Swanier. Ta ostatnia na razie była bezbłędna w rzutach za trzy (3 na 3 celny), gdy za dwa nie trafiła ani... razu, notując trzy pudła.

W 26. minucie przewaga gdynianek wzrosła do 57:37 po akcji Moniki 2+1, której indywidualny dorobek wynosił już 15 punktów. Natomiast rezultat 62:39 to zasługa Mieloszyńskiej, która po raz drugi dzisiaj trafiła zza linii 6,75. Zza tej granicy spróbowała zdobyć punkty także Sandora Irvin, która do 28. minuty pozostawała bez żadnej zdobyczy. Także i jej udało się posłać piłkę do kosza.

W ostatnią kwartę Lotos wszedł z korzystnym rezultatem 69:49. W 34. minucie Swanier wreszcie udało się trafić z półdystansu i przywrócić 20-punktową różnicę (73:53). Potem było jeszcze lepiej. Jujka i Tomiałowicz poprawiły wynik na 81:55. Końcowy wynik po rzutach wolny ustaliła Swanier.

Pozostałe wyniki 16. kolejki:
Awansem: Artego Bydgoszcz - Energa Toruń 91:90 po dogrywce (23:27, 17:22, 22:13, 14:14 d. 15:14), Utex ROW Rybnik - Odra Brzeg 77:58 (22:11, 22:19, 15:19, 18:9), Super Pol Tęcza Leszno - ŁKS Siemens AGD Łódź, Lider Pruszków - INEA AZS Poznań, CCC Polkowice - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski.

Opinie (18) 3 zablokowane

• Sport to transfer pieniędzy i zawodników

A kibice są tylko wtedy gdy cos jest popularne.

• prognoza

Obawiam się, że Lotos może przegrać, choć bardzo nieznacznie. W drugiej kwarcie już traci siły, Widzew szybko dogoni.

• 4 6

• Coś nie ma dzisiaj napinaczy - brawo Lotos.