Wróbelkowe asysty

19 marca 2006 (artykuł sprzed 18 lat)

Od zwycięstwa zainaugurowali rozgrywki rundy wiosennej w ekstraklasie piłkarze Arki Prokom. Gdynianie na własnym boisku wygrali z Bot GKS Bełchatów 2:0 (1:0). Bramki zdobyli debiutujący w drużynie Tomasz Parzy (7. minuta) i kapitan żółto-niebieskich, Grzegorz Niciński (49). Było to czwarte zwycięstwo Arki w tym sezonie, na wagę opuszczenia miejsc zagrożonych barażami i degradacją.

ARKA Prokom: Krupski - Kościelniak, Kowalski, Sobieraj, Jakosz - Parzy (77 Pudysiak), Ulanowski, Moskalewicz, Wróblewski (75 Griszczenko) - Nawrocik (66 Pilch), Niciński.

GKS: Lech - Fonfara, Cecot, Grodzicki, Klepczarek - Kuranty, Strąk, Garguła, Dziedzic (82 Chi-Fon) - Ujek (70 Omeonu), Matusiak (70 Nowak).

Żółte kartki: Ulanowski (Arka), Strąk (GKS). Sędziował: Borski (Warszawa). Widzów: ok. 6 000.

Boisko miało około 5 centymetrów luźnej nawierzchi. Pod nią była 20-30 centymetrowa zmarźlina. Nawóz, którym wysypano murawę, aby rozpuścić lód, wydawał niezbyt przyjemną woń. - Aklimatyzację do tych warunków przeszliśmy podczas piatkowego treningu. Ręce śmierdziały jeszcze długo po wyjściu spod prysznica - śmiał się Damian Nawrocik. Rozpoczęło się od transparentów. Piłkarze wyszli na murawę z napisem: "Gramy dla kibiców. Nie dla bandytów". Z kolei fani żółto-niebieskich komentowali sytuację.... wBydgoszczy. "Zawisza jest jeden, IV-ligowy" - napisano na białym płótnie rozwieszonej wzdłuż trybuny "pod zegarem".

Radosław Wróblewski, który w Arce zagrał po raz pierwszy w wyjściowym składzie w ekstraklasie, popisał się doskonałymi asystami przy obu golach. Przy pierwszej bramce lewy pomocnik Arki przebieg około 60 metrów z piłką wzdłuż linii bocznej, by wyłożyć ją przed pole karne Parzemu. Pozyskany z Pogoni pomocnik huknął nie do obrony prawą nogą. Przy drygim golu popularny "Wróbelek" zagrał w "16" do Nicińskiego. "Nitek" wyczekał aż piłka skozłuje, a potem celnie przymierzył.

-Zdobyliśmy punkty na wagę złota, osiągnęliśmy wymarzony wynik po meczu z wymagającym przeciwnikiem - cieszył się Wojciech Wąsikiewicz, szkoleniowiec gdynian. -Nasi obrońcy sa jeszcze na dorobku i brakuje im zgrania. Przegraliśmy wazny mecz, mamy gorszy bilans bezposrednich spotkań... Jednak z optymizmem patrzę w przyszłośc. Obyśmy tylko grali mądrzej niż w Gdyni - ocenił Orest Lenczyk, szkoleniowiec pokonanych.

Na ostatnie dwadzieścia minut goście wprowadzili równocześnie dwóch nowych napastników, ale to tylko ich pogrążyło. - Gdy zeszli Matusiak i Ujek, byłem spokojny o wynik. Ci nowi nie byli nam w stanie zrobić żadnej krzywdy - podkreślał Łukasz Kowalski, który z konieczności po raz pierwszy w ekstraklasie zagrał na środku obrony Arki. Pod miejscową bramką najbardziej kotłowało się w ostatnich ośmiu minutach przed przerwą. Najpierw strzał Ujka z najwyższym trudem nogą odbił Jarosław Krupski, a dobitkę Janusza Dziedzica zablokował Kowalski. Po chwili na przedpolu Krupski ostro zaatakował w powietrzu Radosława Matusiaka, a żaden z nich nie przejął piłki. - Piłka to nie szachy, czasem poprzepychać się trzeba. Najtrduniej dziś było obronić strzał Ujka - powiedział popularny "Krupa", który zimą ponownie został sprowadzony do Gdyni, aby... szkolić bramkarzy, a sam wszedł do bramki. - Taką decyzję podjął trener. A w moim wieku nie ma już tremy, najwyżej mały dreszczyk emocji - wyjaśniał golkiper, który w lipcu skończy 37 lat. W 42. minucie mógł, a nawet powinien pokonać go Matusiak, ktory otrzymał prezent od obrońców Arki, ale z kilku metrów uderzył zbyt lekko. - Niespodziewałem się, że piłka trafi wtedy do mnie. Źle uderzyłem - przyznał najlepszy snajper bełchatowian. W drugiej połowie gdynian postraszył praktycznie tylko strzałem Garguła (65. minuta).

Niewiele tez brakowało do tego, aby wygrana Arki była jeszcze okazalsza. Już w 4. minucie Niciński w dogodnej sytuacji, po dosrodkowaniu Nawrocika przestrzelił głową, a w 28. minucie po jego strzale Piotr Lech odbił piłkę przed siebie, ale nikt nie zdążył z dobitką. Natomiast na trzy minut przed końcem Grzegorz Jakosz z lewej strony boiska, z około 40 metrów zdecydował się ni to na strzał, ni to na dośrodkowanie. Bramkarz GKS wyjął piłkę z "okienka", choć niektórzy kibice poderwali się z okrzykiem radości z miejsc, bo wydawało im się, że Lech przekroczył z futbolówką linię bramkową.

Pozostałe wyniki 20. kolejki: Amica Wronki - Polonia Warszawa 3:0 (0:0). Bramki: Bartczak (66), Micanski (68), Kikut (82). Legia Warszawa - Cracovia 5:0 (3:0). Janczyk (19), Gottwald (26), Guerreiro (30), Włodarczyk (49), Szałachowski (80). Wisła Kraków - Odra Wodzisław 1:0 (1:0). Brożek (3). Mecze: Górnik Zabrze - Pogoń Szczecin, Górnik Łęczna - Groclin Dyskobolia, Zagłębie Lubin - Wisła Płock oraz Korona Kielce - Lech Poznań zostały przełożone.

• a to chyba jakieś nie porozumienie!

dzisiaj wieczorkiem szedlem z kuplem po szalu z Pogórza ulica Skrajną pijąc browara i zastanawiałem się co moze się stac wiosną na ulicy Traugutta.

• 0 0

• no i flagi Lechi wróciły do Gdańska :)

• 0 0

• ARKA GDYNIA

Wy betony jestescie chyba nie z tej epoki co trzeba... Jakie szale, jakie flagi? Mamy ich dziesiątki. Teraz wazne są wyniki. Bedą wyniki bedzie jeszcze wiecej nowych kibicow, flag itd... Ale nie... wy musicie caly czas pieprzy* o tym samym.I gdy Arka bedzie wedrowac w góre tabeli to wy sami niezauwazycie spadku waszego malego klubu do III ligii. TYLKO ARKA GDYNIA!

• 0 0

• Bo my Lechiści jesteśmy cholernie zazdrośnj!

Macie dobry zespół w mniejszym mieśćie,a nasze władze ciągle stawiają na żużel,który ja mam w pysku na kaca! Oprucz tego,macie fantastycznego kibica,którego zaczynamy od dzisiaj sznować i nawet buty mu czyśćić,mianowicie chodzi mi o DUCZEGO! to jest swietny znawca futbolu,i nie rozumiem,po jką cholere ci tynkarze,moi koledzy,podszywają sie pod niego nagminnie.Oni Panicznie się jego boją ci moi koledzy po szalu.Ale wygraliśćie 2-0 My pewnie tyle dostaniemy w Łodzi,bo nas się brzydzą.